Bystrzyk Czerwonoplamy

Występowanie

Bystrzyk czerwonoplamy w swoich naturalnych warunkach występuje na zalesionych obszarach dopływów, strumieni oraz zakoli Górnej Amazonii (tzw. czarnych wodach) na terenie Peru, Kolumbii oraz Brazylii.

Wygląd zewnętrzny

Charakterystyczną cechą Bystrzyka Czerwonoplamego jest wysokie oraz boczne spłaszczenie pokroju ciała. Złoto różowe ubarwienie, białawe podbrzusze oraz czerwone plamy za pokrywami skrzelowymi odróżniają je od innych gatunków. Czerwone plamy w kształcie przypominają serduszka, występują również u nasady ogona. Przeźroczyste płetwy, które ozdabiają białe brzegi posiadają czarną plamę. U Bystrzyka Czerwonoplamego wyraźnie zaznacza się płetwa tłuszczowa. Gatunek ten często mylony jest z Hyphessobrycon socolofi (ten bystrzyk jest mniejszy ? do 5cm i posiada podbrzusze bardziej czerwonawe) oraz Hyphessobrycon pyrrhonotus (bystrzyk ten ma mniej wyraźną plamę za pokrywami skrzelowymi, a ciągnąca się od nasady ogona czerwona pręga jest znacznie szersza ? w zasadzie plamy 2sięga od linii bocznej do szczytu ciała). U Bystrzyków Czerwonoplamych występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samca rozpoznamy bo intensywniejszym kolorze oraz wydłużonych pierwszych promieniach płetwy grzbietowej i odbytowej. Osobniki żeńskie bywają nieco mniejsze, ich partie brzuszne są bardziej zaokrąglone. Samice mają również zaokrąglone płetwy.

Usposobienie

Bystrzyk Czerwonoplamy należy do ryb  cichych oraz spokojnych. Żyje w stadach, dlatego też najlepiej jest hodować przynajmniej grupę 6 osobników. Samce wyświetlają wtedy swoje najlepsze barwy, dzieje się tak dlatego, że rywalizują w ten sposób o zainteresowanie samicy. W połączeniu z innymi gatunkami ryb, Bystrzyk Czerwonoplamy może sprawiać kłopoty. Może naprzykrzać się innym mieszkańcom ? zwłaszcza tym z weloniastymi płetwami, mając skłonności do ich obgryzania. Dobrze dogaduje się w akwarium z innymi bystrzykami, np.: żałobniczkami, danio, razborami, kiryskami, małymi gatunkami zbrojników, gurami, pielęgnicami karłowatymi.

Akwarium

W wystroju akwarium możemy zastosować przykładowe gatunki roślin pływających:

- Riccia fluitans – jest ona wodnym wątrobowcem. Jej ciało ma postać widłowatej plechy. Jej kolor to szmaragdowy do ciemnozielonego – jaśniejsze formy zwykle rosną w mocniejszym świetle. Często formuje zbite maty na powierzchni wody

- Salvinia natans ? paproć pływająca, która rośnie bardzo szybko przy dostatecznej ilości światła i związków odżywczych. Roślinę należy przerzedzać by nie odbierała światła pozostałym przy dnie. Pomaga zapobiec glonom zacieniając częsci akwarium i zużywając zwiazki mineralne z wody.

- Limnobium rozłogowe – jest bardzo popularne ze względu na szybki rozrost i szybkość adaptacyjną w zaaklimatyzowaniu się w akwarium odkrytym, ponieważ pływa po powierzchni lustra wody. Posiada okrągłe o sercowatej podstawie liście.

Możemy również zastosować rośliny, które zostaną posadzone na podłożu akwarium. Są to między innymi nurzaniec olbrzymi, nurzaniec czerwony, żabienica amazońska, żabienica Blehera, żabienica sercolistna, żabienica szerokolistna, żabienica Ozyrysa, żabienica delikatna, strzałka Eatona, strzałka szerokolistna, strzałka pływająca, strzałka okrągłolistna, mikrozorium oskrzydlone, nadwódka wielonasienna, nadwódka szerokolistna, kryptokoryna Becketta, kryptokoryna orzęsiona, kryptokoryna sercowata, kryptokoryna karłowata, kryptokoryna Nevilla, kryptokoryna drobna, kryptokoryna wąskolistna, kryptokoryna Wendta, różdżyca rutewkowata.

Ważne jest również zapewnienie licznych kryjówek w postaci grot i jaskiń. W akwarium powinniśmy zastosować płaskie kamienie, korzenie, łupiny orzecha kokosowego, skorupy doniczek, z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Są to miejsca w których samica może potencjalnie złożyć ikrę. Zakładając akwarium powinniśmy mieć również na uwadze podłoże. Musi być ono miękkie i drobnoziarniste. Możemy tu zastosować piasek, bądź drobny żwirek dostępny w sklepie zoologicznym. Oświetlenie zbiornika nie może być zbyt mocne, musi zostać rozproszone. Wymagana temperatura wody w akwarium waha się w granicach od 22 do 28 stopni Celsjusza. Ważne jest również zastosowanie filtra, który powinien być w stanie przepuścić 2-3 razy całą objętość zbiornika w ciągu godziny. Skuteczna filtracja jest czynnikiem nad wyraz ważnym w przypadku hodowli Bystrzyka Czerwonoplamego, gdyż jest to ryba szczególnie wrażliwa na jakość wody. Aby zapewnić odpowiednią plamyfiltrację i czystość musimy zadbać o stan naszego filtra. Przy czyszczeniu gąbki filtra najlepiej jest wykorzystać wodę pochodzącą z akwarium np. z okresowej wymiany wody. Wodociągowa woda lub zbyt ciepła woda skutecznie zabije rozwiniętą florę bakteryjną naszego filtra. Jeżeli używamy więcej niż jednego filtra, najlepiej jest płukać je na zmianę przy kolejnych wymianach wody. Uzupełniając wodę musimy pamiętać, że powinna być ona odstana oraz posiadać odpowiednie parametry pH i twardości. Okresowa wymiana wody jest niezwykle ważna ze względu na nagromadzanie się w niej związków azotowych, które w nadmiarze są szkodliwe. Wygląd akwarium znacznie zyskuje, gdy za tylną jego ścianą umieścimy odpowiednie tło. Tło może również pełnić funkcję izolacji cieplnej. Co się stanie z naszym akwarium jeśli zaplanujemy sobie krótkie wakacje? Jeżeli nie mamy na utrzymaniu akurat młodego narybku, to dwutygodniowy wyjazd na urlop nie powinien stanowić zagrożenia dla naszych ryb. Dorosłe ryby mogą się obyć bez pożywienia przez ponad 14 dni, zwłaszcza, gdy obniżymy temperaturę wody (krótkotrwałe obniżenie temperatury w lecie jest wręcz zalecane). Jeżeli nasz wyjazd jest dłuższy, możemy zastosować automatyczne karmidło, które odpowiednio zaprogramujemy. Jeżeli chodzi o oświetlenie to dobrze, gdy możemy je regulować (obniżyć jego natężenie) i gdy posiadamy czasowy wyłącznik/włącznik, pod który go podłączymy. Całkowite wyłączenie oświetlenia jest niewskazane.

Żywienie

Bystrzyk Czerwonoplamy w swoim naturalnym środowisku żywi się robakami, larwami owadów. W hodowlach osobniki żywione są  larwami ochotkami, rureczników, artemią. Możemy wzbogacić ich dietę o rozdrobnione części surowego mięsa ryb lub drobiowego. Gotowe mieszanki suche również stanowią dobre pożywienie. Optymalnie zbilansowany poziom podstawowych i uzupełniających składników odżywczych w suchych karmach zapewnia zdrowy i prawidłowy rozwój ryb,  zawiera pełny zestaw witamin i mikroelementów,  zwiększona zawartość białka strawnego, aminokwasów, wapnia, fosforu, magnezu i witamin polepsza kondycję i witalność,  jest cennym pokarmem dla ryb żyworodnych oraz tarlaków przygotowanych do składania ikry,  podawany w odpowiednich ilościach nie powoduje zmętnienia wody. Wysokobiałkowy pokarm w formie płatkowanej, przeznaczony do codziennego karmienia ryb wszystkożernych i mięsożernych.
Ze względu na podwyższoną zawartość białka, jest doskonałym elementem diety tarlaków, dorastającego narybku i młodych ryb. Użyte w pokarmie białka pochodzenia roślinnego i zwierzęcego zostały tak dobrane, by pokryć zapotrzebowanie ryb na niezwykle ważne aminokwasy egzogenne.
Świetne urozmaicenie stanowią pchły wodne, larwy komarów, oczliki, pokarmy świeże jak i mrożone. Ryby karmimy codziennie. Nie należy przekarmiać zwierząt, gdyż prowadzi to do otyłości. Stają się one wtedy bardziej podatne na choroby. Musimy pamiętać również o usuwaniu resztek pokarmu, gdyż jego rozkład może wywołać zatrucie zwierząt. Młode karmić najlepiej larwami solowca i dobrym gatunkowo suchym pokarmem.

Rozmnażanie

Bystrzyk Czerwonoplamy należy do ryb jajorodnych. Powinno się go rozmnażać w osobnym zbiorniku ? tarliskowym. Akwarium takie powinno być zaciemnione (jaja i młody narybek są wrażliwe na światło). Woda w zbiorniku powinna być miękka, natomiast pH powinno wynosić 5,5-6,5. Temperatura wody powinna oscylować w granicach 27-30?C. Akwarium winno być wyposażone w filtr gąbkowy, wzbogacony w torf. Roślinność o miękkich i drobnych liściach lub ruszt ikrowy zapewnią odpowiednie miejsce do odbycia tarła i złożenia ikry. Samce i samice przed przystąpieniem do rozmnażania należy oddzielić i obficie karmić, najlepiej żywymi pokarmami. Wybieramy najgrubszą samicę i najbardziej kolorowego samca ? przenosimy ich wieczorem do przygotowanego zbiornika. Do tarła powinno dojść następnego ranka. Właściwie do tarła dochodzić będzie co kilka dni, z tym że sprawność samca w zapładnianiu jaj będzie stopniowo spadać w kolejnych cyklach. Samica jest w stanie złożyć nawet do 400 jaj. Rodziców bezzwłocznie odławiamy (jedzą ikrę). Wylęg następuje po 1-1,5 dnia, a po kolejnych 3-4 narybek swobodnie pływa. Od tego czasu należy podmieniać codziennie około 1/3 wody. Trudność sprawia wykarmienie narybku w pierwszych dniach życia.