Jenynsia liniowana

Jenynsia liniowana ? to ryba należąca do rodziny Czworookowatych. Pochodzi ona głównie z wód płynących na terenie południowej Amazonki, a także południowej Brazylii. Bez wątpienia jest to ryba zaliczana do bardzo interesujących, a także do stosunkowo popularnych wśród akwarystów. Jednak pomimo swojej popularności polecana jest tylko i wyłącznie akwarystom zaawansowanym, choć często znajduje spore zainteresowanie również wśród tych początkujących. Jej fenomen oraz wyjątkowość polega na fakcie, iż jest to ryba stronna. Oznacza to, że osobniki obu płci posiadają narządy płciowe rozmieszczone w ten sposób, że są one wyraźnie odchylone w jedną stronę. Jest to zauważalne gołym okiem. Dzięki temu tarło staje się zjawiskiem bardzo ciekawym. Mogą do niego podchodzić osobniki, które posiadają odchylenia w przeciwne strony, a więc może połączyć się na przykład prawostronny samiec wraz z lewostronną samicą, bądź też odwrotnie. Narybek tego gatunku ryb jest bardzo duży już od momentu swoich narodzin. Dymorfizm płciowy jest tutaj silnie zaznaczony jedynie poprzez wzrost. Możemy zauważyć bardzo duże wahanie związane z rozmiarami obu płci. Otóż samicom zdarza się dorastać do około trzynastu centymetrów długości, podczas gdy samce nie przekraczają jedynie czterech centymetrów. Stąd bardzo łatwo odróżnić obie płci, choć oczywiście zdarzają się również mniejsze samice.

W kwestii odżywiania ryby te nie należą do nazbyt wymagających. W zasadzie ich dieta uznawana jest za jedną z prostszych. Głównie z racji tego, iż nie musimy spędzać dużo czasu na ułożenie jej. Jenynsie żywią się w zasadzie wszystkim. Od pokarmów suchych aż po żywe. Dlatego zje wszystko, co zdecydujemy się jej podać. Jedynym ważnym szczegółem jest pamiętanie o tym by ich dieta została urozmaicona o składniki roślinne. Oprócz tego powinna być w miarę często zmieniana by ryby nie popadły w monotonię żywienia, ponieważ może to odbić się na ich zdrowiu.

Odpowiednie warunki hodowlane także nie należą do bardzo wygórowanych. Gatunek ten powinien być hodowany w zbiornikach jednogatunkowych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na umieszczenie ich w zbiorniku towarzyskim, musimy zwrócić uwagę na fakt by były one hodowane wraz z innymi rybami o spokojnym usposobieniu. W przeciwnym razie Jenynsie staną się nadzwyczaj płochliwe i większość swojego czasu spędzą na chowaniu się przed wszystkim, co je otacza. Akwarium, które będzie zamieszkiwał ten gatunek ryb, musi być obsadzone roślinnością. Roślinność powinna być bardzo gęsta. Pamiętajmy by pozostawić także miejsce przeznaczone do pływania. Jednak jeśli jest to zbiornik jednogatunkowy miejsca takiego nie musi być dużo. Odpowiednie parametry chemiczne wody to woda zasadowa, niezbyt twarda. Jej idealna temperatura powinna wahać się w granicach od dziewiętnastu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Do wody możemy dodać około jednej łyżeczki soli na około cztery i pół litra. Zapewni to lepsze warunki naszym rybom, jednak nie jest to absolutna konieczność.

Rozmnażanie tego gatunku przebiega bez większych problemów. Odbywa się ono w akwarium tarliskowym. Osobniki, które zostały do niego przeniesione odbywają tarło w dość długim okresie czasu. Zazwyczaj w wyniku tarła rodzi się około dwudziestu sztuk młodych co około trzy-cztery tygodnie. Rodzą się one partiami. Ryby te jako jedne z nielicznych karmią swoje embriony przy pomocy struktury trofonemata. Po wykluciu narybku dorosłe osobniki powinny zostać przeniesione do innego akwarium, gdyż mają one tendencję do zjadania swoich dzieci. Młode dorastają bardzo szybko i w niedługim czasie są dojrzałe płciowo.