Prystelka barwna

Prystelka barwna ? to inaczej Pristella maxillaris. Ryba ta została przeklasyfikowana do rodziny Kąsaczowatych. Jej pochodzenie określa się głównie na Brazylię (dolny bieg Amazonki), Gujanę, a także Wenezuelę. Bardzo często w literaturze akwarystycznej ryba ta spotykana jest pod nazwą Pristella riddlei. Jest to jej dawna, łacińska nazwa, która całkowicie wyszła już codziennego użycia. Gatunek ten powinien być hodowany w większej ławicy, gdyż pojedynczy przedstawiciele mogą czuć się w zbiorniku bardzo nieswojo oraz lękliwie, co w późniejszym etapie może skrócić ich życie. Jej ubarwienie zwraca największą uwagę, gdy jest ona hodowana w wodzie alkalicznej, twardej z jasnym oświetleniem. Ryby te dorastają do około pięciu centymetrów długości. Wielkości tej w zasadzie nie przekraczają.

Prystelki barwne to ryby, które bardzo często polecane są początkującym akwarystom. Jest to zupełnie nieskomplikowany gatunek pod w zasadzie każdym względem. Ich żywienie nie sprawia nikomu problemów, a ułożenie diety jest czymś bardzo prostym. Ryby te zjadają zdecydowaną większość pokarmów, które są dostępne w sprzedaży. Zaczynając od pokarmów roślinnych, kończąc na żywych czy mrożonych rybach. Oczywiście przygotowując dietę dla prystelki musimy mieć na uwadze fakt, iż im bardziej jest ona urozmaicona, tym bardziej nasze ryby są zdrowe i pełne energii.

Chcąc stworzyć idealne warunki hodowlane dla tego gatunku, miejmy na uwadze iż najlepiej toleruje on wodę miękką oraz lekko kwaśną. Tolerowana przez prystelki temperatura wody powinna wahać się od dwudziestu jeden do dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza. Zazwyczaj dolna granica jest unikana, natomiast górna stosowana w celach rozrodczych. Dlatego w warunkach normalnych najlepiej jest wybrać temperaturę wyśrodkowaną. Jednak możemy zdecydować się na drobne odstępstwa od tych parametrów, jeśli chcemy trzymać więcej niż jeden gatunek ryb w naszym zbiorniku. Często przy hodowli prystelek akwaryści decydują się na zastosowanie jasnego oświetlenia w połączeniu z ciemnym podłożem. Takie zagranie pomoże nam uwydatnić piękne barwy tego gatunku ryb. Jest to ryba ławicowa, ze względu na co wymaga ona dużej ilości wolnej przestrzeniu do pływania. Przestrzeń ta powinna być gęsto otoczona roślinnością.

Jeżeli chodzi o rozmnażanie, jeśli prystelki dobiorą się w pary, nie przysparza ono żadnych trudności. Jeśli ryby same nie dobiorą się parami rozmnażanie, nawet najlepiej przez nas zaaranżowane, nie powiedzie się. Jest to gatunek, który rozrzuca ikrę po całym zbiorniku. Wylęg młodych trwa około dwudziestu czterech godzin.