Razbora Hengela

Razbora Hengela ? Rosbora hengeli. Ryba ta, podobnie jak wszystkie inne Razbory, należy do rodziny Karpiowatych (Cyprinidae).Jej pochodzenie określa się na południową część Tajlandii oraz w głównej mierze na obszar Sumatry. Gatunek ten jest najmniej popularnym ze wszystkich Razbor. Głównie przez wzgląd na to, że ryba ta jest naprawdę ciężka w hodowli. Jest to ryba wybredna, która może sprawić nam wiele kłopotów. Polecana jest ona w głównej mierze akwarystom zaawansowanym, gdyż nie ma możliwości by osoba początkująca zadbała o ten gatunek w wystarczająco dobry sposób. Wizualnie ryba ta przypomina Razborę klinową. Niestety nie jest to przedstawiciel ryb, które w jakikolwiek sposób szokują wyglądem, co również ma wpływ na jej niewielką popularność. Ryba ta uznawana jest za rybę towarzyską. Dzięki tej cesze jest to idealny mieszkaniec akwariów wielogatunkowych. Bez problemu Razbora współżyje z innymi rybami w jednym zbiorniku. Ludzie często mylą ją z Razborą espei, jednak łączy je tylko podobny wygląd. W kwestii hodowli są to ryby zupełnie inne, dlatego tak ważnym jest by nie pomylić się w trakcie zakupu odpowiedniego gatunku. Są to ryby bardzo małe, ponieważ dorastają one jedynie do około trzech i pół centymetra długości. Bardzo często zdarzają się osobniki mniejsze, natomiast rzadko większe.

Dieta Razbory jest skomplikowana w ułożeniu, stąd niewielu akwarystów sobie z nią radzi. Ryba ta jest naprawdę wybredna w kwestii pokarmu i bardzo ciężko jest dopasować odpowiednie do jej gustu jedzenie. Przede wszystkim należy pamiętać, że dieta Razbory musi być stale urozmaicana oraz jak najbardziej zróżnicowana. W przypadku tego gatunku odżywianie ma ogromny wręcz wpływ na zdrowie, stąd konieczność ułożenia jak najlepszej diety. Ryba ta bardzo chętnie zjada pokarmy żywe oraz płatkowane. Jednak muszą one być bardzo dobrej jakości.

Odpowiednie dla tej ryby warunki hodowlane nie należą do ciężkich w spełnieniu. Zbiornik powinien być średniej wielkości głównie z racji tego, że ryby te należą do ryb stadnych i powinny być one trzymane w dużych grupach. Jeżeli chcemy umieścić ten gatunek w akwarium wielogatunkowym jest to bardzo dobry wybór. Woda w zbiorniku musi spełniać odpowiednie warunki takie jak: pH poniżej sześciu i pół, lekko kwaśna i miękka. Jej temperatura może zostać wybrana spośród zakresu od dwudziestu trzech do dwudziestu siedmiu stopni Celsjusza. Górny próg nie może zostać przekroczony. Musimy pamiętać by zbiornik był jak najlepiej wyposażony w gęstą roślinność. Obecnie mamy bardzo duży wybór owej roślinności od roślin szerokolistnych, aż po pływające. Każda z wyżej wymienionych powinna znaleźć się w naszym akwarium. Oprócz tego musimy pamiętać o pozostawieniu możliwie jak największej ilości wolnej przestrzeni, która w domyśle zostanie przeznaczona do pływania.

Rozmnażanie nie należy do nazbyt problematycznych. Do tarła dochodzi samoistnie bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji ze strony akwarysty. Ryby same dobierają się w pary, w których następnie się rozmnażają. Również zbiornik tarliskowy nie jest nam potrzebny, gdyż całość tarła odbywa się w zbiorniku ogólnym. Po tarle ikra przyklejona zostaje do spodnich stron liści szerokolistnych. Przyklejaniem, a następnie opieką po wylęgu zajmuje się samica. Narybek dorasta bardzo szybko i po kilku tygodniach jest gotowy do samodzielnego życia.