Pstrążenica marmurkowana

Pstrążenica marmurkowana ? to inaczej Carnegiella strigata. Jest to gatunek należący do rodziny Pstrążenicowatych (Gasteropelecidae). Ich pochodzenie określane jest na Gujanę, oraz na górną i środkową część Amazonki, gdzie zamieszkują dopływy. Opis tego gatunku ryb warto rozpocząć od faktu, iż są one polecane tylko i wyłącznie akwarystom z jak największym doświadczeniem w swojej dziedzinie. Ryby te zostały sprowadzone na stary kontynent około roku 1912. Jednakże nigdy nie została ona rozprzestrzeniona na dużą skalę. Jest gatunek nerwowy, a także bardzo delikatny. Ciało pstrążenicy ma kształt siekierko waty. Cechą charakterystyczną tych ryb jest ich oliwkowy grzbiet oraz srebrzyście połyskujące boki, które są pokryte brązowym marmurkowym rysunkiem. W ich górnej części ciała zauważalny jest wyraźny wąski pasek, który przebiega już od pokrywy skrzelowej aż do płetwy ogonowej. Wśród tego gatunku ryb nie występuje dymorfizm płciowy, przez co odróżnienie płci sprawia wiele kłopotów. Samce z reguły bywają nieco smuklejsze, jednak nie zawsze. W warunkach naturalnych ryby te większość czasu spędzają w słońcu przy powierzchni wody. Dorastają one do około czterech i pół centymetra długości, lecz wartość ta może być minimalnie większa oraz minimalnie mniejsza.

Wyżywienie tego gatunku ryb nie należy ani do nadzwyczaj prostych, ani to bardzo skomplikowanych. Jest w zasadzie standardowe. Najchętniej pstrążenice zjadają pokarmy żywe oraz płatkowane. Często jedzą także pokarm, który unosi się na powierzchni wody. Warto jednak zaznaczyć, iż jeśli pokarm spadnie na dno zbiornika, z pewnością nie zostanie on zjedzony. Bardzo chętnie ryby te spożywają także owady. Ich dieta musi być jak najbardziej urozmaicona, gdyż decyduje to o ich zdrowiu i długości życia.

Z racji tego, iż pstrążenice potrafią wykonywać skoki nawet na kilka metrów, akwarium w którym przebywają powinno być przykryte. Ryby te bardzo komfortowo czują się w zbiorniku gęsto porośniętym roślinnością, z korzeniami torfowymi oraz dnem na przemian otwartym i zarośniętym. Oprócz tego w zbiorniku powinna znajdować się wolna przestrzeń przeznaczona do pływania. Najlepsze parametry wody to: pH od sześciu do siedmiu, woda miękka ? maksymalnie do średnio twardej, dwa do dwunastu n. Temperatura wody może wahać się w granicach od dwudziestu dwóch do dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza.

Rozmnażanie jest zadaniem bardzo trudnym, udającym się jedynie sporadycznie. Tarło odbywa się jedynie pośród roślin drobnolistnych, znajdujących się w okolicach powierzchni wody. Dno zbiornika, w którym ma odbyć się tarło powinno zostać zaopatrzone w siatkę ochronną, gdyż dorosłe pstrążenice pożerają ikrę. Woda w akwarium powinna być miękka, lekko kwaśna, a jej temperatura powinna zostać wybrana z zakresu od dwudziestu czterech do trzydziestu stopni Celsjusza. Po około półtorej doby larwy rozpoczynają wylęg, natomiast po około pięciu dniach zaczynają one swobodnie pływać. Młode osobniki powinny być karmione wrotkami.