Brzanka Denisona

Brzanka Denisona ? inaczej Puntius denisonii. Należy do rodziny Karpiowatych. Ryba ta pochodzi z południowych rejonów Indii, gdzie zamieszkuje liczne rzeki, strumienie oraz potoki. Nie jest to bardzo popularna ryba akwariowa. Chociaż w ostatnich czasach i tak udaje jej się bardzo szybko zyskać na popularności. Brzanka należy do ryb stadnych. Zaliczana jest także do grona ryb towarzyskich. Jeżeli chcemy w pełni uwidocznić ich prawdziwe piękno powinniśmy najpierw stworzyć im odpowiednie warunki hodowlane.

Brzanki Denisona to ryby bardzo ruchliwe i zdecydowanie żwawe. Generalnie nadają się one do hodowania w akwarium wielogatunkowym, jednak tylko w przypadku gdy mieszkają z nimi ryby o podobnym temperamencie. Mogą to być np. inne brzanki bądź też chociażby Danio malabarskie. Jednak pomimo tego najlepiej sprawują się one w standardowym akwarium jednogatunkowym. Zdarzają się sytuacje, w których Brzanki reagują nagłymi gwałtownymi zrywami oraz wyskakują z akwarium. Właśnie ze względu na to powinniśmy przykryć akwarium pokrywą. Pamiętajmy, że ten gatunek ryb nie jest odporny na stres. Zamieszkują one głównie strefę przydenną, a także środkową w akwarium. Zauważalny jest również dymorfizm płciowy samce są bardziej smukłe, a także lepiej ubarwione. Jednak obie płci dorastają do około piętnastu centymetrów.

Jeżeli chodzi o żywienie są to ryby zupełnie bezproblemowe. Bardzo chętnie przyjmują zarówno pokarm żywy, jak również mrożony i sztuczny. Z racji tego, iż żywią się praktycznie każdym rodzajem pokarmu, powinniśmy starać się maksymalnie ją urozmaicić. Ryby te szczególnie lubią larwy komarów, a także ochotki.

Ten rodzaj ryb wymaga bardzo dużego akwarium. Generalnie najlepszy będzie zbiornik jednocześnie długi, jak i szeroki, gdyż ryby te potrzebują wolnej przestrzeni do pływania. Rośliny powinny zostać posadzone przy bocznych ścianach zbiornika, a także całkowicie z tyłu. Brzanki potrzebują czystej oraz bardzo dobrze natlenionej wody. Jej temperatura powinna wahać się w granicach od dziewiętnastu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Preferują one wodę, której odczyn jest od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Twardość wody nie powinna przekraczać 15n., jednak mimo wszystko nie odgrywa ona dużej roli. Idealny do podłoża akwarium okazuje się być drobny żwir o ciemnym odcieniu. By Brzanki czuły się dobrze powinniśmy zdecydować się na hodowanie w jednym akwarium minimum sześciu sztuk tego gatunku.

Jedyną wadą tego gatunku ryb jest fakt, iż nie udało się odnotować żadnej udanej próby ich rozmnożenia w warunkach akwariowych.