Mułojad

Mułojad to inaczej Acanthopsis choirorhynchus. Ryba ta należy do rodziny Bocji. Pochodzi ona z południowo wschodniej Azji, gdzie zamieszkuje liczne wody (głównie wody stojące). Jest to bardzo interesujący gatunek ryb. Posiadają one bardzo delikatne ubarwienie. Ryba ta ma wiele bardzo ciekawych zachowań, których nie potrafią rozszyfrować nawet zaawansowani akwaryści. Jest to ryba bardzo popularna i często kupowana do akwariów na całym świecie. Często zdarza jej się zakopywać w piasku, jednocześnie wystawiając jedynie oczy na zewnątrz. Jest to typowy gatunek zamieszkujący przydenną warstwę zbiornika. Ryby te pływają bardzo słabo. Jeżeli odławiamy ryby siatką musimy zachować szczególną ostrożność, gdyż takim sposobem bardzo łatwo jest uszkodzić mu kolce nad oczami. Wielkość Mułojada to około jedenaście centymetrów. Jednak zostały odnotowane okazy, które osiągnęły aż dwadzieścia centymetrów długości.

Jest to ryba bezproblemowa w odżywianiu. Zjada ona wszystkie rodzaje pokarmów. Dieta Mułojada musi być jak najbardziej zróżnicowana. Z racji tego, iż jest to ryba bardzo słabo pływająca, w jej diecie powinniśmy uwzględnić preparaty opadające na dno, a także żywy pokarm przydenny.

Temperatura wody w zbiorniku powinna być pomiędzy dwudziestoma pięcioma a dwudziestoma siedmioma stopni Celsjusza. Ogólne parametry wody nie mają dla tej ryby większego znaczenia. Jednak jeżeli mamy możliwość dostosowania jej najlepszą wodą będzie woda miękka i lekko kwaśna. Jako że Mułojad to typowa ryba przydenna powinniśmy wyposażyć akwarium w drobnoziarniste i gładkie podłoże. Jednakże warstwa podłoża musi być wystarczająco gruba. Mułojady przejawiają tendencję do całkowitego zakopania się. Dlatego przy dostosowywaniu grubości dolnej warstwy powinniśmy wziąć pod uwagę nawet te największe osobniki. Jeżeli decydujemy się na umieszczenie roślin w zbiorniku, powinny one być w jakiś sposób zabezpieczone przed wykopywaniem. Możemy zabezpieczyć je sadząc je w doniczkach, bądź też obkładając ich korzenie większymi kamieniami. Ich nocna aktywność jest bardzo ciekawa, dlatego dobrym pomysłem jest zamontowanie w akwarium oświetlenia nocnego, dzięki czemu będziemy w stanie ją podziwiać.

Jeżeli chodzi o rozmnażanie tego gatunku, niestety nigdy nie zanotowano udanej próby rozmnożenia go w warunkach domowych.