Żółw ozdobny- hodowla

Gady takie jak np. żółw często kupowane są pod wpływem chwili, co jest najgorszą z możliwych decyzji. Impuls w przypadku decyzji o kupnie zwierzaka jest najgorszym z możliwych doradców. Żółw jest mały przez co wydaje się idealnym, słodkim prezentem. Jednak najpierw dobrze byłoby zastanowić się czy taki prezent jest komuś potrzebny i czy nie zostanie po jakimś czasie wyrzucony z domu. Pomimo tego, iż gdy kupujemy żółwia jest on malutki, warto pamiętać iż w niedługim czasie osiągnie on bardzo duże rozmiary, a co za tym idzie koszty związane z jego utrzymaniem będą naprawdę wysokie.

Często nieprzemyślanie założone hodowle żółwi kończą się dla nich wyrzuceniem np. do najbliższego stawu. Wszystko dlatego, że gad nam się znudził, za bardzo urósł, wymaga od nas dużej ilości poświęconego czasu i wydanych pieniędzy. A w stawie? Jakoś przeżyje.

 

Właśnie dlatego zanim podejmiemy decyzję o kupnie żółwia poważnie się zastanówmy. Musimy być w stu procentach pewni, że możemy pozwolić sobie na takie zwierze i że jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Przed kupnem dobrze jest poczytać o konkretnych wymaganiach związanych z danym gatunkiem, po to by jego życie z nami było dla niego przyjemnością, a nie męczarnią. Wiele takich informacji odnajdziemy w Internecie np. na forach. Niestety książki na temat hodowli żółwi, które są dostępne na rynku zawierają bardzo dużo błędów. Warto wspomnieć również o tym, iż niejednokrotnie sprzedawcy w sklepach zoologicznych nie wiedzą nawet jaki gatunek sprzedają, że nie wspomnę o wiedzy na temat tego jakich warunków życia wymaga ten konkretny gatunek żółwia. Oprócz kupna żółwia w sklepie możemy również zdecydować się na jego adopcje. Wiele osób przed pozbyciem się żółwia umieszcza w Internecie ogłoszenie o zwierzaku do oddania, co jest swoją drogą najlepszym wyjściem jeśli naprawdę nie chcemy zatrzymać zwierzaka.

Żółwie ozdobne pochodzą z południowo-wschodniego Meksyku, a także ze środkowych stanów USA. Żyją głównie na bagnach, mokradłach, dorzeczach wolno płynących rzek, a także na jeziorach o mulistym dnie. Najczęściej spotykanymi odmianami żółwi ozdobnych są:

  • żółw żółtolicy (Trachemys scripta troostii),
  • żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans),
  • żółw żółtobrzuchy (Trachemys scripta scripta).

Są to trzy najbardziej znane podgatunki żółwi ozdobnych. Jednak w sprzedaży możemy spotkać także żółwie z gatunku Graptemys (żółw ostrogrzbiety), Pseudemys i ich podgatunków. Kupując żółwia musimy pamiętać, że niektóre podgatunki wymagają rejestracji.

 

Żółw wodno-lądowy zdecydowaną większość swojego czasu spędza w wodzie. Często zdarza mu się także wylegiwać na słońcu, jeżeli tylko ma taką możliwość. W zależności od gatunku i płci żółwie mogą osiągać długość od 13 cm do nawet 60 cm, dlatego też przed kupnem powinniśmy zorientować się o cechach danego podgatunku, by móc zapewnić gadowi odpowiednie akwarium. Samce osiągają wymiary mniejsze, niż samice. Żyją one bardzo długo. Mogą osiągnąć nawet do siedemdziesięciu pięciu lat. Dlatego po raz kolejny powtórzę, iż zakup takiego zwierzaka trzeba kilka razy poważnie przemyśleć. Ich pancerz składa się z dwóch części. Są to plastron (płaska część brzuszna) oraz karapaks (wypukła część płetwy grzbietowej). Obie części żółwiego pancerza połączone są spojeniem kostnym. U młodych żółwi karapaks ma barwę jasnozieloną a jego kształt jest wyraźnie dachowaty. Jednak z upływem lat barwa ta przekształca się w bardziej oliwkową, aniżeli zieloną. Wszystkie żółwie ozdobne mają bardzo dobrze wykształcone ośrodki wzroku, węchu, a także równowagi. Pomimo tego iż rejestrują dźwięki, nie są w stanie określić z której strony one pochodzą.

Wśród żółwi odróżnienie samca od samicy nie należy do zadań trudnych. Cechą, dzięki której zadanie to jest tak proste, jest kształt oraz wielkość ogona. Ogon samców jest u podstawy proporcjonalnie dłuższy oraz szerszy. Samiec, który jest płciowo dojrzały posiada na przednich kończynach wyjątkowo długie pazury. Oprócz tego jego brzuszna część pancerze jest lekko wklęsła, zaś u samicy jest ona płaska. Płeć żółwia staje się możliwa do określenia dopiero gdy osiągnie wielkość co najmniej dziesięciu centymetrów, bądź gdy skończy dwa lata.

Żywienie żółwi również nie należy do nazbyt skomplikowanych. Wystarczy kilka dni byśmy wdrożyli się w ten proces całkowicie. Główną zasadą, od której nie powinniśmy odstawać, przy dobieraniu odpowiedniego pokarmu dla żółwi jest podawanie im tego, co mogą zdobyć dla siebie w środowisku naturalnym. Właśnie dlatego ważnym elementem żółwiej diety są wszelkie żyjątka wodne takie jak: ślimaki, ryby akwariowe, larwy owadów, raki, krewetki itp. A także różne pokarmy lądowe, jak dżdżownice, koniki polne, liście mniszka lekarskiego. Dodatkowo naszemu żółwiowi podajemy rośliny wodne, do których powinien mieć ciągły dostęp w swoim akwarium. Może to być moczarka, wgłębka, rzęsa wodna itp. Dobrym sposobem ciągłego dostępu do jedzenia dla naszego zwierzęcia jest kupno produktów mrożonych. Mogą to być np. mieszanki owoców morza. Oczywistym jest, iż nie mogą one być w żaden sposób przetworzone. Nie zapomnijmy rozmrozić pokarmu przed podaniem.

Natomiast pokarm suszony powinien być tylko i wyłącznie rzadkim dodatkiem do diety, w żadnym przypadku nie może on być jej głównym bądź nawet jedynym składnikiem. Starajmy się za wszelką cenę unikać gotowych karm, a pod żadnym pozorem nie podawajmy naszemu żółwiowi wodnemu żadnych warzyw, owoców czy mięsa ptaków bądź też ssaków. Każda dieta, która zostanie oparta na mięsie ptaków i ssaków, owocach, warzywach i suchej karmie może doprowadzić do zaburzeń mineralno witaminowych w organizmie naszego zwierzaka, a także do otłuszczenia narządów wewnętrznych i krzywicy, a co za tym idzie może spowodować nawet uszkodzenia wątroby i nerek. Układ trawienny takiego zwierzęcia nie jest w najmniejszym nawet stopniu przystosowany do takiego pożywienia. Właśnie przez to będzie on zalegał w jelitach, co z pewnością zauważmy podczas gdy nasz żółw będzie wydalał niestrawione resztki. By przygotowana przez dieta była prawidłowa, należy uzupełnić ją produktami wapniowymi. Jeżeli odpowiednio zbilansujemy dietę nie będzie potrzeby podawania dodatkowych witamin. Żółwie wodno-lądowe należy karmić tylko i wyłącznie w wodzie! Jako że nie posiadają one języka, nie są w stanie przełknąć suchego pokarmu.

Z reguły żółwie młode są o wiele bardziej mięsożerne niż te starsze. Powinniśmy karmić je codziennie, uwzględniając przy tym taką ilość by pokarm ten nie pozostawał przez dłuższy czas nie zjedzony. Natomiast starsze żółwie powinny otrzymywać pokarm około dwóch, maksymalnie do trzech razy w tygodniu. Ich pokarm powinien zawierać dużo większą ilość roślin, niż pokarm osobników młodszych. Jako że żółwie należą do zwierząt głodnych bez przerwy, musimy nastawić się na ciągłe żebranie z ich strony, jednak pod żadnym pozorem nie możemy pozwolić sobie na przekarmienie ich.

Dla żółwi dom jest najważniejszy. Dlatego jeśli podejmiemy decyzję o zakupie żółwia musimy wiedzieć, że gady te nie są jak koty czy psy, nie możemy pozwolić sobie na wyciąganie ich z akwarium, żeby się z nimi pobawić lub pozwolić im pochodzić po domu. Najbardziej stresującym momentem dla żółwi jest wyciągnięcie ich z akwarium. Wtedy stają się one bardzo agresywne, są w stanie wyrwać się nam, a nawet nas pogryźć. Możliwe jest również całkowite schowanie się w pancerzu ze strachu, czego skutkiem będzie obsikanie nas. Jeżeli chodzi o wyciąganie żółwia na podłogę ? żeby sobie pobiegał bardzo często kończy się zwyrodnieniem stawów oraz różnymi przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Nie dość, że podłoga jest twarda to zazwyczaj jest również zimna. Gady te nie są przyzwyczajone do tego typu warunków.

Właśnie dlatego każde akwaterrarium musi znajdować się w takim miejscu, które nie będzie wychłodzone bądź też narażone na przeciągi. Zarówno przegrzanie, jak i przemarznięcie żółwia może w efekcie zakończyć się chorobą. Mimo tego są to zwierzęta należące do ciepłolubnych. Najlepsze do ogrzewania okazuje się zastosowanie promienników oraz żarówek. Powinny one zostać umieszczone nad częścią lądową, dzięki temu żółw może wybrać miejsce optymalne dla siebie pod względem temperatury. Nad tą częścią powinniśmy utrzymywać stałą temperaturę około trzydziestu jeden stopni Celsjusza. Natomiast nad wyspą musimy umieścić żarówkę grzewczą oraz świetlówkę, która ma na celu imitowanie promieni UVB, dzięki którym w organizmie żółwia wytwarza się witamina D odpowiadająca za przyswajanie wapna.

Temperatura w akwaterrarium powinna być regularnie kontrolowana przy pomocy termometru. Dobrze jest raz na kiedy wystawić akwaterrarium na działanie promieni słonecznych. Takie działanie można powtarzać co kilka dni. Temperatura wody powinna wynosić około dwudziestu pięciu stopni Celsujsza. Pamiętajmy by w żadnym wypadku nie stosować szklanych gałek. Żółw w trakcie polowania bądź ?przemeblowywania? może z łatwością ją uszkodzić i doprowadzić do nieszczęścia. Najlepsze do akwarium dla żółwi okazują się być grzałki plastikowe lub metalowe. Oczywiście powinny one posiadać termostat. Akwaterrarium nie może ograniczać ruchów żółwia. Powinno ono być takiej wielkości by mógł on prowadzić aktywny tryb życia. Wielkość zbiornika dobiera się najczęściej na zasadzie:
szerokość ? cztery długości karapaksu, długość ? sześć długości karapaksu żółwia, wysokość ? około 60 cm . Minimalna głębokość akwarium powinna wynosić 1,5 x wielkość żółwia. Jeżeli po jakimś czasie zdecydujemy się na kolejnego lokatora akwaterrarium powinno zostać powiększone o około jedną trzecią. Najlepsze dla żółwi jest akwarium o podstawie przypominającej kwadrat. W takim akwarium przelicznik jest dosyć prosty- jest to około 200l na jednego żółwia. Około oznacza, iż jest to wartość minimalna, która nie może zostać pomniejszona. Natomiast każdy kolejny żółw to dodatkowe 100l.

Oczywiście oprócz wody żółwie muszą znaleźć w zbiorniku miejsce na odpoczynek. Idealna ku temu jest część lądowa, która musi znajdować się w każdym akwaterrarium. Takie zadanie doskonale spełnia wyspa z kamieni bądź półka z drewna (koniecznie trudno gnijącego). Najlepszym jednak i najczęściej stosowanym wyjściem jest wyspa zewnętrzna, gdyż pozwala ona na maksymalne zalanie zbiornika, a dzięki temu nasz żółw ma więcej miejsca do pływania. Przy wyborze takiego rozwiązania brzegi akwarium powinny zostać dodatkowo zabezpieczone poprzez stworzenie nadbudówki. By wejście na półkę było dla gada wygodne, powinno mieć kąt trzydziestu stopni.

Kolejnym wymogiem dotyczącym akwaterrarium jest konieczność częściowego przykrycia go szybą. Na dno natomiast najlepsze są kamienie takie jak np. otoczaki, bądź też żwir, lecz tylko o wysokiej granulacji. Woda powinna być podmieniana raz na tydzień (nie rzadziej). Podmianie podlega około dziesięciu procent ze zbiornika. Woda, która służy uzupełnieniu wcześniej powinna odstać co najmniej dwadzieścia cztery godziny. Nie możemy uzupełniać akwarium wodą bezpośrednio z kranu. Kiedy wybieramy filtr do naszego akwarium pamiętajmy, że żółw to nie rybki i brudzi dwa razy więcej niż one. Właśnie dlatego wydajność filtru do zbiornika powinna być podzielona przez dwa. Oznacza to, że dla akwarium 200l powinien zostać dobrany filtr do akwarium 400l. Jak już wspominałam konieczny dla żółwia jest ciągły dostęp do roślinności wodnej. Dlatego i one powinny znaleźć się w jego akwarium. Dobrze byłoby wpuścić tam również rybki, raki, ślimaki czy krewetki ? również w charakterze pokarmu.

Żółwie ozdobne zapadają w stan spoczynku około końca października, natomiast budzą się dopiero na koniec marca. Zimować powinny żółwie niezbyt młode, których długość pancerza jest większa niż dziesięć centymetrów, oraz które są odpowiednio odżywione i zdrowe. Musimy zdecydować się na rezygnację z zimowania w przypadku osobników niedawno kupionych, chorych, bądź po prostu bardzo młodych. Jeśli jednak nie jesteśmy zapewnić żółwiowi odpowiednich na ten czas warunków, najlepszym wyjściem będzie całkowita rezygnacja z zimowania. Przed okresem hibernacji zwiększmy ilość witamin. Około dwa, trzy tygodnia przed zapadnięciem w sen zimowy zmniejszmy ilość pokarmu. Natomiast całkowicie zaprzestańmy jego podawania na około siedem dni, które będą poprzedzać zimowanie. Najlepsze warunki do zimowania dla żółwi to wanienka o głębokości, która odpowiada długości pancerze. Żółw razem z wanienką powinien zostać wstawiony do ciemnego miejsca, w którym zostanie zachowana temperatura na poziomie czterech stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura przekroczy sześć stopni żółw może przejść do aktywności. Natomiast jeśli spadnie ona poniżej zera żółw przemarznie. Dlatego stale powinniśmy kontrolować temperaturę pilnując czy nie ulega ona zmianie. Jednocześnie raz na jakiś czas musimy kontrolować czy nasz żółw nie obudził się. Oprócz tego raz na kilka tygodni musimy częściowo podmienić wodę w wanience na świeżą, koniecznie o takiej samej temperaturze. Jeśli żółw się przebudzi umieśmy do w temperaturze pokojowej i nakarmmy. Celową dehibernację przeprowadzamy przenosząc żółwia do właściwego miejsca oraz podnosząc stopniowo temperaturę.

Pomimo tego, iż w przyrodzie okres rozrodczy u żółwi trwa tylko w czasie lata, w warunkach domowych możliwe jest do cały rok. Największe nasilenie godów pojawia się w czasie od lutego do maja. Jeżeli chcemy doprowadzić do godów musimy obniżyć temperaturę o około trzy stopnie Celsjusza i pozostawić taką na około dwa miesiące. Oprócz tego samiec koniecznie musi zostać odłączony od samicy, a jego dzień świetlny powinien zostać skrócony do ośmiu godzin na dobę. Kolejnym krokiem jest połączenie pary, jednocześnie stopniowo wydłużając dzień przez około miesiąc (może to być dwadzieścia pięć dni) do dwunastu godzin na dobę. W trakcie tego działania temperatura powinna zostać podniesiona do temperatury szczytu letniego. Przez ten okres akwaterrarium musi być codziennie spryskiwane wodą. Najlepszym podłożem służącym do składania jaj jest mieszanka ziemi z torfem lub torfu z piaskiem. Samica jest w stanie złożyć średnio około dziesięciu jaj, które zakopuje w podłożu. Złożone jaja powinniśmy odkopać i przenieść do inkubatora. Pamiętajmy o tym, by nie zmienić położenia jaj. Mogłoby to spowodować obumarcie zarodków. Jeżeli nie mamy specjalistycznego inkubatora możemy wykonać go w warunkach domowych. Najlepsze do tego celu jest zwykłe naczynie żaroodporne. W takowym naczyniu powinniśmy umieścić wcześniej przygotowane przez nas podłoże i zakopać w nim jaja. Następnie naczynie przykrywamy gazą, a na to pokrywą. Bardzo ważne jest raz na jakiś czas spryskiwać substrat, gdyż pomoże to nam utrzymać odpowiednią wilgotność. Temperatura w inkubatorze powinna być utrzymywana na poziomie około dwudziestu dziewięciu stopni Celsjusza. Inkubacja jaj trwa od siedemdziesięciu do nawet dwu dwudziestu dni. Okres ten jest ściśle związany z temperaturą oraz wilgotnością w inkubatorze. Żółwie wydostają się z jaj przy pomocy zęba jajowego. Po wykluciu powinny one pozostać jeszcze na około dwa dni w inkubatorze. Następnie przenieśmy je do oddzielnego terrarium.