Jordanelka

Jordanelka ? inaczej Jordanella floridae. Należy ona do rodziny Karpieńcowatych. Pochodzi z Florydy, a dokładnie z południowej części tego stanu, gdzie zamieszkuje mokradła oraz bajora. Nie jest to gatunek bardzo popularny wśród akwarystów. Choć ostatnimi czasy powoli ulega to zmianie. Coraz częściej akwaryści, zwłaszcza ci doświadczeni, sięgają po Jordanelkę. Wśród tego gatunku ryb możemy zauważyć dymorfizm płciowy. Objawia się to tym, iż samiec ubarwiony jest zdecydowanie jaśniej niż samica, oprócz tego ma dużo wyraźniej zaznaczone rzędy czerwono zielonych silnie połyskujących łusek. Ryba ta może być bez problemu hodowana w akwariach zimnowodnych. Osiąga ona wielkość jedynie około sześciu i pół centymetra, a więc nie należy do osobników dużych.

Zdecydowanym plusem jest fakt, iż spożywa ona wszystkie rodzaje pokarmów, co nie zdarza się często wśród ryb tego typu. Jednak pomimo tego, że nie jest ona wybredna, jej dieta powinna być bogata w składniki roślinne. Jako jedzenie dodatkowe idealne są dla nich liście roślin wodnych, parzone liście sałaty i kapusty, a także siekany szpinak. Odpowiednim pokarmem mogą być także sparzone, a następnie pokrojone młode pokrzywy, bądź też liście mniszka lekarskiego. Pamiętajmy, iż powinniśmy starać się jak najbardziej urozmaicić jej dietę. Jest to bardzo ważne by dostarczać jej możliwie jak najwięcej różnorodnych składników odżywczych.

Jordanelki nadają się niestety tylko i wyłącznie do trzymania w akwariach jednogatunkowych. Nie są to ryby wymagające. Do zapewnienia właściwych warunków życia w zupełności wystarczy im mały zbiornik. Zbiornik ten powinien być obsadzony bujną roślinnością. Najlepiej, jeśli ekspozycja roślin jest wschodnia. Kładziony jest tak duży nacisk na dużą ilość roślin w akwarium, głównie z racji tego iż ryby te wielbią się w ich obgryzaniu. Stanowi to dla nich część pokarmu, który bez wątpienia jest bardzo zdrowy dla tego gatunku ryb. Optymalna temperatura hodowli powinna wynosić około dwudziestu stopni Celsjusza. Najlepiej jeśli nie jest ona ani dużo zimniejsza ani dużo cieplejsza. Jeżeli szykujemy się do tarła temperatura powinna zostać podniesiona do około dwudziestu pięciu stopni Celsjusza.

By wywołać tarło w zbiorniku powinniśmy spełnić parę wymagań. Przede wszystkim para Jordanelek musi zostać umieszczona w dwudziestolitrowym zbiorniku. Szykując zbiornik do tarła pamiętajmy by był on gęsto obsadzony roślinami. Oprócz tego powinniśmy zapewnić odpowiednio jaskrawe oświetlenie. Jak już pisałam woda powinna mieć temperaturę dwudziestu pięciu stopni Celsjusza, a jej pH powinno wynosić siedem i pół. Całość tarła trwa około pięciu dni. Codziennie samica składa kilka tuzinów jaj, które następnie umieszczane są w jamkach przygotowanych przez samca, bądź też rozrzucane po całym akwarium ? głównie wśród roślin. Po zakończeniu tarła musimy usunąć samicę ze zbiornika, gdyż opieką nad jajami zajmuje się samiec. Młode wykluwają się po około sześciu dniach. Samca odławiamy dopiero w momencie, kiedy młode zaczną swobodnie pływać. Powinniśmy podawać im puł z solowca. Po około dwóch tygodniach przenosimy je do większego akwarium i rozpoczynamy podawanie pokarmu roślinnego. Jeżeli chcemy by ryby uzyskały pełną dojrzałość płciową bardzo szybko (po około trzech miesiącach) powinniśmy umieścić akwarium w pełnym słońcu. Dzięki temu będzie ono pełne glonów, co pomoże nam w osiągnięciu zamierzonego celu.