Promienniczka

Promienniczka ? to inaczej Telmatherina ladigesi. Jest to ryba należąca do rodziny Tęczowatych. Jej pochodzenie określa się na Indonezję, a konkretnie na wyspę Sulawesi, gdzie zamieszkuje głównie kamieniste potoki górskie, które wiją się pośród tropikalnych zarośli Celebesu. Jest to ryba skupiająca na sobie całą uwagę wszystkich oglądających. Ma charakterystyczną lśniącą, niebieskozieloną barwę. Jest to chyba najlepszy przykład ryby wtórnie słodkowodnej, której przodkowie niegdyś rozwinęli się w morzu. Charakterystyczną cechą samców są fantazyjnie wydłużone promienie, znajdujące się na drugiej płetwie grzbietowej, a także płetwie odbytowej. Delikatne piękną tych połyskliwych ryb najlepiej podkreśla akwarium przestronne, oraz wystawione na działanie porannego słońca. Jego akwarium powinno mieć ciemne dno, a także rzadko posadzone grupki roślin. Ryby te zawsze hodowane są w większych stadach, jednak są to stada jedynie tego gatunku. Obecność w zbiorniku wszelkich innych gatunków wpływa na promienniczki niekorzystnie. Osiągają one około ośmiu centymetrów długości. Jednak bardzo często zdarzają się osobniki minimalnie mniejsze od ustalonej normy.

Są to ryby nieskomplikowane w kwestii żywienia. W zasadzie z prawidłowym wyżywieniem ich powinien dać sobie radę każdy akwarysta. Zaczynając od tego zupełnie początkującego do całkowicie zaawansowanego w swojej dziedzinie. Najchętniej promienniczki zjadają drobny pokarm żywy, który pływa w toni wodnej. Często same żywią się także muszkami owocowymi oraz innymi drobnymi owadami, które chwytają z powierzchni wody. Oprócz tego mogą być karmione płatkami oraz wszelkim, dobrym jakościowo, pokarmem suszonym. Przygotowując dietę dla tego gatunku ryb pamiętajmy, iż powinna być ona stale urozmaicana.

Jeżeli chcemy przygotować dla promienniczek jak najlepsze warunki hodowlane pamiętajmy, iż musimy zadbać o idealne środowisko życia. Ze względu na swoje pochodzenie, ryba ta jeśli już jest trzymana w niewoli, musi być przetrzymywana w bardzo specyficznych warunkach. Woda powinna być słodka, półprzezroczysta oraz twarda (11 dGH i 2 dCH). Jej pH powinno wynosić około ośmiu i pół, natomiast temperatura powinna wahać się w zakresie od dwudziestu dwóch do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Najlepsze warunki stwarza się poprzez dodanie soli kuchennej do wody. Dodaje się ją w ilości około jednej płaskiej łyżeczki na dziesięć litrów wody. Oprócz tego powinna być ona filtrowana przez tłuczony wapień.

Jeżeli chcemy zdecydować się na rozmnożenie naszych ryb, musimy przygotować serię dobrze oświetlonych zbiorników wodnych, każdy o pojemności około pięćdziesięciu litrów. Następnie grupę ryb (grupa ta powinna składać się z trzech samic wraz z jednym samcem) przenosi się co dziesięć dni do kolejnego zbiornika z serii. Żółtawe jaja najczęściej składane są w gęstych kępach roślin. Samo tarło trwa niemalże nieustannie, ma ono jedynie krótkie przerwy. Rozwój jaj trwa około dziesięciu dni. Najlepszym pokarmem przeznaczonym do karmienia młodych są larwy solowca. Promienniczki, nawet najlepiej karmione, rosną bardzo wolno. Minie dużo czasu zanim będą przypominać osobniki dorosłe.