Pyszczak hełmiasty

Pyszczak hełmiasty (Frontoza) ? jest to ryba, która została zaklasyfikowana do rodziny Pielęgnicowatych (łacińska nazwa to Cichlidae). Gatunek ten pochodzi głównie z okolic Afryki, gdzie zamieszkuje liczne jeziora. Jego największą populację określono na jezioro Tanganika. Ryba ta nie należy do popularnych wśród akwarystów. W zasadzie jest to jedna z najrzadziej kupowanych ryb. Głównie z racji tego, iż jest ona trudna w hodowli i nie polecana akwarystom początkującym. Pyszczaki te są bardzo charakterystyczne i nie trudno jest je rozróżnić. Mają one bowiem naprawdę charakterystyczny, względem innych ryb, garb tłuszczowy. Garb tłuszczowy prościej mówiąc, jest to wypukłość czołowa, która bierze się z tkanki tłuszczowej ryby. Ryba ta jest o tyle oryginalna, iż możemy rozpoznać jaki ma aktualnie nastrój. Nie jest to nic trudnego, dlatego że Pyszczaki posiadają pionowe pasy, które zmieniają swą intensywność w zależności od nastroju naszej ryby. Zazwyczaj jednak mają one barwę ciemną. W swoim naturalnym otoczeniu ryby te uwielbiają chować się pomiędzy skałami, pośród których żyją. Dużo czasu spędzają także wokół rozmaitej roślinności, bez której nie potrafią normalnie funkcjonować. Jest to gatunek stosunkowo duży, gdyż osiąga nawet do trzydziestu centymetrów długości. Ryby te uznawane są za ryby o usposobieniu nad wyraz spokojnym.

Problemy z Pyszczakami pojawiają się w kwestii żywienia. Wielu akwarystów nie daje rady prawidłowo odżywić tego gatunku, przez co ryby umierają.  Wszystko z racji tego, że posiadają one bardzo dziwne preferencje żywieniowe. Najczęściej zjadają pokarmy takie jak ochotki, dżdżownice, małe ryby, krewetki czy kryl. Nie gardzą także wszelkimi pokarmami w tabletkach. Jednak sam pokarm, który preferują, jest bardzo trudno dostępny w sklepach. Akwarystom rzadko udaje się przestawić ten gatunek na inny pokarm. Przygotowując ich dietę musimy pamiętać by była ona zróżnicowana i w miarę możliwości stale urozmaicana. Jest to nie lada wyzwanie.

Zapewnienie Pyszczakom odpowiednich warunków życiowych nie jest już tak trudne. Nie należą one do ryb wymagających pod względem akwariowym. Na pewno musimy pamiętać, iż ryby te koniecznie powinny być trzymane w grupach. Zazwyczaj do takowych grup wybierany jest tylko jeden samiec i wedle życzenia około dwie do czterech samic. Ryby te idealnie nadają się do akwarium towarzyskiego, głównie z racji swojej łagodności. Jednak nie należy umieszczać ich w jednym zbiorniku z rybami agresywnymi. Idealnym dla nich towarzystwem są ryby o podobnym usposobieniu co one same. Pamiętając o ich dużych wymiarach postarajmy się zapewnić im jak największe akwarium. Najczęściej dla Pyszczaków wybierane są zbiorniki pięćset litrowe, bądź nawet większe. W owym zbiorniku powinniśmy zadbać o obecność roślin. Nie mogą to jednak być rośliny charakteryzujące się delikatną budową, gdyż zostaną szybko zniszczone. Oprócz tego pamiętajmy o wolnych przestrzeniach, które zostaną przeznaczone do pływania. W odsłoniętych miejscach jest także często przeprowadzane tarło. By zbliżyć akwarium do ich naturalnego środowiska, powinniśmy pamiętać także o odpowiedniej ilości kryjówek utworzonych na przykład ze skał. Temperatura wody tolerowana przez Pyszczaki to około dwadzieścia sześć stopni Celsjusza. Temperatura ta nie może zostać przekroczona, gdyż może to doprowadzić nawet do masowego śnięcia ryb.
Do tarła dochodzi w zbiorniku ogólnym, bez konieczności ingerencji akwarysty. Ryby same dobierają się w pary, w których następnie dochodzi do rozmnożenia. Po tarle samica składa ikrę, w ilości około stu jaj, zazwyczaj na powierzchniach płaskich, po czym zaczyna zbierać ją do pyska, gdzie ikra jest inkubowana przez około półtora miesiąca. Po wypuszczeniu z pyska młode są już osobnikami stosunkowo dużymi ? około dwa centymetry długości. Narybek rozwija się bardzo szybko.