Pielęgnica cytrynowa

Pielęgnica cytrynowa, lub inaczej Chichlasoma citrinellus ? to ryba pochodząca z rodziny Pielęgnic. Jej pochodzenie określa się na Meksyk i Nikaragui, gdzie żyje w strumieniach oraz rzekach. Jej ciało oraz płetwy mają kolor pomarańczowo cytrynowy. Są one bardzo barwne i oryginalne. Wśród tego gatunku zauważalny jest bardzo widoczny dymorfizm płciowy. Samce posiadają garb na głowie, który rozwija się wraz z ich wiekiem, oprócz tego mają bardziej wydłużone ciało. Są także zazwyczaj większe od samic. Osiągają one maksymalną wielkość trzydziestu pięciu centymetrów.

Ten gatunek ryb jest bardzo prosty w hodowli.  Są to ryby, które chętnie pływają w całej toni wodnej. Bez najmniejszego problemu przebywają z innymi osobnikami, jednak mimo tego lepszym rozwiązaniem będzie hodowanie ich w akwarium jednogatunkowym. To ryby bardzo opiekuńcze, zwłaszcza w stosunku do swojego potomstwa. Przez akwarystów Pielęgnice cytrynowe uważane są za ryby bardzo inteligentne. Zdecydowanie należą one do ryb terytorialnych.

Niestety problem pojawia się przy żywieniu tego rodzaju Pielęgnic. Są one dosyć wybredne i niestety nie zjedzą wszystkiego, co zostanie im przez nas podane. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na produkty, które jedzą najchętniej i w miarę naszych możliwości często je urozmaicać. Najlepszym dla nich pokarmem są: wazonkowce, rureczniki, dżdżownice, rozwielitki, ślimaki oraz serca wołowe.

Ten gatunek ryb wprost uwielbia niszczyć rośliny oraz kopać w akwarium. Jest to fakt bardzo ważny przy planowaniu roślinności w naszym zbiorniku. Większość akwarystów decydując się na Pielęgnice cytrynowe, całkowicie rezygnuje z posiadania roślin. Zamiast tego możemy zaopatrzyć nasze akwarium w jak największą ilość kryjówek w grotach oraz korzeniach. Możemy również specjalnie dla nich zbudować kryjówki z kamieni. Kamienie te powinny być solidnie zamontowane, gdyż ryby te często kopią. Najlepszym akwarium dla nich jest to o jak największej pojemności. Powinno ono być dobrze oświetlone. Jako podłoże najlepiej sprawdza się gruba warstwa żwiru. Ten typ podłoża okazuje się być niezastąpiony w przypadku tego gatunku ryb. Temperatura wody może lekko oscylować pomiędzy dwudziestoma dwoma a dwudziestoma sześcioma stopniami Celsjusza. Ponadto woda powinna być miękka, dobrze filtrowana oraz oczywiście podmienia regularnie. Jej pH powinno wynosić od siedmiu do ośmiu maksymalnie.

Aby udało nam się sprowokować Pielęgnice cytrynowe do tarła powinniśmy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim woda powinna mieć odpowiednie właściwości oraz właściwy system filtracyjny. Przed planowanym tarłem ryby powinny być przez nas obficie karmione. Jeżeli ryby zaczynają budować gniazdo w podłożu głównie poprzez przenoszenie żwiru z jednego miejsca do innego, oznacza to iż tarło się zbliża. By zapewnić odpowiedni przepływ tlenu oraz wody, samica wachluje ikrę płetwami. Wylęg młodych następuje już po około czterech dniach. Wtedy głównym zadaniem samce jest patrolowanie obszaru wokół gniazda, a także odpędzanie ryb. Robi to dlatego, iż ryby mogą okazać się zagrożeniem dla jego potomstwa. Młode osobniki powinniśmy karmić mikro nicieniami oraz larwami solowca. Rosną one w bardzo szybkim tempie, więc ani się obejrzymy a już będą standardowej wielkości.