Błyszczyk Parański

Występowanie

Błyszczyk Parański zaliczany jest do ryb z gatunku słodkowodnego. Zamieszkuje, w swoich naturalnych warunkach spokojne, ciche, tropikalne wody. Są to zbiorniki o bujnej roślinności, wody zaś są wolno płynące. Błyszczyki Parańskie możemy spotkać w Brazylii, Paragwaju, Boliwii czy Peru.

Wygląd zewnętrzny

Srebrzysto szare ubarwienie osobników jest ich cechą charakterystyczną. Obserwator może zauważyć również różowo-zielonkawy połysk.blyszczyk_paranski Nasada ogona zwieńczona jest ciemną, czarną plamą, której brzegi zaznaczone są białym kolorem. Tęczówka oka ryb opisywanego gatunku jest czerwona. Możemy zaobserwować lekki dymorfizm płciowy. Samice Błyszczyka Parańskiego są nieco większe i bardziej okrągłe od samców. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej możliwe jest rozróżnienie płci.

Usposobienie

Błyszczyki Parańskie są rybami z natury spokojnymi, aktywnymi. Ich łatwa pielęgnacja kusi wielu hodowców. Ryby opisywanego gatunku mogą być niebezpieczne dla mniejszych gatunków. Istnieje również zagrożenie obgryzaniem płetw weloniastych przez Błyszczyki Parańskie. Najlepiej czują się one w grupie, gdyż są to ryby ławicowe.

Akwarium

Gęsta szata roślinna w przypadku opisywanego gatunku jest bardzo ważna. Ryby mogą jednak podgryzać liście zasadzonych roślin. W wystroju akwarium możemy zastosować przykładowe gatunki roślin pływających:

- Riccia fluitans – jest ona wodnym wątrobowcem. Jej ciało ma postać widłowatej plechy. Jej kolor to szmaragdowy do ciemnozielonego – jaśniejsze formy zwykle rosną w mocniejszym świetle. Często formuje zbite maty na powierzchni wody

- Salvinia natans ? paproć pływająca, która rośnie bardzo szybko przy dostatecznej ilości światła i związków odżywczych. Roślinę należy przerzedzać by nie odbierała światła pozostałym przy dnie. Pomaga zapobiec glonom zacieniając częsci akwarium i zużywając zwiazki mineralne z wody.

- Limnobium rozłogowe – jest bardzo popularne ze względu na szybki rozrost i szybkość adaptacyjną w zaaklimatyzowaniu się w akwarium odkrytym, ponieważ pływa po powierzchni lustra wody. Posiada okrągłe o sercowatej podstawie liście.

Możemy również zastosować rośliny, które zostaną posadzone na podłożu akwarium. Są to między innymi nurzaniec olbrzymi, nurzaniec czerwony, żabienica amazońska, żabienica Blehera, żabienica sercolistna, żabienica szerokolistna, żabienica Ozyrysa, żabienica delikatna, strzałka Eatona, strzałka szerokolistna, strzałka pływająca, strzałka okrągłolistna, mikrozorium oskrzydlone, nadwódka wielonasienna, nadwódka szerokolistna, kryptokoryna Becketta, kryptokoryna orzęsiona, kryptokoryna sercowata, kryptokoryna karłowata, kryptokoryna Nevilla, kryptokoryna drobna, kryptokoryna wąskolistna, kryptokoryna Wendta, różdżyca rutewkowata.

Ważne jest również zapewnienie licznych kryjówek w postaci grot i jaskiń. W akwarium powinniśmy zastosować płaskie kamienie, korzenie, łupiny orzecha kokosowego, skorupy doniczek, z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Są to miejsca w których samica może potencjalnie złożyć ikrę. Akwarium powinno mieć min. 80 cm długości, powinno się hodować co najmniej pięć sztuk.  Zakładając akwarium powinniśmy mieć również na uwadze podłoże. Musi być ono miękkie i drobnoziarniste. Możemy tu zastosować piasek, bądź drobny żwirek dostępny w sklepie zoologicznym. Oświetlenie zbiornika nie może być zbyt mocne, musi zostać rozproszone. Ciemne podłoże i światło rozproszone w pełni wydobywają ich barwę. Wymagana temperatura wody w akwarium waha się w granicach od 22 do 26 stopni Celsjusza. Ważne jest również zastosowanie filtra, który powinien być w stanie przepuścić 2-3 razy całą objętość zbiornika w ciągu godziny. Skuteczna filtracja jest czynnikiem nad wyraz ważnym w przypadku hodowli Błyszczyka Parańskiego, gdyż jest to ryba szczególnie wrażliwa na jakość wody. Aby zapewnić odpowiednią filtrację i czystość musimy zadbać o stan naszego filtra. Przy czyszczeniu gąbki filtra najlepiej jest wykorzystać wodę pochodzącą z akwarium np. z okresowej wymiany wody. Wodociągowa woda lub zbyt ciepła woda skutecznie zabije rozwiniętą florę bakteryjną naszego filtra. Jeżeli używamy więcej niż jednego filtra, najlepiej jest płukać je na zmianę przy kolejnych wymianach wody. Uzupełniając wodę musimy pamiętać, że powinna być ona odstana oraz posiadać odpowiednie parametry pH i twardości.  Zabarwienie wody na ciemno przez dodanie torfu do filtra lub moczenie go w siatce jest również często stosowanym przez hodowców zabiegiem. Okresowa wymiana wody jest niezwykle ważna ze względu na nagromadzanie się w niej związków azotowych, które w nadmiarze są szkodliwe. Wygląd akwarium znacznie zyskuje, gdy za tylną jego ścianą umieścimy odpowiednie tło. Tło może również pełnić funkcję izolacji cieplnej.błyszczyk Co się stanie z naszym akwarium jeśli zaplanujemy sobie krótkie wakacje? Jeżeli nie mamy na utrzymaniu akurat młodego narybku, to dwutygodniowy wyjazd na urlop nie powinien stanowić zagrożenia dla naszych ryb. Dorosłe ryby mogą się obyć bez pożywienia przez ponad 14 dni, zwłaszcza, gdy obniżymy temperaturę wody (krótkotrwałe obniżenie temperatury w lecie jest wręcz zalecane). Jeżeli nasz wyjazd jest dłuższy, możemy zastosować automatyczne karmidło, które odpowiednio zaprogramujemy. Jeżeli chodzi o oświetlenie to dobrze, gdy możemy je regulować (obniżyć jego natężenie) i gdy posiadamy czasowy wyłącznik/włącznik, pod który go podłączymy. Całkowite wyłączenie oświetlenia jest niewskazane.

Żywienie

Błyszczyk Parański w swoim naturalnym środowisku żywi się robakami, larwami owadów. W hodowlach osobniki żywione są  larwami ochotkami, rureczników, artemią. Możemy wzbogacić ich dietę o rozdrobnione części surowego mięsa ryb lub drobiowego. Gotowe mieszanki suche również stanowią dobre pożywienie. Optymalnie zbilansowany poziom podstawowych i uzupełniających składników odżywczych w suchych karmach zapewnia zdrowy i prawidłowy rozwój ryb,  zawiera pełny zestaw witamin i mikroelementów,  zwiększona zawartość białka strawnego, aminokwasów, wapnia, fosforu, magnezu i witamin polepsza kondycję i witalność,  jest cennym pokarmem dla ryb żyworodnych oraz tarlaków przygotowanych do składania ikry,  podawany w odpowiednich ilościach nie powoduje zmętnienia wody. Wysokobiałkowy pokarm w formie płatkowanej, przeznaczony do codziennego karmienia ryb wszystkożernych i mięsożernych.
Ze względu na podwyższoną zawartość białka, jest doskonałym elementem diety tarlaków, dorastającego narybku i młodych ryb. Użyte w pokarmie białka pochodzenia roślinnego i zwierzęcego zostały tak dobrane, by pokryć zapotrzebowanie ryb na niezwykle ważne aminokwasy egzogenne.
Świetne urozmaicenie stanowią pchły wodne, larwy komarów, oczliki, pokarmy świeże jak i mrożone. Ryby karmimy codziennie. Nie należy przekarmiać zwierząt, gdyż prowadzi to do otyłości. Stają się one wtedy bardziej podatne na choroby. Musimy pamiętać również o usuwaniu resztek pokarmu, gdyż jego rozkład może wywołać zatrucie zwierząt. Młode karmić najlepiej larwami solowca i dobrym gatunkowo suchym pokarmem.

Rozmnażanie

Błyszczyk Parański zaliczany jest to gatunku jajorodnego. Należy go rozmnażać w akwarium tarliskowym. Woda powinna być bardzo miękka. Zalecane jest aby przybrała odczyn o lekko kwaśnym pH. Temperatura nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza. Aby móc liczyć na tarło dieta powinna być możliwie urozmaicona. Tarło następuje najczęściej dopiero po kilku dobach. Oświetlenie zbiornika nie może być jaskrawe, po odbytym tarle możemy pozostawić zaciemniony zbiornik. Przed tarłem należy rozdzielić samców i samice. Gdy samice napełnią się jajami (okrągłe brzuchy), przenosimy wieczorem wybraną parę do zbiornika hodowlanego. Rano powinno dojść do tarła ? ikra rozrzucana jest wśród roślin lub na podłożu. Samica może złożyć aż do tysiąca jaj. Rodzice po odbytym tarle powinni być usunięci z akwarium. Istnieje zagrożenie zjedzenia ikry. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Ikra i narybek wrażliwe są na światło ? przez pierwsze tygodnie akwarium powinno być przyciemnione.