Harmonijne rozmieszczenie

Dobry wygląd naszego akwarium zależy w dużym stopniu od jego dekoracji, a co za tym idzie od estetycznego rozmieszczenia roślin. To właśnie rośliny akwariowe wraz z rybami są podstawą piękna naszego podwodnego świata. Wielu z nas chciałoby mieć wyjątkowe akwarium, którego krajobraz będzie zapierał dech w piersiach wszystkim oglądającym. Efekt ten przy odrobinie chęci, wbrew pozorom nie jest trudny do uzyskania. Wystarczy wyobraźnia i efektowna kompozycja roślinna. Jeśli urządzimy nasze akwarium bez najmniejszego zaangażowania, a rośliny rozmieszczone będą bez żadnego pomysłu i polotu, to nie uratują go nawet najpiękniejsze gatunki ryb akwariowych. Jak więc widzicie wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas.

 

Ogromne znaczenie ma wybór konkretnych gatunków ryb. Ich potrzeby muszą harmonizować się z naszą koncepcją rozmieszczenia poszczególnych typów roślin. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie rozczarowania, gdy okaże się że gatunki ryb które wybraliśmy uwielbiają zjadać i skubać rośliny znajdujące się w naszym zbiorniku. A przecież chcemy mieć jak najpiękniejszy zielony ogród. Niektóre gatunki ryb wymagają całkowicie odmiennych warunków od roślin.

W akwarium, które przeznaczone jest od oglądania od przedniej szyby największe znaczenie ma zagospodarowanie części tylniej i bocznej. Częstym wyborem akwarystów są atrapy umieszczane na tylniej ścianie zbiornika, jednak ze względu na swoją grubość zabierają one dość dużo miejsca. Dlatego nadają się jedynie do akwariów bardzo dużych, gdzie kilka centymetrów nie zrobi nam (a przede wszystkim naszym rybom) żadnej różnicy. Szyby boczne udekorować możemy przy pomocy płyt wykonanych z różnych materiałów, taki jak np.: prasowany naturalny korek, bądź żywica syntetyczna. Należy pamiętać, by taka płyta była ściśle przymocowana do szyby. Ma to ogromne znaczenie, gdyż każda szczelina grozi zabłąkaniem się w nią małych ryb, które mogą nie poradzić sobie z ponownym wypłynięciem na zewnątrz. Materiał służący do udekorowania zbiornika powinien być miękki, by bez problemu można było posadzić na nim rośliny. Do sadzenie na nich szczególnie polecane są drobnolistne odmiany Microsorium pteropus oraz Anubias barteri var. nana. Anubiasa najlepiej sadzić za pomocą krótkich kawałków kłaczy z małymi liśćmi, natomiast sadząc mikorozrium najlepiej użyć młodych roślinek przybyszowych. Zazwyczaj rośliny przytwierdzane są za pomocą zgiętych w literę ?U? kawałków sztywnego drutu. Bardzo ważne jest to by drut był pokryty PCV. Upiększenie tylniej ściany akwarium odgrywa bardzo ważną rolę. Jest to ściana, która rzuca się w oczy jako pierwsza, dlatego powinna być niebagatelna i przyciągająca wzrok. W tej kwestii mamy duże pole do popisu.

Wielu akwarystów nie decyduje się na dodatkowe obsadzanie roślinnością ścian bocznych. Nie jest to konieczne, gdyż nie każdy lubi przepych. Jeśli jednak uważamy, że udoskonali to wygląd naszego zbiornika to na szczególne polecenie zasługują nurzańce.

 

Oczywiście nie na tylniej ścianie kończy się wygląd akwarium. Kolejnym czynnikiem jest zastosowanie dodatkowych elementów dekoracyjnych, takich jak korzenie i kamienie (więcej na ten temat przeczytacie w artykule: dekoracje w akwarium). Kamienie idealnie nadają się do tworzenia niezwykle efektownych tarasów, które bez wątpienia przyciągną oko niejednego obserwatora. Pamiętajmy, że dobrze byłoby, gdyby stworzone konstrukcje były częściowo porośnięte roślinami. Na kamieniach najkorzystniej wyglądają takie rośliny:

 • Mikrozorium oskrzydlone,
 • Paproć Heudelota,
 • Odmiany Anubiasa Bartera.

 

Z upiększeniem naszego podwodnego ogrodu idealnie poradzą sobie również korzenie. Nie decydujmy się jednak na umieszczenie w akwarium zbyt dużej ilości kamieni i korzeni, gdyż będzie ono wyglądało na przeładowane. Zbiorniki, w których jest duża ilość roślin, nie muszą być dodatkowo zaopatrzane w korzenie i kamienie.

Rozpoczynając swoją przygodę z akwarium powinniśmy skupić się na wyborze odpowiednich roślin, preferując przy tym te szybko rosnące, oraz pochodzące z upraw podwodnych. Tylko takie rośliny są w stanie od razu po umieszczeniu w zbiorniki rozpocząć spełnianie swojej funkcji biologicznej, która jest niezmiernie ważna.

Jeśli pomimo tego wybierzemy rośliny wyhodowane na lądzie na początku powinniśmy stosować je w sposób oszczędny, gdyż muszą one przestawić się na życie pod wodą. Przed zakupem roślin powinniśmy zastanowić się czy jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednie warunki. Na samym początku naszej hodowli zdecydujmy się na zakup roślin nie zbyt wymagające. Gdy zaczniemy sobie radzić z tymi gatunkami możemy zacząć wymieniać je na te, które są trudniejsze w hodowli.

Przed kupnem roślin poświęćmy dłuższą chwilę na sporządzenie odpowiedniego planu ich rozmieszczenia w zbiorniku. Plan taki może zostać sporządzony od ręki na kartce papieru. Ważne, byśmy my sami potrafili wywnioskować z niego co i gdzie ma się znajdować. Rośliny zazwyczaj są zestawiane w odpowiednie grupy gatunkowe. Taki plan ułatwia nam wyobrażenie sobie jakie wrażenie będą stwarzać rośliny w grupie, a także w zestawieniu z innymi gatunkami. Oprócz tego, pomoże nam to uniknąć niespodzianki związanej z nadmiarem gatunków, które niestety nie będą pasować do żadnej części zbiornika.

 

W czasie projektowania rozmieszczenia roślin powinniśmy koniecznie projektować grupę roślin w formie ścieżki, która będzie przebiegać skośnie od przedniej szyby ku tyłowi, najodpowiedniej w układzie tarasowym. Dzięki takiemu sposobowi rozmieszczenie zwiększymy wrażenie głębi. Niewątpliwie podniesie on także walory estetyczne naszego akwarium. Jeśli nie chcemy by taka podłużna grupa na skutek bujnego wzrostu nie uległa szybkiemu zanikowi, powinniśmy stworzyć ją z roślin rosnących powoli. W tym celu często stosowana jest Stroiczka czerwona ? Lobelia cardinalis oraz światłolubny Saururus cernuus. Czasami stosowane są również rośliny takie jak np.: Alternanthera reineckii lub Hygrophila corymbosa. Jeśli zależy nam na uzyskaniu jak najlepszego wrażenia, zdecydujmy się na stworzenie ścieżki roślinnej, która będzie stopniowo wznosiła się ku tyłowi. Zazwyczaj efekt taki osiąga się komponując ścieżkę z roślin łodygowych o różnej wysokości. Z odrobiną wyobraźni możemy posadzić na ,,ścieżce? gatunki o pokroju rozetkowym. W tym celu zastosować możemy rośliny takie jak np.:

 • Paproć (Isoetes velata),
 • Żabienica drobnokwiatowa (Echinodorus parviflorus),
 • Żabienica urugwajska (E. uruguayensis).

Dzięki zastosowaniu tego typu gatunków nasza ścieżka nie będzie wymagała odnowienia przez dosyć długi czas. Miejmy przy uwadze to, iż jeśli zdecydujemy się na rozpoczęcie ścieżki roślinnej od środka przedniej szyby akwarium, stworzy to wizualny podział zbiornika na dwie połowy, a to z kolei wpłynie ujemnie na jego ogólny wygląd.

Wszystkie gatunki, które posadzimy pojedynczo, będą charakteryzować się silnie ulistnioną rozetą. Z roślin łodygowatych jest tylko kilka gatunków, które poza grupą zaprezentują się dobrze. Jest to np. Eichhornia azurea. Do roślin nadających się do pojedynczej ekspozycji zaliczają się również wysoko rosnące żabienice, a także kilka rodzajów onowodków. Jednak uprawa onowodków jest o tyle skomplikowana, iż nadaje się jedynie dla bardziej doświadczonych akwarystów. Jeśli jesteśmy początkujący w tej dziedzinie, a mimo wszystko uprzemy się na posiadanie onowodka, dobrym wyjściem będzie onowodek kędzierzawy, gdyż jego kłącze jedynie od czasu do czasu wymaga przechowywania poza akwarium w temperaturze pokojowej.

Ciekawą rośliną, która nadaje się do pojedynczej ekspozycji jest Krynia rzemienolistna (Crinum calamistratum). Jednak do prawidłowego wzrostu wymaga ona podłoża, które jest bogate w substancje odżywcze. Natomiast Krynia pływająca (Crinum natans) bardzo dobrze prezentuje się w zbiornikach wysokich i obszernych.

W akwariach małych powinniśmy zrezygnować z sadzenia pojedynczych roślin, gdyż za bardzo by w nich dominowały. Efektowne posadzenie roślin na pierwszym planie zbiornika jest zadaniem trudnym, ponieważ wybór gatunków nie wymagających oraz szybko rosnących nie jest zbyt duży. W tym celu możemy zastosować gatunki takie jak:

 • żabienica czterożebrowa (Echinodorus quadricostatus),
 • żabienica delikatna (E. tenellus),
 • Strzałka pływająca (Sagittaria subulata).

Na pierwszym planie dobrze prezentować się będą różne zwartki, które rozmnażają się w powolnym tempie, a zadawala je już średnia intensywność oświetlenia. Na pierwszy plan doskonale nadaje się również Anubias Bartera (Anubias barteri var. nana).

Obsadzając tylnie części akwarium pamiętajmy, iż dobrze prezentują się tam rośliny łodygowate. Spełnią one swoją rolę również w środkowych częściach zbiornika. Przed kupnem koniecznie dowiedzmy się jaką najwyższą wysokość osiągają. Wysokie rośliny często posiadają duże liście, które źle prezentują się w niewielkich zbiornikach, w których przewagę powinny mieć raczej rośliny drobnolistne. Do środkowych części akwarium nadają się rośliny łodygowe o małych liściach takie jak np.:

 • Bakopa karolińska (Bacopa caroliniana),
 • Bacopa monnieri,
 • Heterantera paskowana (Heteranthera zosterifolia),
 • Nadwódka wielonasienna (Hygrophila polysperma).

Nie bójmy się wydać większej ilości pieniędzy na rośliny, niż na same ryby. Pamiętajmy, iż rośliny w większych grupach prezentują się najlepiej, a wygląd naszego akwarium jest bardzo ważny.