Bojownik karłowaty

Bojownik karłowaty ? inne jego nazwy to Bojownik plamooki, bądź Bojownik łagodny. Ten gatunek ryby należy do rodziny Labiryntowatych. Pochodzi z Indonezji, konkretnie z półwyspu Malajskiego, a także z Tajlandii, gdzie żyje głównie w wodach stojących.

Jest to piękny, lecz niewielki gatunek ryb. Ryby te dorastają maksymalnie do pięciu i pół centymetra. Przypadki większe nigdy nie zostały odnotowane. Warto zaznaczyć, iż ryby te nie są pokojowo nastawione do wszystkich innych gatunków ryb. Lecz pomimo tego jeśli spełniamy pewne określone gatunki możemy pozwolić sobie na wspólne trzymanie bojowników. W hodowlach wytworzyła się odmiana posiadająca wachlarzowy ogon, która zamiast półksiężycowej plamki na zasadzie płetwy ogonowej posiada czerwoną, która jest umieszczona na wydłużonej tylnej połowie ogona.

 

Jeżeli chodzi o odżywianie ryby te nie należą do sprawiających jakiekolwiek kłopoty. Żywią się one większością pokarmów żywych, a także suchych. W zasadzie nie spotkałam się z odrzuceniem przez nie jakiegoś podanego pokarmu. W tej kwestii są one podatne na wpływ właściciela akwarium.

Bojowniki to bardzo agresywne ryby, również wobec siebie. Z racji tego w akwarium, które jest mniejsze niż sześćdziesiąt centymetrów możemy trzymać tylko jednego samca. Jeżeli zaryzykujemy i zdecydujemy się na większą ilość samców może się to skończyć wzajemnym zjadaniem się ryb. Sytuacja trzymania większej ilości samców jest możliwa jedynie w przypadku jeśli posiadamy w zbiorniku dużą ilość kryjówek i zakamarków, a jego wielkość jest większa niż wyżej wymieniona. Jednak w takim przypadku powinniśmy regularnie obserwować akwarium czy nie zaistniała konieczność odseparowania któregoś osobnika, który jest prześladowany przez inne.

 

Woda w akwarium powinna być miękka oraz lekko kwaśna do neutralnej. Jednak inna też może zostać tolerowana.

Do tarła pomiędzy Bojownikami dochodzi tylko w momencie, kiedy samiec zbuduje gniazdo z piany. To samiec, nie samica, opiekuje się narybkiem.