Odżywianie

Wbrew powszechnym opiniom rośliny akwariowe również muszą być odżywiane. Ma to bezpośredni wpływ na ich kondycję zdrowotną, a co za tym idzie ? na ich wygląd. Wielu akwarystów myśli, że rośliny żyją tylko dzięki pokarmom, które czerpią dzięki korzeniom. Jednak jest to myślenie bardzo błędne, gdyż tylko i wyłącznie przez korzenie odżywiają się rośliny lądowe, nie wodne. Wodne pobierają niezbędne składniki pokarmowe przez całą swoją powierzchnię. W głównej mierze robią to przy użyciu liści, które pokryte są skórką posiadającą cienkie ściany zewnętrzne, przez które łatwo się przebić. Dzieje się tak głównie przez fakt, że rośliny przystosowane do życia pod wodą często w ogóle nie posiadają korzeni, a jeśli już mają to są to korzenie naprawdę krótkie, które nie byłyby w stanie pobrać wystarczającej do życia ilości pokarmu. Stąd konieczność dokarmiania roślin w inny sposób.

Bardzo ważnym okazuje się być skład chemiczny podłoża, a także wody. Woda oraz podłoże zawierają wiele bardzo ważnych składników mineralnych, które wspomagają prawidłowy rozwój roślin. Właśnie dlatego powinniśmy bardzo dokładnie przemyśleć skład podłoża, na które się zdecydujemy, gdyż jak widać odgrywa ono kluczową rolę w ?życiu? naszego akwarium. Bardzo dobrze sprawdzają się, używane przez wielu akwarystów ziemia pola uprawnego, ziemia liściowa, torf czy nawozy mineralne, które dodawane są do podłoża. Są one idealnym, a przede wszystkim naturalnym źródłem składników pokarmowych. Jednak decydując się na takowe ?ulepszenie? naszego podłoża musimy zapomnieć o użyciu jakichkolwiek filtrów biologicznych. Wszystkie wyżej wymienione dodatki wnikają bezpośrednio do podłoża jednocześnie blokując je, przez co staje się ono nieprzepuszczalne. Oprócz tego bardzo często dodatki te doprowadzają po jakimś czasie do wytworzenia się procesów gnilnych. W wyniku takowych procesów dochodzi do powstania gazów trujących, przez które następnie powoli obumierają korzenie roślin. Tak więc jak widać wszystko ma swoje plusy i minusy, dlatego należy dobrze przemyśleć swoje decyzje.

Oczywiście mimo tego, iż rośliny odżywiają się całym swoim ciałem musimy również pamiętać o odpowiednim podłożu, gdyż jakaś niewielka część pożywienia również jest z niego czerpana. We wszystkich przypadkach akwariów zdecydowanie najlepszym podłożem jest piasek. Zwykły czysty, przemyty piasek ? najlepiej o średnicy około trzech milimetrów. Wbrew pozorom jest on o wiele lepszy, aniżeli wszelkie wymyślne podłoża zakupione w sklepach akwarystycznych. Jednak oczywiście wiadome ? co kto woli. Jeżeli posiadamy piasek o drobniejszych ziarenkach powinny one zostać odsiane przy pomocy specjalnego sita. Takie podłoże wyjątkowo łatwo przyciąga resztki pokarmu, zatrzymując je a następnie przekazując roślinom. Dzięki dużym ziarenkom piasku tlen ma możliwość łatwego przeniknięcia pomiędzy nie. Owy tlen niezbędny jest do odpowiednio przebiegającej szybkiej mineralizacji wydalin, a także szczątków organicznych. Zaraz po tym dochodzi do procesu, w którym uwalniają się składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych roślin.

Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na umieszczenie w podłożu filtra biologicznego (nie dodając do niego wyżej wymienionych uatrakcyjnień) ułatwi to zapewnienie równowagi biologicznej w naszym zbiorniku. Równowaga ta odpowiedzialna jest za zaopatrywanie roślin w niezbędne dla nich pożywienie bez naszej ingerencji.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy rośliny mogą wykazywać widoczny niedobór składników pokarmowych. Jednak jest to rzecz naturalna, którą nie powinniśmy się nazbyt przejmować. Jeżeli  rozwiną się one prawidłowo i wyhodują sobie mocne korzonki czy kłącza to uda im się zgromadzić taki zapas składników pokarmowych, dzięki któremu przetrwają okres swojego wzrostu bez żadnych problemów.