Kardynałek chiński

Kardynałek chiński ? to inaczej Tanichthys albonubes. Należy on do rodziny Karpiowatych. Pochodzi on z okolic Góry Białych Obłoków (zwanej Baiyun), znajdującej się w pobliżu Kantonu. Oprócz tego jego dzikie populacje spotykane są również w okolicach Hongkong, choć najprawdopodobniej pochodzą one od osobników, które wcześniej hodowane były w akwariach. Gatunek ten jest bardzo popularny wśród akwarystów. To jeden z najczęściej spotykanych gatunków ryb w akwariach. Są to ryby bardzo atrakcyjne wizualnie. Ich grzbiet jest koloru ciemnobrunatnego. Dodatkowo posiada on zielonkawy połysk. Boki jego ciała są widocznie jaśniejsze, natomiast brzuch jest barwy białej.

Są to ryby bardzo towarzyskie. Bezustannie zwracają uwagę na swoich współlokatorów i ciągle są chętne na wspólną zabawę. Szybko zauważymy iż są one naprawdę bardzo ruchliwe. Cecha ta uwydatnia się zwłaszcza kiedy są trzymane w dużej grupie. Większość swojego czasu w zbiorniku spędzają w strefie środkowej i powierzchniowej. Jest to jeden z mniejszych gatunków, które są hodowane w akwariach. Pomimo tego, iż jest to gatunek tropikalny należy on do ryb zimnowodnych. Jego wielkość to jedynie cztery i pół centymetra.

Jest to ryba wszystkożerna. Toleruje każdy pokarm, bez wyjątków. Jednak najlepszym będzie dla niej pokarm drobny. Jest ona bardzo łatwa do wykarmienia i nie wymaga od nas dużego poświęcenia. Oczywiście dieta powinna być jak najbardziej urozmaicana. Ryby powinny dostać jak najwięcej pokarmu bogatego w wartości odżywcze.

Ryby te są bardzo wrażliwe na nagłe skoki temperatury, z racji czego nie powinniśmy ich na nie narażać. Najlepsza temperatura wody w zbiorniku to temperatura od dziewiętnastu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Pomimo tego, iż temperatury wykraczające poza te granice są tolerowane przez Kardynałki, powinniśmy postarać się by nie musiały one ich znosić. W wodzie powinniśmy zwrócić uwagę na rozpuszczony w niej chlor, gdyż Kardynałki są na niego bardzo wrażliwe. Oprócz tego woda powinna być jak najlepszej jakości, pomimo tego że żadne inne parametry w zasadzie nie mają żadnego znaczenia. Jest to spokojny, ławicowy gatunek ryb. Ryby te bardzo dobrze czują się w akwariach wielogatunkowych, głównie ze względu na to iż są one bardzo towarzyskie. Najlepsze dla niego towarzystwo to ryby mało agresywne, a także stosunkowo nieduże. Pamiętajmy o pozostawieniu im otwartej przestrzeni do pływania.

Mnożyć mogą się już kilkumiesięczne osobniki. Do tarła może dojść nawet w akwarium wielogatunkowym. Po dokładnym wyselekcjonowaniu pary powinny zostać umieszczone w dobrze obsadzonym i niewielkim akwarium. W akwarium przeznaczonym do tarła powinna panować temperatura około dwudziestu dwóch stopni Celsjusza. Samiec jest zdecydowanie bardziej aktywny w trakcie zalotów. Często stroszy on płetwy, a także trąca samicę pyskiem. Czasami gody trwają nawet kilka dni. Generalnie samica składa około trzystu jajeczek, a następnie rozrzuca ikrę przypadkowo po prawie całym zbiorniku, w którym przebywa. Musimy pamiętać, by regularnie karmić parę przebywającą w akwarium tarliskowym, gdyż Kardynałki są rybami zjadającymi ikrę w przypadku głodu. Właśnie dlatego dorosłe nigdy nie mogą być głodne. Po około półtorej dnia wykluwają się młode. Wtedy powinniśmy zająć się wyłowieniem tarlaków z akwarium. Młode powinny być karmione rozdartymi pokarmami. Dobre do tego jest np. ugotowane żółtko oraz bardzo drobny żywy pokarm (np. pył planktonowy).