Bystrzyk Barwny

Występowanie

Bystrzyk Barwny należy do ryb z gatunku słodkowodnych. W swoich naturalnych warunkach zamieszkuje gęsto porośnięte roślinnością zbiorniki stojące. Może również występować w wolno płynących wodach, małych jeziorkach, stawach, rozlewiskach, dorzeczach czy strumieniach. Spotykany jest na obszarach Gujany, Paragwaju, Brazylii i Argentyny.

Wygląd zewnętrzny

Cechą charakterystyczną jest wysoki i bocznie spłaszczony pokrój ciała. Czerwono pomarańczowe ubarwienie oraz czarna plama zaraz za pokrywą skrzelową na kształt rombu lub trójkąta odróżnia go od innych gatunków. Czerwone płetwy Błyszczyka Barwnego obrzeżone są na różne kolory.barwny Płetwy brzuszne obrzeżone są na biało. Wszystkie inne mają czarne brzegi, gdzie płetwa ogonowa oraz odbytowa ? wydłużona ale niska, dodatkowo obrzeżona na biało. Płetwa grzbietowa jest prawie cała czarna u samców, u samic ? prawie cała czerwona. Możemy zaobserwować dymorfizm płciowy, gdyż samica jest większa, bledsza i pełniejsza w okolicach brzucha.

Usposobienie

Błyszczyk Barwny jest rybą spokojną, aktywną oraz ławicową. Z wiekiem lub w porze karmienia, lub kiedy akwarium jest przerybione może atakować mniejsze i spokojniejsze ryby (przede wszystkim obgryzać ich płetwy). Zapobiec temu można poprzez trzymanie większej grupy tego gatunku (minimum 6 osobników).

Akwarium

W wystroju akwarium możemy zastosować przykładowe gatunki roślin pływających:

- Riccia fluitans – jest ona wodnym wątrobowcem. Jej ciało ma postać widłowatej plechy. Jej kolor to szmaragdowy do ciemnozielonego – jaśniejsze formy zwykle rosną w mocniejszym świetle. Często formuje zbite maty na powierzchni wody

- Salvinia natans ? paproć pływająca, która rośnie bardzo szybko przy dostatecznej ilości światła i związków odżywczych. Roślinę należy przerzedzać by nie odbierała światła pozostałym przy dnie. Pomaga zapobiec glonom zacieniając częsci akwarium i zużywając zwiazki mineralne z wody.

- Limnobium rozłogowe – jest bardzo popularne ze względu na szybki rozrost i szybkość adaptacyjną w zaaklimatyzowaniu się w akwarium odkrytym, ponieważ pływa po powierzchni lustra wody. Posiada okrągłe o sercowatej podstawie liście.

Możemy również zastosować rośliny, które zostaną posadzone na podłożu akwarium. Są to między innymi nurzaniec olbrzymi, nurzaniec czerwony, żabienica amazońska, żabienica Blehera, żabienica sercolistna, żabienica szerokolistna, żabienica Ozyrysa, żabienica delikatna, strzałka Eatona, strzałka szerokolistna, strzałka pływająca, strzałka okrągłolistna, mikrozorium oskrzydlone, nadwódka wielonasienna, nadwódka szerokolistna, kryptokoryna Becketta, kryptokoryna orzęsiona, kryptokoryna sercowata, kryptokoryna karłowata, kryptokoryna Nevilla, kryptokoryna drobna, kryptokoryna wąskolistna, kryptokoryna Wendta, różdżyca rutewkowata.

Ważne jest również zapewnienie licznych kryjówek w postaci grot i jaskiń. W akwarium powinniśmy zastosować płaskie kamienie, korzenie, łupiny orzecha kokosowego, skorupy doniczek, z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Są to miejsca w których samica może potencjalnie złożyć ikrę. Zakładając akwarium powinniśmy mieć również na uwadze podłoże. Musi być ono miękkie i drobnoziarniste. Możemy tu zastosować piasek, bądź drobny żwirek dostępny w sklepie zoologicznym. Oświetlenie zbiornika nie może być zbyt mocne, musi zostać rozproszone. Wymagana temperatura wody w akwarium waha się w granicach od 23 do 27 stopni Celsjusza. Ważne jest również zastosowanie filtra, który powinien być w stanie przepuścić 2-3 razy całą objętość zbiornika w ciągu godziny. Skuteczna filtracja jest czynnikiem nad wyraz ważnym w przypadku hodowli Bystrzyka Barwnego, gdyż jest to ryba szczególnie wrażliwa na jakość wody. Aby zapewnić odpowiednią filtrację i czystość musimy zadbać o stan naszego filtra. Przy czyszczeniu gąbki filtra najlepiej jest wykorzystać wodę pochodzącą z akwarium np. z okresowej wymiany wody. Wodociągowa woda lub zbyt ciepła woda skutecznie zabije rozwiniętą florę bakteryjną naszego filtra. Jeżeli używamy więcej niż jednego filtra, najlepiej jest płukać je na zmianę przy kolejnych wymianach wody. Uzupełniając wodę musimy pamiętać, że powinna być ona odstana oraz posiadać odpowiednie parametry pH i twardości. Okresowa wymiana wody jest niezwykle ważna ze względu na nagromadzanie się w niej związków azotowych, które w nadmiarze są szkodliwe. Wygląd akwarium znacznie zyskuje, gdy za tylną jego ścianą umieścimy odpowiednie tło. Tło może również pełnić funkcję izolacji cieplnej. Co się stanie z naszym akwarium jeśli zaplanujemy sobie krótkie wakacje? Jeżeli nie mamy na utrzymaniu akurat młodego narybku, to dwutygodniowy wyjazd na urlop nie powinien stanowić zagrożenia barwny 2dla naszych ryb. Dorosłe ryby mogą się obyć bez pożywienia przez ponad 14 dni, zwłaszcza, gdy obniżymy temperaturę wody (krótkotrwałe obniżenie temperatury w lecie jest wręcz zalecane). Jeżeli nasz wyjazd jest dłuższy, możemy zastosować automatyczne karmidło, które odpowiednio zaprogramujemy. Jeżeli chodzi o oświetlenie to dobrze, gdy możemy je regulować (obniżyć jego natężenie) i gdy posiadamy czasowy wyłącznik/włącznik, pod który go podłączymy. Całkowite wyłączenie oświetlenia jest niewskazane.

Bystrzyki Barwne pływają w środkowych i górnych strefach wodnych.

Żywienie

Bystrzyk Barwny w swoim naturalnym środowisku żywi się robakami, larwami owadów. W hodowlach osobniki żywione są  larwami ochotkami, rureczników, artemią. Możemy wzbogacić ich dietę o rozdrobnione części surowego mięsa ryb lub drobiowego. Gotowe mieszanki suche również stanowią dobre pożywienie. Optymalnie zbilansowany poziom podstawowych i uzupełniających składników odżywczych w suchych karmach zapewnia zdrowy i prawidłowy rozwój ryb,  zawiera pełny zestaw witamin i mikroelementów,  zwiększona zawartość białka strawnego, aminokwasów, wapnia, fosforu, magnezu i witamin polepsza kondycję i witalność,  jest cennym pokarmem dla ryb żyworodnych oraz tarlaków przygotowanych do składania ikry,  podawany w odpowiednich ilościach nie powoduje zmętnienia wody. Wysokobiałkowy pokarm w formie płatkowanej, przeznaczony do codziennego karmienia ryb wszystkożernych i mięsożernych.
Ze względu na podwyższoną zawartość białka, jest doskonałym elementem diety tarlaków, dorastającego narybku i młodych ryb. Użyte w pokarmie białka pochodzenia roślinnego i zwierzęcego zostały tak dobrane, by pokryć zapotrzebowanie ryb na niezwykle ważne aminokwasy egzogenne.
Świetne urozmaicenie stanowią pchły wodne, larwy komarów, oczliki, pokarmy świeże jak i mrożone. Ryby karmimy codziennie. Nie należy przekarmiać zwierząt, gdyż prowadzi to do otyłości. Stają się one wtedy bardziej podatne na choroby. Musimy pamiętać również o usuwaniu resztek pokarmu, gdyż jego rozkład może wywołać zatrucie zwierząt. Młode karmić najlepiej larwami solowca i dobrym gatunkowo suchym pokarmem.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne, które rozmnażamy podobnie jak pozostałe gatunki z tej rodziny ? w oddzielnym zbiorniku. Woda w akwarium powinna być bardzo miękka, o lekko kwaśnym odczynie pH. Temperatura wody w zbiorniku powinna oscylować w granicach 26-28°C. Słabe oświetlenie lub jego brak zapewni spokój podczas tarła. Roślinność pływającą o drobnych liściach (brak podłoża) lub ruszt ikrowy zapewni schronienie oraz ustronne miejsce do złożenia ikry. Delikatna, ale skuteczna filtracja jest również wymagana (można dodać torf do filtra). Przed tarłem najlepiej rozdzielić samców i samice ? obficie karmimy je. Gdy samice napełnią się jajami (okrągłe brzuchy) a samiec zrobi bardziej jaskrawy, przenosimy wieczorem wybraną parę do zbiornika hodowlanego. Rano powinno dojść do tarła, po którym niezwłocznie usuwamy tarlaki. Wylęg następuje po 1-1,5 dnia, a po kolejnych 3-4 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Ikra i narybek wrażliwe na światło oraz jakość wody ? konieczne zaciemnienie i systematyczne podmiany wody (najlepiej przez filtr).