Gurami olbrzymi

Gurami olbrzymi ? jego łacińska nazwa to Osphronemus goramy. Należy on do rodziny Labiryntowatych. Gatunek ten prawdopodobnie pochodzi z Borneo, Sumatry i Jawy, jednak obszar jego pochodzenia od dawna jest bardzo trudny do określenia. Wśród wszystkich przedstawicieli gatunku Gurami, jak sama nazwa wskazuje, jest to prawdziwy olbrzym. Ryba ta rośnie do około pięćdziesięciu pięciu centymetrów, jednak nie jest to szczyt jej możliwości. Bardzo często zdarza się, iż znacznie przekraczają one ten rozmiar. W sklepach akwarystycznych najczęściej dostępny jest Gurami olbrzymi, który ma około dziesięć centymetrów. Przed zakupem tego gatunku ryby powinniśmy bardzo dokładnie zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednio duże akwarium. Są to ryby tolerancyjne, lecz w miarę ich wzrostu powinniśmy obserwować jego stosunek do mniejszych gatunków ryb w akwarium. Jeżeli jego zachowanie ulegnie jakiejkolwiek zmianie powinien on być wyeksmitowany do innego zbiornika.

Ryba ta zjada bardzo różne pokarmy. Nie należy do gatunków wybrednych, dzięki czemu akwaryści mają duże pole do popisu. Oczywiście dieta Gurami olbrzymiego powinna być jak najbardziej zróżnicowana i często poszerzana o nowe składniki. Przede wszystkim dieta ta powinna zawierać jak największą ilość składników roślinnych. Dobrą decyzją będzie również takie skomponowanie diety by była ona bogata w podstawowe wartości odżywcze.

Gurami akceptuje szeroki zakres temperatur w zbiorniku, w którym żyje. Generalnie temperatura nie powinna być mniejsza niż dwadzieścia stopni Celsjusza i większa niż trzydzieści stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że są to wartości skrajne i najlepszą opcją będzie wybór temperatury znajdującej się gdzieś w środku przedstawionego zakresu. Poza temperaturą inne parametry wody w zasadzie nie są istotne. Powinniśmy jedynie umieścić w akwarium wydajny filtr. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony różnorodną roślinnością. Projektując roślinność miejmy na uwadze, iż ryby te mają silne zapędy roślinożerne, dlatego zdecydujmy się w głównej mierze na rośliny niesmaczne i twarde. Oprócz tego w akwarium mogą być umieszczone również rośliny sztuczne.

W zasadzie nie ma żadnych warunków, które powinny zostać spełnione by doszło do tarła. Dzieje się to zupełnie naturalnie w zbiorniku, w którym zamieszkuje para Gurami. Para dobiera się samodzielnie, bez naszej pomocy. Szykując się do tarła samiec rozpoczyna budowę gniazda z piany oraz roślin. W gnieździe tym następnie znajduje się ikra. Wylęg młodych następuje po około dwóch dniach. Zarówno ikry, jak również narybku strzeże tylko i wyłącznie samiec. Samica nie bierze w tym udziału. Młode dorastają bardzo szybko i w niedługim czasie są już całkowicie dojrzałe płciowo.

.