Akara cętkowana

Akara cętkowana ? inaczej Laetacara curviceps. Należy ona do rodziny Pielęgnic. Żyje głównie w dorzeczu Amazonki. Gatunek ten opisywany jest już w starszej literaturze. Ma tam jednak inną nazwę: Aequidens curviceps. W naturze ryby te możemy spotkać głównie w wodach płytkich i stojących, na których osadzają się opadłe niegnijące liście. Akara cętkowata ma wiele cech, które czynią ją bardzo popularną rybą wśród akwarystów. Są to między innymi spokojnie usposobienie, łatwość w rozmnażaniu się oraz atrakcyjne ubarwienie. Oprócz tego Akara ta jest z stanie bezproblemowo dostosować się do warunków panujących w akwarium, w którym została umieszczona. Ryby te dorastają do dziesięciu centymetrów.

Ten gatunek ryb jak większość Akar zjada wszystkie pokarmy, którymi spróbujemy je nakarmić. Zarówno te suche, jak i żywe. Nie ma najmniejszego problemu z komponowaniem różnorodniej diety, gdyż ryba ta przyjmie wszystko, czym zostanie poczęstowana.

By Akara cętkowata miała zapewnione odpowiednie warunki do życia woda w akwarium powinna mieć temperaturę pomiędzy dwudziestoma dwoma a dwudziestoma siedmioma stopniami Celsjusza. Musi ona być kwaśna lub o neutralnym odczynie pH, miękka do średnio twardej. Dodatkowo powinna ona być także częściowo wymienia. Dokładnie około dwudziestu procent mniej więcej co dwa tygodnie. Ze względu na swój bardzo tolerancyjny charakter Akara ta idealnie czuje się w akwarium towarzyskim. Problematyczna dla innych ryb staje się jedynie w okresie tarła. Właśnie wtedy zaczyna bronić swojego terytorium. W takim momencie dobrze jest przenieść parę do osobnego zbiornika. W akwarium, w którym znajdują się Akary cętkowate powinniśmy umieścić wiele roślin, ze szczególnym uwzględnieniem tych szerokolistnych. Nie zapomnijmy natomiast pozostawić środkowej strefy jedynie do pływania. Na dnie akwaryści często umieszczają duże, płaskie kamienie. Co do podłoża Akary najlepiej czują się przy drobnym żwirze.

W okresie tarła po złożeniu swojej kleistej ikry na kawałku korzenia, kamienia, bądź szerokim liściu para Akar zaczyna jej chronić. Następnie naturalnie przechodzi w stan ochrony narybku.