Bedocja madagaskarska

Bedocja madagaskarska (inaczej Bedotia geayi) ? to ryba należąca do rodziny Tęczowatych. Ten gatunek ryb zawdzięcza swą nazwę wyspie, z której pochodzi, czyli Madagaskarowi. Ryba ta zasiedla tylko i wyłącznie wody słodkie ? w żadnych innych nie przeżyje dłużej niż kilka godzin. Jej podwójna płetwa grzbietowa, a także wielkie upodobanie do twardej i bogatej w liczne składniki mineralne wody, świadczy o morskim pochodzeniu tego gatunku ryb. Bedocje madagaskarskie zostały sprowadzone do Europy stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1953r.

Jest to ryba zgodna i towarzyska, dlatego idealnie czuje się do zbiornika wielogatunkowego. Bedocje należą do ryb ruchliwych. Kolejnym faktem, który potwierdza możliwość jej przynależności do akwarium towarzyskiego jest to, że bardzo dobrze czuje się ona w stadzie. Z racji tego, iż kocha ona towarzystwo, nie nadaje się do hodowania jej samotnie. Bedocja najwięcej swojego czasu spędza w środkowej warstwie wody. Ten gatunek ryb dorasta maksymalnie do około dziesięciu centymetrów. Warto zauważyć, iż samce są dużo sporo większe oraz wyraźnie bardziej kolorowe, aniżeli samice.

Jeżeli chodzi o karmienie, są to jedne z najmniej problematycznych ryb. Dzieje się tak za sprawą tego, iż jedzą one wszelkiego rodzaju pokarm, bez najmniejszych wybrzydzeń. Owady, które spadają na powierzchnię wody, oraz małe rybki są dla nich największym przysmakiem.

Bedocje wymagają obszernego akwarium, którego długość powinna wynosić co najmniej sto centymetrów. By zapewnić im dobre warunki życia przestrzeń wodna w zbiorniku powinna przeplatać się na przemian z bujną roślinnością. Idealnymi współlokatorami dla tego gatunku ryb będą wszelkie gatunki, które posiadają podobne wymagania oraz zachowanie. Decydując się na ten rodzaj ryb pamiętajmy, iż nigdy nie powinny one być hodowane w parze, bądź nawet pojedynczo. Najlepszym wyjściem jest zakupienie co najmniej sześciu osobników. Tylko wtedy czują się one dobrze, gdyż ryby te uwielbiają przebywać w grupie. By podkreślić pastelowe kolory Bedocji, akwaryści często decydują się na zakupienie ciemnego podłoża do zbiornika. Okazuje się to być idealnym połączeniem. Woda w akwarium powinna wynosić minimum dwadzieścia dwa stopnie Celsjusza, natomiast maksimum dwadzieścia pięć stopni Celsjusza. Musi ona być pozbawiona azotanów oraz przede wszystkim czysta. W przeciwnym razie ryby te staną się bardzo podatne na wszelkie ataki zewnętrznych pasożytów. Właśnie dlatego bardzo wskazana jest regularna wymiana wody oraz dobra filtracja. Co do oświetlenia w zbiorniku, jedynym wymogiem jest by nie było ono zbyt jaskrawe.

Bedocje  najchętniej odbywają tarło w stadach. By do niego doszło temperatura wody powinna wynosić około dwudziestu ośmiu stopni Celsjusza. Pojedynczy okres tarłowy trwa zazwyczaj kilka dni z krótkimi przerwami, po których tarło zostaje powtórzone. Najczęściej tarło odbywa się wśród dużej ilości roślin. Jaja Bedocji mają średnicę około jednego i pół milimetra i są barwy jasnożółtej. Posiadają one pęczki włókienek, dzięki którym są w stanie przyczepić się do podłoża. Wylęg następuje po około siedmiu dniach. Po wylęgu larwy pływają tylko w pozycji ukośnej, z głową skierowaną ku górze, dzięki temu mogą one napełnić pęcherz pławny. Natomiast po około dwudziestu czterech godzinach są już w stanie samodzielnie przyjmować pokarm. Jeśli chcemy posiadać dużą ilość narybku postarajmy się co tydzień przenosić trące się ryby do innego akwarium. Innym wyjściem jest również wyjęcie ze zbiornika roślin, które są pokryte jajami, oraz przeniesienie ich do innego akwarium. W przeciwieństwie do wielu gatunków ryb Tarlaki nie zjadają ikry. Młode powinny być karmione larwami solowca.