Anubias bartera

Anubias bartera to mała, atrakcyjna roślina. Ma ona niewielkie wymagania związane ze środowiskiem, w którym może się rozwijać, dlatego rośnie ona w każdych warunkach. Dzięki temu idealnie sprawdza się jako roślina akwariowa i nie sprawia najmniejszych nawet problemów akwarystom, nawet tym początkującym. Jest to roślina wolno rosnąca. Rośnie jej około jeden liść na miesiąc, więc jest to naprawdę niewielkie tempo. Jednak plusem jest fakt, iż jej liście zanim uschną, są w stanie żyć nawet kilka lat. Anubias najlepiej rośnie w okolicach korzeni, bądź przy kamieniach. Kamienie mogą być wykorzystane do utwierdzenia rośliny do podłoża, zanim zdąży się ona mocno ukorzenić. Wtedy jesteśmy w stanie uzyskać najlepsze efekty związane ze wzrostem rośliny. Rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę, to obserwacja czy liście oraz łodygi nie są przyciśnięte, gdyż może to blokować wzrost rośliny. Znaczenie dla tej rośliny ma także sposób jej ustawienia w zbiorniku. Anubias ma tendencje do wzrostu w bok, zamiast w górę. Dlatego powinniśmy pozostawić wokół nich pewną ilość wolnego miejsca, by mogły się one spokojnie rozwijać. Liście tej rośliny są grube i sztywne, dlatego nie są one pożywieniem dla ryb roślinożernych. Jeśli posiadając ryby roślinożerne nie chcemy mieć w akwarium poobgryzanych roślin, Anubias będzie najlepszym wyborem.

Rośliny te pochodzą z Kamerunu. Są one wstanie urosnąć od pięciu do piętnastu centymetrów wzdłuż oraz około ośmiu centymetrów wszerz. Nie potrzebują one dużej ilości światła, w przeciwieństwie do innych roślin. Dlatego są w stanie rosnąć w bardziej zacienionych miejscach w akwarium, jednocześnie dopełniając ich dekorację. Anubias nie ma problemów ze wzrostem zarówno w wodzie twardej jak i w miękkiej. Rośliny te zaliczają się do roślin o małych wymaganiach, dzięki czemu hodowla ich jest niezwykle prosta i w zasadzie bezproblemowa. Dzięki temu Anubias zbiera coraz szersze grono swoich wielbicieli i obecnie jest to roślina coraz częściej stosowana w akwariach.

Większość odmian tej rośliny dorasta do dużych rozmiarów, jednak są również odmiany mniejsze, które idealnie sprawdzają się w małych zbiornikach. Anubias rozmnaża się przez podział sadzonek w trakcie sadzenia rośliny do podłoża. Jeśli roślina jest za duża możemy pozwolić sobie na podzielenie jej na kilka mniejszych bądź na wyrzucenie przyciętej części.

Roślina ta nie wymaga nawożenia CO2. Nawet w momencie kiedy mamy już zamontowaną specjalną aparaturę to i tak nie uda nam się zauważyć znacznego przyrostu tempa wzrostu rośliny.

Anubiasy to rośliny, które są idealne dla początkujących akwarystów, a także dla osób które lubią mieć w akwarium coś co dodaje mu uroku, jednocześnie nie wymagając od nas dużej ilości czasu poświęconego pielęgnacji. Rośliny te wyglądają dobrze, gdy są stosowane na zasadzie kontrastu do jasnozielonych roślin w akwarium. Są to rośliny bardzo łatwe w utrzymaniu, nie wymagające od nas dużej ilości pracy.

Temperatura: 22-26 stopni Celcjusza

Wysokość: 10-20 cm

Odczyn pH: 6,5-7,3

Tempo wzrostu: wolne

Minimalna pojemność akwarium: 60 litrów