Selenotka wielopręga

Selenotka wielopręga ? inaczej Selenotoca multifasciata. Ryba ta zaklasyfikowana została do rodziny Argusowatych. Żyje ona głównie w wodach regionu Indo-Pacyfiku oraz wybrzeża Australii (od południowo-wschodniego krańca aż do północy, oraz wzdłuż na północ i dalej w kierunku zachodnim). Jest to gatunek, który swoją popularność zdobył tylko i wyłącznie dzięki atrakcyjnemu wyglądowi. Ze względu na swoje piękne ubarwienie selenotka zawsze przyciąga wzrok wszystkich obserwujących zbiornik. Selenotka jest barwy srebrnej, natomiast na srebrzystym tle możemy zauważyć pionowe pręgi, barwy czarnej, które dosięgają aż do połowy ciała, a następnie stopniowo przemieniają się w czarne plamki. Doświadczonym akwarystom udało się zauważyć, iż osobniki dorosłe bardzo często zasiedlają estuaria, a także dolne brzegi rzek. Młode natomiast migrują na pewien czas w górę rzek, by następnie w miarę wzrostu i rozwoju powrócić na stałe do wód bardziej słonych. Ryby te w naturze dorastają do około czterdziestu centymetrów długości. Niestety w warunkach hodowlanych w akwarium nie możemy spodziewać się aż tak dużych okazów.

Ryba ta oprócz swojego wyglądu ma jeszcze wiele zalet. Niewątpliwie jedną z największych jest fakt, iż nie jest ona wybredna w kwestii pokarmu. Nadaje się ona dla osób zaczynających swoją przygodę z akwarystyką, gdyż układanie jej diety nie zajmie nam więcej niż kilka minut dziennie. Selenotki zjadają wszystkie rodzaje pokarmów. Bardzo dobrze, jeśli w swojej diecie uwzględnimy składniki roślinne, gdyż są one koniecznością dla tego gatunku ryb. Poza tym wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas. Oczywiście w miarę naszych możliwości dieta ryb powinna być urozmaicana tak często jak tylko jesteśmy w stanie.

Warunki hodowlane tego gatunku również nie należą do nazbyt skomplikowanych. Młode selenotki świetnie sprawdzają się zamieszkując średnie zbiorniki. Dorosłe niestety nadają się tylko i wyłącznie do hodowania w zbiornikach dużych. Ten gatunek ryb zjada zdecydowaną większość roślin, które rosną w akwariach, dlatego dobrym rozwiązaniem jest kupno roślin sztucznych, bądź też ewentualnie naturalnych, lecz twardych i niesmacznych dla selenotek. Ryby te przyzwyczajone są do życia w słonej wodzie, stąd też dobrze jest wsypać do wody około jedną łyżeczkę soli mniej więcej na pięć litrów. Następnie stopniowo powinniśmy zwiększać zasolenie wraz ze wzrostem naszych ryb. Niestety ryby te nadają się tylko do hodowania wraz z innymi gatunkami zamieszkującymi wody słone. Wszystkie inne ryby będą czuły się niekomfortowo przebywając w wodzie słonej, dla niektórych gatunków słodkowodnych może to skończyć się szybką śmiercią. Selenotkom odpowiada temperatura wody z zakresu od dwudziestu do dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza. Inne parametry fizykochemiczne nie mają dla nich większego znaczenia.

Jeżeli chodzi o rozmnażanie, niestety nigdy nie udało się rozmnożyć selenotki wielopręgiej w warunkach akwariowych. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w środowisku naturalnym.