Akara błękitna

Akara błękitna ? to inaczej Aequidens pulcher. Należy ona do rodziny Pielęgnic. Ten gatunek ryb pochodzi z Kolumbii, Panamy, Trynidad oraz Północnej Wenezueli. Są to ryby bardzo dobrze czujące się w akwarium. Należą one zdecydowanie do ryb tolerancyjnych. Jako że ryba ta uznawana jest za należącą do standardowych pielęgnic, posiada ona bardzo podobne zwyczaje, a także wymagania, do niedużych gatunków pochodzących z Ameryki Środkowej.

Osiąga ona wielkość maksymalnie dziesięciu centymetrów. Jej ciało pokryte jest metalicznymi łuskami, jednocześnie mieniąc się barwami niebieskozielonymi. Z reguły samce są większe od samicy oraz ma zaostrzoną płetwę odbytową. Jednak wielkość jest wielkością względną i w tym przypadku bywają odstępstwa od tej reguły. Akary błękitne nie nadają się do akwarium wielogatunkowego, w którym umieszczone są gatunki małe i delikatne. Pomimo tego, że są one uznawane za ryby tolerancyjne, odnosi się to jedynie do ich gatunku. Mogą być agresywne i zaatakować inne ryby, gdyż w czasie tarła stają się bardzo opiekuńcze w stosunku do swojej ikry czy narybku. Akary osiedlają głównie przydenne oraz środkowe partie wody. Ich piękne ubarwienie staje się bardzo widoczne na tle ciemnego dna. Stąd akwaryści posiadający w swoim zbiorniku Akary błękitne często decydują się np. na ciemny żwir.

Ryba ta zjada wszystkie rodzaje pokarmów, uwzględniając w to zarówno pokarm suchy, jak i żywy. Nie ma najmniejszych problemów z częstym zmienianiem pokarmu, gdyż w tej dziedzinie jest to ryba tolerancyjna.

By Akara miała zapewnione właściwe warunki hodowlane jej współlokatorami w żadnym wypadku nie mogą być pielęgnice bardzo silne bądź agresywne. Odnosi się to zwłaszcza do pielęgnicy zebra i pawiooka.

Akary wymagają dosyć dużego akwarium, w którym rośliny powinny być przymocowane kamieniami lub też posadzone w doniczkach. Powinniśmy o tym pamiętać, ponieważ ten gatunek ryb często przekopuje podłoże, przy czym niejednokrotnie uszkadza słabiej ukorzeniające się oraz delikatniejsze rośliny. Dodatkowo w zbiorniku powinny znaleźć się różnorodne rośliny pływające. Na dnie dobrze jest ustawić kilka umytych kamieni. Akary błękitne należą do nielicznych pielęgnic niezbyt ciepłolubnych, dlatego woda w akwarium powinna mieć temperaturę od dwudziestu dwóch stopni Celsjusza do maksymalnie dwudziestu ośmiu stopni. Oprócz tego powinna ona mieć twardość 7-12 N oraz pH około 7. Oczywistym jest, iż powinna być czysta i częściowo zmieniana.

Sposób rozmnażania tego gatunku Akar niewiele różni się od sposobu rozmnażania Akary z Maroni, lecz o wiele łatwiej jest dobrać odpowiednią parę. Jeżeli ryby są trzymane gromadnie, to w momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej (kiedy osiągną około siedmiu centymetrów) zaczynają się one dobierać parami. By ryby mogły we właściwy sposób zająć się potomstwem powinny mieć zapewnione w zbiorniku piaszczyste podłoże, w którym będą mogły wygrzebywać gniazda. Jeżeli para się już dobierze zaczyna przygotowywać sobie gniazdo. Oznacza to, iż czyści kamień, obok którego wykopuje dołek. Jednocześnie usuwa pobliskie rośliny i na dokładnie oczyszczonym kamieniu pyszczkami kamienia składa kleistą ikrę. Ikra składana jest w liczbie od stu nawet do dwustu sztuk. Przed tarłem powinniśmy usunąć wszystkie inne ryby z akwarium. Jeżeli z jakichś względów tego nie wykonamy rybom grozi poturbowanie, a nawet śmierć. Samiec i samica przejmują opiekę nad ikrą na zmianę. Po około trzech dniach wylęgają się małe Akary. Natychmiast zostają one przeniesione do dołka obok kamienia. Po około pięciu dniach narybek zaczyna pływać, lecz ciągle pozostaje pod opieką rodziców. Narybek powinien być początkowo karmiony pierwotniakami, w kolejnych fazach możemy przejść do karmienia drobnym planktonem lub węgorkami. Dorosłą parę powinniśmy wyłowić w momencie, w którym przestanie się ona interesować młodymi. Pamiętajmy, że para, która jest dobrze dobrana może trzeć się nawet kilka razy w jednym sezonie. Dojrzała para powinna być trzymana tylko parą w osobnym akwarium.

Komentarze: “Akara błękitna”