Pyszczak wspaniały

Pyszczak wspaniały ? to inaczej Nimbochromis Venustus. Ryby te należą do rodziny Pielęgnic. Ich pochodzenie określone zostało jako Afryka, w której zamieszkują jezioro Malawi. Jest to gatunek, który obejmuje w posiadanie rewiry, w których przebywa. Warto także zaznaczyć, iż są to ryby bardzo dokuczliwe, a także często agresywne w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku. Czatują one bardzo podobnie do gębacza plamistego. Pyszczaki zdecydowaną większość swojego czasu spędzają na dnie zbiornika, w zasadzie nie ruszając się. Jednakże nie kładą się one na boku. Oprócz tego gatunek ma w zwyczaju częste polowanie na małe ryby. Z reguły samce są większe, aniżeli samice. Osiągają one wielkość od dwudziestu do dwudziestu pięciu centymetrów długości.

Odżywianie pyszczaków nie należy do nadzwyczaj skomplikowanych. Bardzo chętnie jedzą one małe rybki (zarówno żywe, jak i mrożone). Dosyć chętnie zjadają także pałeczki, mrożone skorupiaki, larwy owadów oraz wszelkie pokarmy płatkowane. Ich dieta w miarę naszych możliwości powinna być jak najczęściej urozmaicana.

Idealne dla pyszczaków warunki hodowlane to jak największe akwarium, w którym umieścimy bardzo dużo kryjówek, zbudowanych z kamiennych konstrukcji. Oprócz tego nasz zbiornik powinniśmy zaopatrzyć w grube, oraz mocne rośliny, dające schronienie samicom, które trzymają młode w pysku, a także słabszym rybom. Wszystkie konstrukcje, które zdecydujemy się umieścić w naszym akwarium, powinny być stabilne. Najlepsze parametry wody to pH od około siedmiu do dziewięciu. Woda powinna być średnio twarda do twardej (8-25 n). Temperatura wody w zbiorniku nie może spadać poniżej dwudziestu czterech stopni Celsjusza, ani wzrastać powyżej dwudziestu sześciu stopni Celsjusza.

W trakcie tarła samica jednorazowo składa około stu do stu trzydziestu ziaren ikry. Ikra składana jest najczęściej na kamieniach. Następnie przez około trzy tygodnie ikra trzymana jest w pysku samicy. Młode osobniki powinny być karmione jak najdrobniejszym pokarmem.