Czworook

Czworook ? Anableps anableps. Ryba ta pochodzi z rodziny Czworookowatych. Jej pochodzenie określa się w głównej mierze na południe Meksyku oraz północną część Ameryki Południowej. Zamieszkuje ona tam wszelkie wody słonawe oraz słodkie. Ryba ta nie należy do stosunkowo popularnych wśród akwarystów. W zasadzie nie wiadomo dlaczego. Jest to ryba niewymagająca od akwarystów szczególnego wkładu w jej hodowle, dodatkowo jest ona bardzo ciekawa. Dlatego interesującym faktem jest tak niskie zainteresowanie tym, gatunkiem. Zachowanie Czworooka jest niezwykle ciekawe. Ryba ta jest o tyle oryginalna i przyciągająca wzrok, że jest w stanie jednocześnie spoglądać nas powierzchnię wody oraz pod powierzchnię wody. Wszystko dzięki temu, iż oko tej ryby jest zbudowane w specjalny, zupełnie inny sposób, niż oczy innych ryb. Otóż oko Czworooka zostało podzielone dwoma poziomymi przegrodami zabarwionej tęczówki. Dzięki owym przegrodom oko ma dwie części. Soczewka w oku nie jest standardowo okrągła, lecz specyficznie wydłużona oraz ustawiona w sposób, który sprawia że płaska powierzchnia ciągle skłania wzrok ku górze, dzięki czemu ryba może nieustannie patrzeć nad powierzchnię wody. Dolna zaś została bardziej zaokrąglona przez co kieruje wzrok ryby ku dołowi. Ryby te należą do stosunkowo dużych. Wśród tego gatunku występuje wyraźny dymorfizm płciowy ukazujący się w tym, iż samce są o połowę mniejsze niż samice. Samice dorastają nawet do trzydziestu centymetrów długości, samce jedynie do piętnastu. Oczywiście zdarzają się także osobniki mniejsze.

W kwestii odżywiania z Czworookiem nie ma w zasadzie żadnych problemów. Pomimo faktu, iż ryba ta najchętniej zjada pokarm żywy, jest w stanie zjeść także inne pokarmy ? na przykład te mrożone, suche czy liofilizowane. Przygotowanie diety dla tego gatunku nie powinno być skomplikowane nawet dla początkujących akwarystów. Jedynym faktem, który musimy mieć na uwadze jest zróżnicowanie diety, a także jej stałe urozmaicanie. Jeżeli ryby popadną w monotonię żywieniową mogą odczuć tego bolesne skutki. Takowa monotonia grozi wieloma chorobami ryb, a w najgorszych przypadkach nawet ich śmiercią. Stąd im częściej urozmaicana dieta tym kondycja zdrowotna naszych ryb lepsza.

By zapewnić Czworookowi odpowiednie warunki hodowlane nie musimy się specjalnie natrudzić. Najlepszym dla niego zbiornikiem jest akwarium długie. Akwarium to powinno zostać wypełnione jedynie do połowy, gdyż polepsza to komfort życia tego gatunku. Woda w zbiorniku musi być zasadowa oraz umiarkowanie twarda. Musimy pamiętać by do wody dodać niewielką ilość soli, gdyż ryby te preferują środowisko zasolone. Dobrym układem jest dodanie jednej łyżeczki soli na około cztery i pół litra wody. Woda może mieć temperaturę oscylującą pomiędzy dwudziestoma czterema a dwudziestoma dziewięcioma stopniami Celsjusza. Jednak nie może być ona wyższa, gdyż będzie to miało złe skutki dla naszych ryb. Oprócz tego powinniśmy zadbać o umieszczenie niewielkiej ilości roślin w zbiorniku. Rośliny te muszą być przystosowane do życia w wodzie słonawej. Wszelkie dekoracje i kryjówki nie są koniecznością, gdyż nie mają żadnego wpływu na jakość życia Czworooka.

Do tarła dochodzi samoistnie bez ingerencji akwarysty. Ryby dobierają się w pary po czym w zbiorniku ogólnym rozpoczynają tarło. Mioty narybku są bardzo małe, gdyż liczą maksymalnie około dziesięciu sztyk. Narybek mierzy mniej więcej trzy centymetry i rodzi się jedynie raz na pół roku. Po wykluciu młodymi opiekują się rodzice. Narybek dorasta bardzo szybko i w niedługim czasie staje się dojrzały płciowo i gotowy do tarła.