Razbora wielkoplama

Razbora wielkoplama – Rasbora kalochroma. Ryba ta należy do rodziny Karpiowatych. Jej pochodzenie jest bardzo szerokie, gdyż jest to ryba często spotykana na świecie. Występowanie Razbory rozpoczyna się już południowo-wschodniej Azji, aż po Borneo, Sumatrę oraz Malezję. Czasami gatunek ten spotykany jest także w Singapurze, lecz ma on odmienną nazwę – Rasbora elegans. Wśród akwarystów jest to ryba raczej niepopularna. Nabywana jest ona naprawdę bardzo rzadko, w zasadzie nie wiadomo dlaczego, ponieważ jest to gatunek bardzo łatwy w hodowli. Literatura akwarystyczna oferuje nam kilka nazw tego gatunku. Nazwy uzależnione są jedynie od ilości, a co za tym idzie od sposobu liczenia plam na ciele Razbory. I tak oto spotkać możemy: dwuplamą, trzyplamą, wielko plamą oraz kaluna. Nazwa kalun wzięła się od ogólnej mody na nazywanie wszelkich ryb mających pręg czy plamy kalunami. Z Razborą trzyplamą mamy do czynienia tylko i wyłącznie jeśli wliczymy w to oko ryby. Ryby te należą do ryb terytorialnych, nie ławicowych. Osobniki dorosłe, które osiągnęły już pełną dojrzałość przywłaszczają sobie terytoria, których następnie są w stanie zacięcie bronić. Zachowanie to jest o tyle dziwne, że ryby te w przeciwieństwie do większości ryb terytorialnych nie żyją w parach, lecz zdecydowanie bardziej preferują życie w dużych stadach. Należą one do ryb średniej wielkości. Dorastają maksymalnie do około dziesięciu centymetrów długości.

Odżywianie tej ryby jest rzeczą niezmiernie prostą. Otóż można śmiało powiedzieć, iż jest ona wszystkożerna. Razbora toleruje każdy rodzaj pokarmu, on żywego po suchy czy mrożony. Oczywiście musimy dbać o to, by był on jak najlepszej jakości. Jej dieta powinna być stale urozmaicana. Pamiętajmy także o jak największej różnorodności. Bez wątpienia największym rarytasem dla tego gatunku ryb jest pokarm żywy, który pływa po powierzchni wody. W przypadku Razbory odżywianie ma ogromny wpływ na wygląd oraz zdrowie ryby, stąd powinniśmy postarać się jak najlepiej ułożyć plan żywieniowy dla tego gatunku ryb.

Jeżeli chcemy zapewnić Razborom jak najlepsze warunki hodowlane, przede wszystkim pamiętajmy o zakupie średniej wielkości zbiornika akwarystycznego. W środku powinna znajdować się niewielka ilość roślin, głównie w kępkach. Rośliny te nie powinny być twarde i ciężkie. Odpowiednia woda to woda miękka i kwaśna. Jej temperatura to minimum dwadzieścia pięć stopni Celsjusza, a maksimum dwadzieścia osiem stopni Celsjusza. Zachowanie jak najlepszej jakości wody jest bardzo ważne, gdyż wpływa na stan naszych ryb. Razbora ponadto wymaga dużej ilości wolnej przestrzeni, która zostanie przez nią przeznaczona na pływanie. Gatunek ten musi być trzymany w grupach po kilku osobników. Pamiętajmy, że ryba ta nie lubi jaskrawego światła. W zasadzie jakiekolwiek oświetlenie nie jest jej potrzebne, dlatego jeśli chcemy ? możemy z niego zrezygnować.

Niestety jak dotąd nikomu nie udało się rozmnożyć Razbory wielkoplamej w warunkach akwariowych. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w środowisku naturalnym owej ryby.