Bystrzyk Czerwony

Występowanie

Bystrzyk Czerwony zamieszkuje środkowe warstwy wód stojących oraz wolno płynących. Słodkowodne zbiorniki z okolic Rio de Janeiro stanowią jego naturalne środowisko. Należy on do ryb z rzędu kąsaczokształtnych, z rodziny kąsaczowatych.

Wygląd zewnętrzny

Cechą charakterystyczną Bystrzyka Czerwonego jest jego bocznie spłaszczone ciało. Czerwone ubarwienie skóry oraz czerwone ubarwienie płetw pozwala odróżnić go od przedstawicieli innych gatunków. Ponadto płetwy czerwonybrzuszna i odbytowa obrzeżone są na czarno a przez oko oraz za pokrywą skrzelową przechodzą ciemne poprzeczne pręgi (2-3 na każdym boku). Możemy zaobserwować wyraźny dymorfizm płciowy w przypadku osobników Bystrzyka Czerwonego. Samiec jest znacznie smuklejszy niż samica. Osobnik męski jest również wyraźniej ubarwiony, mocniej zaznaczone są ciemne pręgi oraz obrzeżenia płetw. Czarna obwódka na płetwie odbytowej to jego znak rozpoznawczy. Samica zaś jest bardziej zaokrąglona. Barwa jej ciała jest bledsza.

Usposobienie

Generalnie uznawany jest za jedną z łatwiejszych w hodowli ryb z rodzaju Hyphessobrycon. Jest to gatunek towarzyski, niewymagający, pełen temperamentu. Bystrzyk Czerwony należy do ryb gromadnych, najlepiej czuje się wśród przedstawicieli swojego gatunku. Dobrze czuje się też w zbiorniku wielogatunkowym, zasiedlonym przez inne kąsaczowate. Pojedyncze osobniki często obejmują rewiry i stają się swarliwe.

Akwarium

W wystroju akwarium możemy zastosować przykładowe gatunki roślin pływających:

- Riccia fluitans – jest ona wodnym wątrobowcem. Jej ciało ma postać widłowatej plechy. Jej kolor to szmaragdowy do ciemnozielonego – jaśniejsze formy zwykle rosną w mocniejszym świetle. Często formuje zbite maty na powierzchni wody

- Salvinia natans ? paproć pływająca, która rośnie bardzo szybko przy dostatecznej ilości światła i związków odżywczych. Roślinę należy przerzedzać by nie odbierała światła pozostałym przy dnie. Pomaga zapobiec glonom zacieniając częsci akwarium i zużywając zwiazki mineralne z wody.

- Limnobium rozłogowe – jest bardzo popularne ze względu na szybki rozrost i szybkość adaptacyjną w zaaklimatyzowaniu się w akwarium odkrytym, ponieważ pływa po powierzchni lustra wody. Posiada okrągłe o sercowatej podstawie liście.

Możemy również zastosować rośliny, które zostaną posadzone na podłożu akwarium. Są to między innymi nurzaniec olbrzymi, nurzaniec czerwony, żabienica amazońska, żabienica Blehera, żabienica sercolistna, żabienica szerokolistna, żabienica Ozyrysa, żabienica delikatna, strzałka Eatona, strzałka szerokolistna, strzałka pływająca, strzałka okrągłolistna, mikrozorium oskrzydlone, nadwódka wielonasienna, nadwódka szerokolistna, kryptokoryna Becketta, kryptokoryna orzęsiona, kryptokoryna sercowata, kryptokoryna karłowata, kryptokoryna Nevilla, kryptokoryna drobna, kryptokoryna wąskolistna, kryptokoryna Wendta, różdżyca rutewkowata.

Ważne jest również zapewnienie licznych kryjówek w postaci grot i jaskiń. W akwarium powinniśmy zastosować płaskie kamienie, korzenie, łupiny orzecha kokosowego, skorupy doniczek, z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Są to miejsca w których samica może potencjalnie złożyć ikrę. Zakładając akwarium powinniśmy mieć również na uwadze podłoże. Musi być ono miękkie i drobnoziarniste. Możemy tu zastosować piasek, bądź drobny żwirek dostępny w sklepie zoologicznym. Oświetlenie zbiornika nie może być zbyt mocne, musi zostać rozproszone. Wymagana temperatura wody w akwarium waha się w granicach od 20 do 26 stopni Celsjusza. Ważne jest również zastosowanie filtra, który powinien być w stanie przepuścić 2-3 razy całą objętość zbiornika w ciągu godziny. Skuteczna filtracja jest czynnikiem nad wyraz ważnym w przypadku hodowli Bystrzyka Czerwonego, gdyż jest to ryba szczególnie wrażliwa na jakość wody. Aby zapewnić odpowiednią filtrację i czystość musimy zadbać o stan naszego filtra. Przy czyszczeniu gąbki filtra najlepiej jest wykorzystać wodę pochodzącą z akwarium np. z okresowej wymiany wody. Wodociągowa woda lub zbyt ciepła woda skutecznie zabije rozwiniętą florę bakteryjną naszego filtra. Jeżeli używamy więcej niż jednego filtra, najlepiej jest płukać je na zmianę przy kolejnych wymianach wody. Uzupełniając wodę musimy pamiętać, że powinna być ona odstana oraz posiadać odpowiednie parametry pH i twardości. Okresowa wymiana wody jest niezwykle ważna ze względu na nagromadzanie się w niej związków azotowych, które w nadmiarze są szkodliwe. Wygląd akwarium znacznie czerwony 2zyskuje, gdy za tylną jego ścianą umieścimy odpowiednie tło. Tło może również pełnić funkcję izolacji cieplnej. Co się stanie z naszym akwarium jeśli zaplanujemy sobie krótkie wakacje? Jeżeli nie mamy na utrzymaniu akurat młodego narybku, to dwutygodniowy wyjazd na urlop nie powinien stanowić zagrożenia dla naszych ryb. Dorosłe ryby mogą się obyć bez pożywienia przez ponad 14 dni, zwłaszcza, gdy obniżymy temperaturę wody (krótkotrwałe obniżenie temperatury w lecie jest wręcz zalecane). Jeżeli nasz wyjazd jest dłuższy, możemy zastosować automatyczne karmidło, które odpowiednio zaprogramujemy. Jeżeli chodzi o oświetlenie to dobrze, gdy możemy je regulować (obniżyć jego natężenie) i gdy posiadamy czasowy wyłącznik/włącznik, pod który go podłączymy. Całkowite wyłączenie oświetlenia jest niewskazane.

Żywienie

Bystrzyk Czerwony w swoim naturalnym środowisku żywi się robakami, larwami owadów. W hodowlach osobniki żywione są  larwami ochotkami, rureczników, artemią. Możemy wzbogacić ich dietę o rozdrobnione części surowego mięsa ryb lub drobiowego. Gotowe mieszanki suche również stanowią dobre pożywienie. Optymalnie zbilansowany poziom podstawowych i uzupełniających składników odżywczych w suchych karmach zapewnia zdrowy i prawidłowy rozwój ryb,  zawiera pełny zestaw witamin i mikroelementów,  zwiększona zawartość białka strawnego, aminokwasów, wapnia, fosforu, magnezu i witamin polepsza kondycję i witalność,  jest cennym pokarmem dla ryb żyworodnych oraz tarlaków przygotowanych do składania ikry,  podawany w odpowiednich ilościach nie powoduje zmętnienia wody. Wysokobiałkowy pokarm w formie płatkowanej, przeznaczony do codziennego karmienia ryb wszystkożernych i mięsożernych.
Ze względu na podwyższoną zawartość białka, jest doskonałym elementem diety tarlaków, dorastającego narybku i młodych ryb. Użyte w pokarmie białka pochodzenia roślinnego i zwierzęcego zostały tak dobrane, by pokryć zapotrzebowanie ryb na niezwykle ważne aminokwasy egzogenne.
Świetne urozmaicenie stanowią pchły wodne, larwy komarów, oczliki, pokarmy świeże jak i mrożone. Ryby karmimy codziennie. Nie należy przekarmiać zwierząt, gdyż prowadzi to do otyłości. Stają się one wtedy bardziej podatne na choroby. Musimy pamiętać również o usuwaniu resztek pokarmu, gdyż jego rozkład może wywołać zatrucie zwierząt. Młode karmić najlepiej larwami solowca i dobrym gatunkowo suchym pokarmem.

Rozmnażanie

Bystrzyk Czerwony należy do ryb z gatunku jajorodnych. Tarło może się odbywać w akwarium ogólnym, w stadzie lub w gatunkowym (liczebna przewaga samców). Ikra rozrzucana jest swobodnie po całym akwarium (kilkaset jaj). Wylęg następuje po dobie, a po kolejnych 3 dniach narybek swobodnie pływa. Bystrzyki nie opiekują się potomstwem, wręcz zjadają ikrę. Możemy również zastosować akwarium tarliskowe. Akwarium tarliskowe powinno mieć około 4-10 litrów pojemności. Dno przykrywamy siatką ochronną. Zbiornik tarliskowy powinien być napowietrzany oraz zawierać kłębek mchu jawajskiego lub inną szerokolistną roślinę, która służyłaby za podłoże do składania ikry. Woda w akwarium tarliskowym powinna mieć pH 6,5, miękka do średnio twardej o temperaturze 24 C. Akwarium tarliskowe umieszczamy w zacienionym miejscu. Na tydzień przed umieszczeniem pary w zbiorniku tarliskowym odłączmy samce od samic. Następnie parę umieszczamy wieczorem, a tarło odbywa się zazwyczaj następnego dnia rano. Jaja są kleiste i małe. Dorosłe osobniki odławiamy, ponieważ zjadają ikrę. Narybek w ilości do 500 sztuk wykluwa się po około dobie, a po 3 dniach zaczyna pływać. Narybek karmimy pyłem (larwami widłonogów i solowca).

2 Responses “Bystrzyk Czerwony”