Plistoforoza

Plistoforoza- to bardzo popularna choroba wśród ryb. Wywołują ją tylko i wyłącznie pasożyty pochodzące z rzędu microsporidia. Plistoforoza poraża głównie mięśnie, rzadziej dotyka ona wewnętrznych narządów ryby. Jest o tyle groźna, że dotyka w zasadzie większość gatunków ryb. Pasożyt ten został naukowo wykryty również u ryb pochodzących z naszej strefy klimatycznej, takich jak: karaś, pstrąg, czy węgorz. Rozwojowi choroby sprzyja przede wszystkim niska temperatura. Najcięższy przebieg choroba ma w temperaturach chłodniejszych niż optymalne dla danego gatunku. Pasożyt ten stopniowo niszczy rybę. Na samym początku powoduje on zniszczenie komórek. Jeżeli pasożyty rozwijają się w gonadach rybie grozi bezpłodność. Choroba ta dotyka ryb w każdym wieku, bez wyjątku.

Choroba ta ma wiele objawów, z których większość jesteśmy w stanie zauważyć. Jeden z pierwszych objawów to stopniowe pojawianie się na ciele oraz głowie ryby licznych białych punkcików. Oprócz tego często występują zmiany ubarwienia. Zazwyczaj ma to formę bielenia ogona. Biała barwa z czasem przesuwa się w kierunku głowy. Następnie na całym ciele ryby zaczynają pojawiać się poprzeczne białe smugi. W średniozaawansowanej fazie choroby ryby zaczynają pływać pod kątem czterdziestu pięciu stopni ogonami w dół. Pływając wykonują one wiele gwałtownych ruchów by na sam koniec powrócić do normalnej, naturalnej postawy. Taki proces powtarza się wielokrotnie. Ze względu na nasilone nerwy ryby pływają zarówno w nocy jak w dzień, bez przerwy. Z czasem zaczynają tracić apetyt, stają się apatyczne, senne i widocznie chudną. Jeżeli choroba dotknie ryb młodych, spowoduje u nich natychmiastowe zahamowanie wzrostu. U niektórych gatunków ryb choroba ta objawia się także poprzez postrzępione płetwy. W końcowej już fazie choroby białe plamki na ciele ryby przekształcają się w widoczne guzki.

Jeżeli chcemy spróbować zapobiec zachorowaniom w naszym zbiorniku od razu po zakupie ryb powinniśmy przeprowadzić na nich co najmniej miesięczną kwarantannę. Jeżeli mimo wszystko po tym czasie plistoforoza zostanie u nich wykryta musimy potraktować wszystkie ryby jako potencjalnych nosicieli. W momencie stwierdzenia choroby w naszym głównym zbiorniku należy zlikwidować wszystkie ryby oraz rośliny, a następnie wygotować glebę i dokładnie zdezynfekować całe akwarium. Jeżeli mamy wśród ryb bardziej wartościowe okazy to ewentualnie możemy poczekać z ich likwidacją dopóki nie wydadzą na świat potomstwa. Jeżeli po tarle u uśmierconych tarlaków zostaną przeprowadzone badania, które wykażą że u samicy w jajnikach nie ma pasożyta to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć fakt, że młode nie zostały nosicielami choroby.