Naturalne czy sztuczne?

Decydując się na umieszczenie roślin w naszym akwarium wielu z nas zadaje sobie wiele bardzo ważnych pytań. Jednym z najczęstszych dylematów jest dylemat jakie rośliny zakupić- żywe czy sztuczne?

W latach sześćdziesiątych żywe rośliny były normą i absolutną konicznością. Wtedy, nikt nawet nie pomyślał o tym, że rośliny które umieścimy w naszym zbiorniku mogą być jedynie imitacją wykonaną np. z plastiku. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło. Akwarystyka przeszła długą drogę i wiele w sobie udoskonaliła. Dzisiaj zakładając akwarium mamy ogromne pole do popisu. Oprócz standardowych naturalnych roślin możemy pozwolić sobie także na atrakcyjne plastikowe i jedwabne rośliny, które wyglądem przypominają autentyk. Tak więc powtarzając pytanie, które z nich są lepsze żywe czy sztuczne? Otóż na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy akwarysta ma własne zdanie na ten temat i wybór zależy jedynie od nas. Jednak przed dokonaniem wyboru warto poznać wszelkie plusy i minusy wyboru roślin żywych bądź też sztucznych.

Żywe rośliny bez wątpienia stwarzają bardziej naturalne siedliska dla ryb oraz dostarczają im wiele korzyści. Żywe rośliny rosną oraz oddychają. Jest to niezwykła radość dla oka, gdy obserwujemy prawdziwy rozwój naszego podwodnego świata. Wtedy czujemy swój własny wkład w jego życie i postrzegamy go jako żywy organizm, a nie na czynie wypełnione plastikiem. Żywe rośliny w dzień popierają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen co poprawia zdrowie siedliska. Pamiętajmy jednak, że w nocy proces ten ulega odwróceniu. W silnie obsadzonych zbiornikach możliwy jest silny wzrost dwutlenku węgla, w czasie gdy poziom tlenu będzie opadał.  Jeśli zauważymy, że ryby w nocy podpływają do tafli wody i łapią powietrze, należy wtedy koniecznie na noc włączać napowietrzacz.

Żywe rośliny stanowią świetną przystań dla bakterii pomocnych przy rozkładzie opadów. Z reguły dobrze obsadzone akwaria wymagają chemicznej filtracji. Taką filtracje zapewniają nam właśnie żywe rośliny.

Z drugiej strony posiadanie roślin żywych w naszym zbiorniku wymaga od nas ciągłej obserwacji. Jeżeli w miarę szybko nie usuniemy szczątek rośliny, która zginie, może dojść do jej rozkładu oraz powstania związków niebezpiecznych dla ryb. Oprócz tego żywe rośliny są pożywieniem dla ślimaków i innych pasożytów, które wywołują choroby.

Jednak oprócz pasożytów warto również zwrócić uwagę na ryby, bo to one są tutaj najważniejsze. Żywe rośliny mogą także stanowić cenne pożywienie dla ryb. Jest to szczególnie ważne, gdy posiadamy w akwarium gatunki roślinożerne, które wymagają dosyć częstego karmienia. Tutaj również możemy znaleźć minusy- jeśli rośliny są poobgryzane przez ryby, sprawiają że akwarium wygląda mało atrakcyjnie. Hamują one także rozwój glonów poprzez redukcję poziomu azotanów.

Plusy

? Pochłaniają CO2 (w dzień),
? Wytwarzają O2 (w dzień),
? Absorbują toksyny,
? Stanowią miejsce rozwoju dobrych bakterii,
? Służą jako źródło pokarmu dla ryb,
? Hamują wzrost glonów.

Minusy

? Mogą powodować niedobór O2 w nocy,
? Tworzą odpady po zepsuciu,
? Mogą przenosić pasożyty,
? Niełatwe do czyszczenia,
? Wymagają dobrego oświetlenia.

 

W ostatnim czasie bardzo modne stały się rośliny sztuczne. Dzięki zapotrzebowaniu na taki rodzaj roślin rynek rozwija się bardzo szybko. Właśnie dlatego obecnie bardzo ciężko jest odróżnić rośliny żywe od ich sztucznego odpowiednika. Zdecydowanym plusem jest fakt, iż w przeciwieństwie do roślin żywych, rośliny sztuczne nie umierają, nie rosną ? przez co nie stają się zbyt duże, nie odpadają od podłoża oraz po jakimś czasie nie stają się nieatrakcyjne. Jednym słowem taką roślinę jaką sobie wybierzemy, będziemy mieć do samego końca. Nie ma mowy o nagryzieniach spowodowanych przez ryby, czy o zbyt szybkim wzroście.

Jeśli rośliny te ulegną zabrudzeniu bądź pokryciu glonami, łatwo możemy je wyjąć i wyczyścić. Nie jest to ani pracochłonne ani czasochłonne, i co najważniejsze nie musimy liczyć się z kosztami kupna nowych roślin. Sztuczne rośliny nie mają także żadnych wymagań świetlnych, w przeciwieństwie do roślin żywych, których oświetlenie często przerasta początkującego akwarystę.

Plastikowe i jedwabne rośliny są dostępne przez cały rok i możemy dostać je w niemalże każdym sklepie zoologicznym. Są one dostępne w różnych rozmiarach oraz kolorach, dzięki czemu jesteśmy w stanie wybrać to, co najbardziej pasuje do wyglądu naszego akwarium i poprawia jego atrakcyjność. Jako że rośliny takie trafiają do naszego akwarium prosto z pułki sklepowej, nie wprowadzają one żadnych pasożytów z innych miejsc.

Warto również zaznaczyć, iż sztuczne rośliny nie gniją, a dzięki temu nie ma mowy o zanieczyszczeniu przez nie zbiornika. Są one doskonałym wyborem dla początkujących akwarystów, gdyż nie wymagają stałej obserwacji i opieki. Jednak musimy pamiętać, iż nie przypominają one środowiska naturalnego dla ryb, co jest dosyć ważne. Sztuczne rośliny to idealny wybór do zbiorników, w których trzymamy gatunki często podjadające rośliny żywe. Nie szpecą wtedy naszego zbiornika gnijące odpady oraz poobgryzane rośliny.

Plusy

? Nie wpływają na poziom O2,
? Nie tworzą odpadów,
? Nie przenoszą pasożytów,
? Łatwo usunąć i oczyścić,
? Nie potrzeba specjalnego oświetlenia.

Minusy

? Nie pochłaniają CO2,
? Nie wytwarzają tlenu,
? Nie wchłaniają toksyn,
? Nie stanowią miejsca dla rozwoju dobrych bakterii,
? Nie mogą być wykorzystane jako źródło pokarmu.,
? Nie hamują wzrostu glonów.

Jak widać każdy wybór ma swoje wady i zalety. W tym przypadku jest to jedynie kwestia naszego wyboru i tego, na czym zależy nam najbardziej. Pamiętajmy jednak, iż bez względu na to czy w naszym akwarium znajdą się rośliny żywe czy sztuczne, jeżeli będzie ono dobrze zaplanowane oraz utrzymane, będzie ono piękne. Ostateczny wybór zależy tylko i wyłącznie od osobistych preferencji właściciela zbiornika.