Przyducha

Przyducha to choroba, która jest wywoływana w głównej mierze przez niekorzystne czynniki środowiskowe. Choroba ta w niedługim czasie doprowadza do stanu niedotlenienie organizmu ryb, głównie przez zbyt małą ilość tlenu znajdującego się w wodzie. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej w przypadku zbyt dużej ilości substancji organicznych oraz silnego rozwoju bakterii. Jeżeli w naszym akwarium jest zamontowany filtr torfowy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tą chorobę, gdyż może nastąpić nagłe gnicie filtru. Bardzo często przyducha doprowadza do deficytu tlenu we wszystkich zacienionych akwariach, które służą tylko inkubacji ikry.

Deficyt tlenu w zbiorniku jest w stanie spowodować szereg różnych objawów. Najbardziej charakterystyczne jednak są zmniejszenie apetytu, zatrzymanie wzrostu, oraz równoczesne otłuszczenie narządów wewnętrznych. Często towarzyszą temu także zaburzenia w tarle oraz w rozwoju ikry. Jeżeli przez długi okres czasu występuje stężenie tlenu, ryby stają się o wiele bardziej wrażliwe na wszelki stres oraz choroby. W tym czasie jesteśmy w stanie zaobserwować duszenie się ryb w zbiorniku. Rozpoczynają one wtedy pływanie przy powierzchni wody, a ich ciało ustawione jest w sposób ukośny w stosunku do toni wodnej. Krawędzie jamy gębowej wynudzają ponad powierzchnię wody.

Oczywiście istnieje wiele sposobów na zapobieganie chorobie. Najskuteczniejszy spośród nich to zachowanie higieny zbiornika. Martwe rośliny, resztki pokarmów czy śnięte ryby muszą być usuwane regularnie. Oprócz tego wszystkie filtry znajdujące się w akwarium powinny być często czyszczone. W szczególności jeżeli w przepływie wody przez filtr nastąpiła około dwunastogodzinna przerwa, powinien on zostać bardzo dokładnie przeczyszczony. Chcąc zachować prawidłowy bilans tlenowy pomyślmy o zakupie roślin naczyniowych. Obecnie na rynku mamy naprawdę szeroki wybór, więc na pewno znajdziemy coś odpowiedniego. Rośliny naczyniowe to takie, które posiadają liście, łodygę oraz korzenie. Akwarium powinno także zostać odpowiednio oświetlone. Kolejnym skutecznym sposobem na zapobiegnięcie przydusze jest regularne usuwanie ślimaków z naszego zbiornika. Jeżeli stwierdzimy deficyt tlenu koniecznym będzie zastosowanie tak zwanego sztucznego natleniania, jednocześnie stopniowo zwiększając przepływ powietrza. Jeżeli deficyt będzie zbyt silny ryby muszą zostać przeniesione do innego zbiornika, który zostanie wypełniony odstałą natlenioną wodą. Natomiast akwarium, w którym doszło do deficytu musi zostać dokładnie oczyszczone, a filtry wymienione.