Razbora czerwonopłetwa

Razbora czerwonopłetwa ? Rasbora borapetensis. Ryba ta zaklasyfikowana została do rodziny Karpiowatych (łac. nazwa ? Cyprinidae). Jej pochodzenie określa się głównie na Półwysep Malajski i Tajlandię, a także inne niewielkie obszary Azji Południowo-Wschodniej. Ryba ta jest bardzo prosta w hodowli, stąd często polecana jest jako idealna dla osób, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką. Jednak pomimo swojej bezproblemowości, ma ona bardzo niewielkie grono wielbicieli. Dziwnym jest, że wciąż decyduje się na nią tak mało osób. Razbora dzięki swojemu niesamowitemu wyglądowi przyciąga wzrok wszystkich ją oglądających. Wizualnie sprawia wrażenie ryby owiniętej w całości bardzo ciemną siatką. Wszystko to dzięki ciemnym obrzeżom jej łusek. Oprócz tego wzdłuż całego ciała ryby ciągnie się złotawa linia, która obtacza pewną długą czarną plamę. Całość bez wątpienia sprawia, że ryba ta jest naprawdę piękna i wyjątkowa. Jednak jej piękno będziemy w stanie podziwiać jedynie w większych grupach. Ogólnie ryba ta zaliczana jest do ryb spokojnych. Ten ławicowy gatunek jest pokojowo nastawiony do wszystkich innych ryb, stąd dobrze czuje się w akwariach towarzyskich. Wśród osobników tego gatunku wykształcił się dymorfizm płciowy. Niestety nie jest on bardzo wyraźnie widoczny, a w ogóle możliwy do rozpoznania staje się dopiero, gdy ryby osiągnie pewne rozmiary. Dymorfizm charakteryzuje się tym, iż samiec jest smuklejszy, natomiast samica większa oraz grubsza. Ryby te należą do małych gatunków. Maksymalnie bowiem dorastają one do około sześciu centymetrów długości. Granica ta w większości przypadków nie zostaje przekroczona.

Przygotowanie diety dla Razbory jest zadaniem dziecinnie prostym. Ryba ta należy do jednych z najbardziej elastycznych względem pokarmu, który spożywa. Otóż jest ona w stanie przyjąć w zasadzie każdy pokarm, jaki jesteśmy w stanie znaleźć w sklepach akwarystycznych. Bez znaczenia, czy jest to pokarm płatkowy czy żywy. Oczywiście powinniśmy pamiętać by był on jak najlepszej jakości. W kwestii pokarmów żywych najbardziej polecane dla tego gatunku są larwy komarów. Jeżeli chcemy ciągle podziwiać niespotykany opalizujący połysk ryb powinniśmy umieścić w odpowiedniej diecie także mrożone dafnie oraz ochotki. Dieta musi być jak najczęściej urozmaicana. W trakcie jej układania pamiętajmy o koniecznej różnorodności.

W kwestii warunków hodowlanych, które powinniśmy zapewnić temu gatunkowi ryb, zazwyczaj nie ma żadnych większych problemów czy nieporozumień. Razbory nie należą do ryb wymagających czy sprawiających kłopoty. Właśnie dlatego są one idealne jako jeden z mieszkańców akwariów wielogatunkowych. Jednak decydując się na zbiornik towarzyski musimy pamiętać, że dobrymi partnerami Razbor są inne gatunki raz bor, małe brzanki oraz właściwie wszystkie inne ryby, które pochodzą z Azji. Woda w akwarium musi być lekko kwaśna do obojętnej, a także miękka do średnio twardej. Jej idealna temperatura to około od dwudziestu dwóch do dwudziestu sześciu stopni Celsjusza. W zbiorniku gatunek ten zamieszkuje tylko i wyłącznie strefy od środkowej do powierzchniowej. Dobrze byłoby gdybyśmy umieścili w naszym akwarium liczne rośliny. Zazwyczaj te wysokie usytuowane zostają na tyle oraz bokach akwarium, natomiast wszystkie niższe- z przodu. Pamiętajmy o pozostawieniu odpowiedniej ilości wolnego miejsca, przeznaczonego tylko i wyłącznie na pływanie. Jeśli będziemy regularnie i skrupulatnie dbać o dobrą jakość wody oraz prawidłową dietę, możemy być pewni że Razbory będą w naprawdę dobrej kondycji i nie raz zaskoczą nas swoim jakże pięknym wyglądem.