Wakacje a akwarium

Rybki to taki sam obowiązek jak w przypadku każdego innego zwierzęcia domowego. Nie ważne czy jest to pies, kot, czy nasze własne akwarium ? wszystkie przyprawiają nam tyle samo obowiązków. Jednak największy problem pojawia się, kiedy chcemy odpocząć po ciężkim roku pracy i wyjechać na wakacje. W trakcie wiru przygotowań i pakowania często nagle uświadamiamy sobie, że nie mamy z kim zostawić naszego akwarium. W takim momencie nasuwa się nam wiele pytań takich jak kto nakarmi ryby, czy co zrobić by zbiornik był gotowy do wyjazdu. Jest kilka bardzo ważnych faktów, o których musimy pamiętać by móc swobodnie odpocząć na relaksujących wakacjach, nie martwiąc się przy tym o swoje ryby i akwarium.

Mało kto wie, że ryby są w stanie przeżyć bez pożywienia nawet parę tygodni. Wielu dobrych akwarystów uważa, że są one w stanie przeżyć około trzech tygodni, a nawet więcej. Bez względu na to czy uwierzymy w to czy nie, nasze ryby poradzą sobie znakomicie podczas gdy my będziemy gdzieś daleko. Często zdarza się tak, iż po powrocie właściciela akwarium wygląda lepiej niż przed jego wyjazdem. Dlaczego? Otóż podczas naszej nieobecności nie odkładają się w nim resztki pokarmu, który na co dzień dostarczamy naszym rybom. Dzięki temu ryby wydalają mniej niestrawionych resztek pokarmowych, a akwarium jest bardziej zadbane ? jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Jeśli mimo tego, co zostało udowodnione, nie potrafimy znieść myśli, że podczas gdy my będziemy odpoczywać nasze zwierzęta zostaną bez jedzenia mamy również inne wyjście. Obecnie na rynku akwarystycznym mamy bardzo duży wybór różnych produktów, które pomagają nam ułatwić sobie życie. I tak oto możemy zainwestować w automatyczny karmnik. Urządzenie to podaje pokarm naszym rybom. Może on okazać się na tyle tani, iż będziemy używać go również przebywając w domu. Karmnik taki napełniamy mieszanką pokarmów dla naszych ryb i pozostawiamy go na kilka tygodni, aż do czasu kolejnego uzupełnienia. Najczęściej automatyczne karmniki są w całości regulowane. Oznacza to, że możemy zmniejszyć bądź zwiększyć ilość podawanego pokarmu, w miarę potrzeb naszych ryb. Karmniki takie działają na baterie, a ich umieszczenie w górnej części zbiornika jest dziecinnie proste.

Najbardziej znanym rozwiązaniem jest oczywiście pomoc sąsiedzka lub rodzinna. Możemy napełnić pokarmem małe plastikowe pigułki. Wystarczy, że oznaczymy je dniami tygodnia i przekażemy zaprzyjaźnionej osobie. Dzięki temu nasze ryby będą nakarmione, a jednocześnie nie będą przekarmione. Niestety nie zawsze mamy osobę, która jest w stanie zaopiekować się akwarium na czas naszej nieobecności.

Przed wyjazdem powinniśmy zdążyć wymienić część wody. Najlepiej zrobić to przed samym wyjazdem, np. dzień wcześniej. Dzięki temu uda nam się osiągnąć kilka bardzo ważnych rzeczy. Przede wszystkim po otrzymaniu czystej wody ryby będą mniej zestresowane, a w czasie naszej nieobecności powinny być zdrowe. Oprócz tego akwarium otrzyma duży zapas wody, więc nie ma mowy o zamartwianiu się czy aby poziom w zbiorniku nie jest aktualnie za niski. Oczywiście wszystko zależy od parowania, jednak jeśli wymienimy wodę odpowiednio krótko przed naszym wyjazdem sytuacja taka nie powinna mieć miejsca.

Oprócz wymiany wody przed wyjazdem powinniśmy także wyczyścić wszystkie części filtra. Podczas naszej nieobecności nie problem z zatkaniem filtra nie powinien nastąpić, gdyż większość filtrów ma alternatywną drogę powrotu wody do zbiornika w razie zatkania. Jednak jak to mówią lepiej jest dmuchać na zimne i wyczyścić filtr. Wtedy nawet pomimo posiadania alternatywnej drogi, nie powinno być żadnych większych problemów.

Kolejnym aspektem, który musimy dobrze przemyśleć jest oświetlenie akwarium. Przeanalizujmy czy możemy zostawić je włączone, czy może lepiej będzie jeśli je wyłączymy? Tutaj po raz kolejny z pomocą idzie nam nowoczesna technologia. Istnieje bardzo proste rozwiązanie tego dylematu. Światło w naszym akwarium może być włączane i wyłączane automatycznie przy pomocy regulatora czasowego. Wystarczy, że odpowiednio go zaprogramujemy i nie musimy martwić się o prawidłowe oświetlenie. Jeżeli posiadamy w akwarium żywe rośliny to doskonale zdajemy sobie sprawę, iż wymagają one dodatkowego oświetlenia. Tak więc w tym przypadku regulator posłuży nam do zapewnienia im odpowiedniej ilości światła. I viola ? problem rozwiązany.

Wielu z nas ma naprawdę zaufanych sąsiadów. Taki sąsiad może okazać się bardzo pomocny w czasie naszego dłuższego wyjazdu. Warto poprosić go o to by od czasu do czasu przyszedł do naszego domu i spojrzał na akwarium. Dobrze byłoby gdyby zwrócił uwagę na to, czy nie ma żadnych przecieków lub awarii i ewentualnie nakarmił rybki (jeśli nie wybraliśmy już innego rozwiązania). Pamiętajmy by zostawić swój numer telefonu. Dzięki temu w nagłych przypadkach, w których osoba opiekująca się naszym akwarium nie będzie wiedziała co zrobić, będzie mogła po prostu zadzwonić do nas i zapytać o radę. Przed wyjazdem powinniśmy przekazać kilka bardzo ważnych aspektów osobie chwilowo odpowiedzialnej za nasz zbiornik. Wyznaczmy odpowiednią porcję pokarmu na każdy dzień, a także przypomnijmy o konieczności zapalenia światła rano, a zgaszenia wieczorem. Poprośmy o szybki telefon w przypadku podwyższenia się temperatury w zbiorniku, a także o stałe doglądanie akwarium, gdyż w przypadku wycieku działanie powinno zostać podjęte natychmiastowo. Warto na kilka dni przed wyjazdem zaprosić do siebie opiekuna rybek by przekazać mu wszelkie instrukcje, na bazie których powinien się on obchodzić ze zbiornikiem. Pokażmy tej osobie jak wykonać każdą poszczególną czynność oraz czym i jak karmić ryby. Nie zapomnijmy pokazać w którym miejscu znajduje się włącznik światła.

Większy problem pojawia się kiedy my wyjeżdżamy na dłużej, a do akwarium nie ma kto przyjść. W przypadku wyjazdu na tydzień ryby bez problemu dadzą sobie bez nas radę. Nie potrzebują one dostawy pokarmu w tym czasie, a jak już wspomniałam akwarium może wyglądać lepiej niż przed wyjazdem. Jednak naprawdę ryzykujemy nie zostawiając akwarium pod czyjąś opieką w momencie wyjazdu na dwa tygodnie bądź więcej. Jest to szczególne ryzyko pod względem parowania oraz doglądania ogólnego stanu zbiornika. Pomimo tego, że stan ryb pozostanie w porządku, to akwarium po takim okresie bez opieki może stać się ruiną.

Właśnie dlatego planujmy nasze wakacje z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Przede wszystkim nie dajmy się ponieść pośpiechowi, gdyż może on mieć tragiczne skutki na naszym akwarium. Jeżeli zdecydujemy się na organizację urlopu z odpowiednim wyprzedzeniem na pewno uda nam się znaleźć osobę, która podczas naszej nieobecności pomoże nam przy opiece nad akwarium. Niestety decyzja założenia zbiornika powinna być decyzją odpowiedzialną, dlatego nie zapominajmy o nim i starajmy się zorganizować mu możliwie najlepsze warunki opieki podczas naszej nieobecności. Pamiętajmy o naszych rybkach, gdyż jeżeli one będą miały się dobrze to i my będziemy mogli w spokoju delektować się upragnionym urlopem.