Ameka wspaniała

Ameka wspaniała (inaczej Ameca splendens) ? to ryba należąca do rodziny Żywodódkowatych. Jej pochodzenie określane jest jako Meksyk. Ameka żyje tam głównie w wodach rzek Ameca i Teuchitlan. Nazwę swą ryby te zawdzięczają miejscu występowania, czyli Rio Ameca. Głównie ze względu na swoją niebywałą wytrzymałość oraz ogromną zwinność jest to bardzo ciekawy gatunek ryb. Na ogół ryby te są zbudowane dosyć masywnie. Ten gatunek ryb został po raz pierwszy opisany w 1971r. przez ichtiologów Roberta Millera oraz Johna Michel Fitzsimsonsa. Największe samice z gatunku Ameka osiągają około dwunastu centymetrów, natomiast samce dorastają do ośmiu centymetrów.

Ryby te zjadają wszelkie pokarmy żywe i suche, dzięki czemu ich dieta może być często urozmaicana. Zaleca się by dieta ta zawierała w sobie składniki roślinne, gdyż są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Ameki. Niestety w przypadku tego gatunku ryb karmienie dorosłych osobników może być dla nas kłopotliwe. Dorosłe ryby, w przeciwieństwie do osobników młodszych, bywają bardzo wybredne. Jednak nie jest to reguła. Często zdarzają się Ameki jedzące wszystko, co tylko im zaoferujemy. Szczególnie polecane w diecie tego gatunku ryb są:

  • Oczliki,
  • Rozwielitki (zarówno żywe, jak i mrożone),
  • Doniczkowce,
  • Rureczniki,
  • Wszystkie rodzaje larw oraz komarów.

 

Aby Ameki miały zapewnione odpowiednie warunki życia, temperatura w akwarium powinna wynosić minimum dwadzieścia cztery stopnie Celsjusza i nie przekraczać dwudziestu dziewięciu stopni Celsjusza. Do hodowli tych ryb polecane jest akwarium jednogatunkowe. Jednak pomimo tego dobrze czują się one również w akwariach wielogatunkowych. Mogą one wtedy pływać w niewielkim stadku. Jeżeli nie chcemy ryzykować, pamiętajmy by nie hodować Amek wraz z rybami, które posiadają fantazyjne płetwy, gdyż może się to skończyć ich podgryzaniem przez Ameki.

Bez względu na to, na jakie akwarium się zdecydujemy, zasadniczo jego podłoże powinien stanowić żwir, w którym średnica pojedynczych ziaren wynosi około dziesięciu milimetrów. Dobrze byłoby gdyby boczne ściany akwarium akwaria zostały obsadzone roślinnością, jednocześnie pozostawiając wolną przestrzeń do pływania dla ryb. Powinniśmy zainwestować również w różnego rodzaju rośliny pływające, gdyż są one idealnym schronieniem dla narybku. Ameki nie są problematycznymi rybami w kwestii wody, gdyż jej parametry nie są dla niej istotne. Ważnym jest jedynie to by była ona regularnie podmieniana oraz dobrze filtrowana.

W sezonie godowym Ameki rodzą około czterdzieści sztuk młodych co osiem tygodni. Jednak zazwyczaj mioty te są mniej liczne. Samice Amek, kiedy rodzą, wydzielają trofotenie- czyli sznurki pokarmowe, które już w fazie prenatalnej służą zaopatrzeniu embrionów w ciele matki w niezbędne substancje pokarmowe. W momencie porodu młode mierzą około półtora do dwóch centymetrów. Jak już pisałam idealnym dla nich schronieniem są rośliny pływające, których korzenie zwisają w pękach.

Niestety oferta ryb z rodziny Żywodódkowatych w sklepach akwarystycznych ciągle jest zbyt mała. Wśród niewielu spotykanych egzemplarzy najczęściej sprzedawana jest właśnie Ameka wspaniała.