Gruźlica

Mykobakterioza (inaczej gruźlica) ? jest to choroba wywołana przez bakterie rodzaju Mucobacterium. Do choroby tej dochodzi najczęściej wtedy, gdy warunki w akwarium są nieodpowiednie. Najczęstszym źródłem zarażenia są osobniki chore. Bakterie gruźlicy przedostają się do akwarium przez wydzieliny, złuszczający się naskórek oraz otwarte wrzody chorych ryb. Mogą one dostać się do naszego zbiornika na różne sposoby. Najczęstsze jest jednak przedostanie się wraz z wodą, glebą, karmą, bądź ślimakami pochodzącymi z zakażonego zbiornika. Na gruźlicę podatne są różne gatunki ryb, jednak z analizy wynika, iż najbardziej podatne na tę chorobę są ryby kąsaczowate. Nawet jeśli w orgazmie ryby jest obecna bakteria, przez długi okres czasu może ona nie wykazywać oznak choroby. Proces rozwoju gruźlicy rozwija się bardzo powoli, bardzo rzadko dochodzi do ostrej postaci choroby. Zdecydowanie najczęstsze i najłatwiej rozpoznawalne objawy choroby to:

 • Apatia,
 • Utrata apetytu,
 • Stopniowe wychudzenie ciała.

Natomiast w końcowym stadium choroby ryby wykonują gwałtowne ruchy ciała ukośnie ustawione w wodzie. Dodatkowo u niektórych osobników chorych na Mykobakteriozę możemy zaobserwować:

 • Zblednięcie skóry,
 • Nastroszenie,
 • Wypadanie łusek,
 • Zanikanie płetw,
 • Wysadzanie gałek ocznych,
 • Guzy, które po pęknięciu zmieniają się w otwarty wrzód.

W dobrze rozwiniętych osobników dorosłych pomimo występowania infekcji narządów wewnętrznych, objawy zewnętrzne mogą nie wystąpić. Niektóre gatunki ryb posiadają odosobnione objawy choroby. I tu na przykład u ryb pielęgnicowatych we wnętrzu guzka gruźliczego występują makrofagi, które barwią się na niebiesko błękitem berlińskim. Z kolei u ryb piękniczkowatych oraz pielęgnicowatych podczas procesu chorobowego dochodzi zazwyczaj do melanizacji guzka.

Najbardziej skutecznym sposobem uniknięcia gruźlicy w naszym zbiorniku jest hodowla ryb w wodzie, która posiada odpowiednie właściwości fizykochemiczne oraz stosowanie urozmaiconej karmy. Ciągłe stosowanie jednego rodzaju karmy u ryb może wywołać szereg chorób, dlatego by utrzymać je w dobrej kondycji zdrowotnej należy karmić je różnorodnym pokarmem. W takim przypadku, jeżeli dojdzie do infekcji, przebiega ona bezobjawowo. Jeżeli chcemy zapobiec gruźlicy zalecanym jest przeprowadzenie trzymiesięcznej kwarantanny dla nowo nabytych ryb. Jeżeli dojdzie do rozpoznania gruźlicy powinniśmy wyeliminować wszystkie osobniki, włącznie z tymi u których nie zauważono objawów choroby, gdyż mogą być one nosicielami wirusa. Z reguły leczenie gruźlicy nie przynosi żadnych efektów i jest zwyczajnie nieskuteczne. Jeżeli jednak chore osobniki mają dla nas dużą wartość możemy spróbować leczenia następującymi środkami:

 • kanamycyna ? dawka 10mg na 100 mg karmy, podawana przez 3-4 dni.
 •  kanamycyna lub streptomycyna ? 0,02 mg na 1 g m ciała ryby stosowany w iniekcjach do jamy brzusznej u dużych ryb.
 • Terramycin ? roztwór 13 mg na 1 l wody ? kąpiel długotrwała. D) hydrazyd kwasu nikotynowego ? w dawce 0,003-0,005 mg na 1 g masy ciała ryby podawany kilkakrotnie z karmą lub w roztworze 3-5 mg na 1 l wody podczas kąpieli długotrwałej.