Danio tęczowy

Danio tęczowy ? to inaczej Brachydanio albolineatus. Należy on do rodziny Karpiowatych. Pochodzi z Birmy, półwyspu Malajskiego, Sumatry oraz Tajlandii. Jest to piękny gatunek ryb, na którego podziwianie w pełnej krasie możemy pozwolić sobie tylko we właściwie utrzymanych akwariach. W pełni barw tego gatunku możemy dostrzec: błękit i fiolet, oprócz tego pas na jego boku jest barwy różowoczerwonej. Generalnie ubarwienie Dania zależne jest od padania światła oraz od ogólnego nastroju panującego w zbiorniku. Wśród tych ryb zauważamy widoczny dymorfizm płciowy. Charakteryzuje się on tym, iż ciała samic są bardziej rozbudowane w dół, aniżeli samców. Obie płci osiągają maksymalną długość sześciu centymetrów. Jeżeli zależy nam na podziwianiu pięknych barw samców powinniśmy trzymać je w miękkiej i kwaśnej wodzie. Zbiornik natomiast powinien być przepełniony roślinami, jednocześnie zapewniając rybom dużo miejsca do pływania. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na sposób odławiania Dania, głównie przez wzgląd na jego zwinność. By nam się to udało powinniśmy przygotować dwie siatki, następnie zgasić światło w pomieszczeniu i uzbroić się w cierpliwość. Ganianie z jedną siatką po akwarium możemy z góry spisać na straty. Wszelkie sytuacje niepotrzebnie wywołujące stres u tego gatunku ryb są bardzo szkodliwe dla ich zdrowia.

Są to ryby bezproblemowe w kwestii żywienia. Zjadają one większość pokarmów, które im ?proponujemy?. Najbardziej łapczywie podchodzą one do pokarmów żywych, płatkowanych, a także mrożonych. Ich dieta powinna być często urozmaicana.

Jest to gatunek skoczny, dlatego każde akwarium, w którym przebywają Dania powinno mieć pokrywę. Ryby te lubią akwaria długie, a także przestrzenne. Ze względu na ławicowe upodobania Dania uwielbiają towarzystwo. Na ich współmieszkańców zdecydowanie nie nadają się niektóre gatunki z rodzaju kąsaczowatych. Woda w akwarium powinna mieć od dwudziestu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. W akwariach tarliskowych powinna być minimalnie wyższa. Nie możemy pozwolić sobie na zapomnienie o regularnej wymianie wody. Jeżeli woda jest słabej jakości ryby te staną się wolne, zaczną się chować, a nawet mogą odmówić spożywania pokarmu. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie zbiornika w dużą ilość kryjówek, znajdujących się głównie przy powierzchni wody.

Jeśli chcemy rozmnożyć ten gatunek ryb najlepszy efekt osiągniemy wprowadzając do akwarium tylko jedną samicę, lecz dwóch samców. Ich tarło przebiega z reguły bardzo burzliwie. W efekcie końcowym samica składa do stu jaj ikry. Następnie samica oraz dwa samce zajmują się rozsiewaniem ikry pomiędzy drobnolistne rośliny. Ze względu na żarłoczne zamiłowania tarlaków, po złożeniu ikry natychmiastowo powinniśmy ją odłowić. Już po około dwóch dniach wyklują się młode ryby. Narybek powinien być przez nas karmiony jak najdrobniejszym pyłem. Mogą to być np. wrotki oraz pierwotniaki. Oczywiście z upływem czasu rozmiar podawanego pokarmu powinien ulec zwiększeniu. Innym dobrym pomysłem jest karmienie młodych startym suchym pokarmem.