Przeziębienie

Przeziębienie ? mało który początkujący akwarysta zdaje sobie sprawę z faktu, iż tak błaha choroba jaką jest przeziębienie dotyka nawet ryby. Otóż dotyka. Należy ono do chorób, które są wywoływane, dokładnie tak jak u ludzi, przez niekorzystne czynniki środowiskowe. Ogólnie przeziębienie charakteryzuje się zespołem objawów chorobowych, które wywołane zostały zbyt niską temperaturą otoczenia.

Przeziębienie ma wiele objawów, które oczywiście jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem. Ryby, które zachorowały na tą chorobę staję się mało ruchliwe, ich apetyt słabnie, a ubarwienie widocznie blaknie. Najczęściej ryby zaczynają pływać przy powierzchni wody w miejscu, niedaleko którego, znajduje się aparat grzewczy bądź lampa. Kolejny etap choroby charakteryzuje się tym, że ryby rozpoczynają pływać powoli, bądź nawet po prostu kołyszą się w wodzie. Częstym tego następstwem jest pleśniawka, gdyż jest to standardowa reakcja organizmu na osłabienie. Pleśniawka objawia się szarobiałymi nalotami na ciele ryby. Jeśli ryby bez adaptacji zostaną nagle przeniesione z wody zimnej do wody ciepłej wywoła to u nich szok, który możemy rozpoznać po nagłym energicznym i bardzo szybkim pływaniu, które może zakończyć się nawet wyskoczeniem z akwarium. Starajmy się za wszelką cenę nie dopuścić do takiej sytuacji, gdyż taki szok termiczny może doprowadzić do nieodwracalnych już zmian w organizmie ryb. Nagle opadają one na dno i po prostu giną.

Jeżeli chcemy zapobiec przeziębieniu mamy na to kilka sposobów. Zdecydowanie najskuteczniejszym ze wszystkich jest nie ustawianie zbiornika w pobliżu okna. Okno powoduje przeciągi, więc ustawiając w jego pobliżu akwarium narażamy ryby na ciągłe wahania temperatur. Nie starajmy się także za wszelką cenę podgrzewać wodę w zbiorniku. Moc grzałki musi zostać dostosowana bezpośrednio do objętości wody w akwarium, a także do temperatury jaka panuje w całym pomieszczeniu. Miejmy na uwadze, iż pomiędzy zbiornikiem przechłodzonym, a tym cieplejszym różnica temperatur pod żadnym pozorem nie może przekraczać około dwóch ? maksymalnie trzech stopni Celsjusza.