Limka garbatka

Limka garbatka (Garbatka, limka czarnopręga) ? to ryba należąca do rodziny Piękniczkowatych. W swoim naturalnym środowisku możemy ją spotkać głównie w stawach Etang Saumatre, a także  w jeziorze Miragoane na Haiti, a dokładnie w jego północnej części. Ryba ta nie należy do gatunków popularnych wśród akwarystów. Głównie z racji tego, iż jest to gatunek wymagający. Dlatego nie wielu początkujących akwarystów z góry ją odrzuca, bojąc się że sobie nie poradzą. Limka należy do ryb towarzyskich, które bardzo dobrze odnajdują się w akwariach towarzyskich. Ryba ta ma przyciągający wzrok wygląd, ponieważ jej boki pokrywa około dziesięć prążków o barwie ciemnoszarej. Jej płetwa grzbietowa ma kolor żółty, a oprócz tego na swojej powierzchni posiada cętki i kropki w kolorze czarnym. Gatunek ten posiada wyraźny dymorfizm płciowy, który możemy zauważyć na pierwszy rzut oka. Otóż przede wszystkim płetwa grzbietowa samic jest przeźroczysta a także dużo mniejsza, aniżeli płetwa samców. Dojrzały samiec posiada także bardzo charakterystyczny garb. Obie płci posiadają pionowe pasy na całym swoim ciele. Pasy te mają barwę czarną i pokrywają one żółte tło. Połączenie to daje bardzo oryginalny końcowy efekt. Ryby te zostały zakwalifikowane do ciepłolubnych.  Samice zazwyczaj są większe od samców, jednak jest to tak mała różnica, że jest w zasadzie niezauważalna.  Otóż ryby te osiągają około sześć centymetrów długości. Osobniki większe nie występują.

Odżywianie tego gatunku nie należy do spraw skomplikowanych. Ryby te żywią się wieloma pokarmami w każdej postaci. Zarówno pokarmami żywymi, jak i suchymi. Przygotowanie odpowiedniej diety nie zajmie nam dużo czasu. Oczywistą sprawą jest pamiętanie by dieta Limek była zróżnicowana i często urozmaicana, gdyż dzięki temu uda nam się utrzymać nasze ryby w dobrej kondycji zdrowotnej. A co za tym idzie będą one wyglądały naprawdę pięknie. W ich diecie powinniśmy uwzględnić także składniki roślinne. Dobrym wyborem będzie kupienie delikatnych roślin przeznaczonych do zjedzenia i umieszczenie ich w akwarium. Nasze ryby na pewno będą zadowolone.

W kwestii odpowiednich warunków hodowlanych, również nie są one bardzo wygórowane. Musimy pamiętać, iż są to ryby bardzo towarzyskie, a w swoim naturalnym środowisku często żyją w dużych stadach. Dlatego powinny one być hodowane w dużych grupach. Woda nie powinna być miękka i powinna mieć odczyn neutralny bądź też zasadowy. Twardość musi być umiarkowana, a odpowiednia temperatura może zostać przez nas wybrana z granicy od dwudziestu trzech do dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza. Odpowiedni zbiornik powinien zostać gęsto obsadzony roślinnością, gdyż ryby te to uwielbiają. Jednak w przypadku tego gatunku musimy pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu roślinności. Przede wszystkim musi ona znajdować się na bokach, a także tyle akwarium. W tych częściach powinniśmy pozostawić glony i nie zajmować się ich zeskrobywaniem. Cała strefa przednia musi pozostać pusta by ryby miały miejsce na swobodne ciągłe pływanie. Oprócz tego w akwarium możemy umieścić liczne dekoracje takie jak kamienie czy skałki, które posłużą za idealne schronienie dla naszych ryb.

Do rozmnażania dochodzi naturalnie bez jakiejkolwiek ingerencji akwarysty. Zazwyczaj jeden miot wydaje na świat około sześćdziesięciu sztuk młodych. Odstępy pomiędzy kolejnymi miotami wynoszą maksymalnie do dziesięciu tygodni. Po wykluciu się narybku dorosłe osobniki muszą zostać przeniesione do oddzielnego akwarium, gdyż mogę one zjeść swoje młode. Wielu akwarystów wykształciło przekonanie jakoby w wyższej temperaturze rodziło się więcej samic, aniżeli samców. Jednak nie zostało to potwierdzone naukowo. Warto zaznaczyć, iż samce tego gatunku są w stanie odbyć tarło z innymi gatunkami, dzięki czemu możemy posiadać w swojej hodowli również liczne hybrydy.