Naskalnik Regana

Naskalnik Regana ? Julidochromis regani. To ryba, która należy do jednej z najpopularniejszych i największych rodzin, a mianowicie ? Pielęgnicowatych. Gatunek ten charakteryzuje się niezmiernie rzadkim występowaniem, gdyż występuje jedynie w okolicach jeziora Tanganika. Jest to jego naturalne środowisko głównie ze względu na dużą liczbę skał. Pomimo swojego pięknego, przyciągającego wzrok wyglądu, Naskalnik nie zrzeszył sobie wielu wielbicieli. Należy on do jednych z mniej popularnych gatunków ze swojej rodziny. Głównie z racji na ciężkość swojej hodowli nie jest on polecany początkującym akwarystom. Z reguły interesują się nim osoby bardziej doświadczone w kwestii akwarystyki. Naskalniki skupiają na sobie wzrok wszystkich oglądających. Są to ryby wyjątkowe, o pięknej oryginalnej barwie, względem której dzielą się na wiele podgatunków. Każdy podgatunek różni się wzorem na ciele oraz barwą, lecz wszystkie mają dokładnie takie same wymagania względem hodowli. Gatunek ten często dzielony jest także względem swoich rozmiarów. Tak oto możemy podzielić go na: gatunki J. regani, J. marlieri, J. dickfeldi, J. ornatu. Naskalnik to ryba o średnich rozmiarach. W swoim naturalnym środowisku ryby te dorastają nawet do trzydziestu centymetrów długości. Jednak trzymane w warunkach akwariowych nie są w stanie osiągnąć takiej wielkości. Zazwyczaj dorastają mniej więcej do połowy swojej naturalnej długości.

W kwestii odżywiania jest to gatunek dosyć trudny do utrzymania. W głównej mierze przez wzgląd na to, iż są to ryby bardzo wybredne i ciężko wpasować się w ich gust kulinarny. Właśnie dlatego mało który początkujący akwarysta da sobie radę z ułożeniem odpowiedniej diety dla Naskalnika. Ryba ta zdecydowanie najchętniej spożywa pokarm żywy. Ciężko natomiast zmusić ją do zjedzenia jakiegokolwiek pokarmu suchego czy mrożonego, a jeśli już się to uda to tylko z pokarmem naprawdę dobrej jakości. Oprócz tego dieta tej ryby powinna być stale urozmaicana i oczywiście jak najbardziej zróżnicowana. Najważniejszym faktem, o którym musimy pamiętać przy planowaniu odpowiedniej diety, jest to że Naskalnik powinien żywić się dużą ilością składników roślinnych. Stąd ich obecność w diecie jest absolutną koniecznością.

Zapewnienie odpowiednich warunków hodowlanych nie należy do zadań tak skomplikowanych jak ułożenie diety. Zbiornik, który z założenia ma być domem Naskalnika, powinien być raczej dużej wielkości. Ryby te z reguły trzymane są w większych grupach (po około pięciu ? sześciu osobników). Woda w akwarium powinna być alkaliczna i stąd konieczność kupna roślin, które będą odporne na taki rodzaj wody. Oprócz tego woda musi być średnio twarda, a jej temperatura może wahać się w graniach od dwudziestu czterech do dwudziestu siedmiu stopni Celsjusza. Górna granica nie może zostać przekroczona. W zbiorniku akwarystycznym powinniśmy umieścić liczne jaskinie oraz zakamarki stworzone ze skał, w których gatunek będzie odbywał tarło. Ryby te nadają się tylko i wyłącznie do akwariów jednogatunkowych.

Rozmnażanie przebiega bez większych problemów i bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji ze strony akwarysty. Ryby same dobierają się w grupy, w których dochodzi do tarła. Jako że samce Naskalnika charakteryzują się naturą policentryczną, odbywają tarło z kilkoma samicami jednocześnie. Do tarła dochodzi w akwarium jednogatunkowym wyposażonym w jaskinie i zakamarki, w których ryby chowają się by ich rozmnażanie przebiegło w spokojnej atmosferze. Następnie ikra składana jest w jednej z jaskiń i pilnowana przez oboje swoich rodziców. Do wyklucia się ikry dochodzi bardzo szybko i w niedługim czasie narybek jest gotowy do samodzielnego życia.

2 Responses “Naskalnik Regana”