Choroba gazowa

Choroba gazowa jest wywoływana w dużej mierze przez niekorzystne czynniki środowiskowe. Dotyka ona głównie ryb akwariowych. Występuje ona na skutek zmniejszenia się gwałtownego ciśnienia cząstkowego tlenu lub azotu, po okresie przesycenia wody tymi gazami. Wystarczy chwilowe przesycenie wody tlenem, by doprowadzić do przesycenia krwi ryb tym gazem. Choroba ta może być również skutkiem umieszczenia ryb w zbiorniku, w którym woda niedawno została zmieniona na wodociągową bądź głębinową. Najczęściej jednak choroba gazowa pojawia się w skutek bardzo silnego oświetlenia zbiornika oraz nad wyraz bujnego porostu glonów w naszym akwarium.

Z reguły objawy tej choroby są dla nas zauważalne gołym okiem. Pierwszym objawem jest zazwyczaj bardzo niespokojne pływanie ryb. Stają się one bardzo płochliwe i skupiają się na pływaniu głównie w przypowierzchniowej warstwie wody. Jednak nawet najmniejszy nasz ruch jest w stanie je przestraszyć. Zauważalne jest również wyraźne drżenie płetw oraz szybkie ruchy wieczka skrzelowego.

W kolejnym stadium choroby ryby zaczynają robić się apatyczne i niezbyt chętne do jakiegokolwiek ruchu, który nawet jeśli następuje jest powolny i wykonywany bez dużej dawki energii. Jeśli w skrzelach ryb występuje zbyt duże stężenie gazów, dochodzi do śnięcia ryb. Gdy uda nam się wyleczyć rybę czasami może nastąpić zmętnienie rogówki lub soczewki oka bądź też postrzępienie płetw. Ryby zaczynają być wynoszone na powierzchnię wody, jeżeli dojdzie do nagromadzenia się w pęcherzu pławnym lub w przewodzie pokarmowych gazów. U większych osobników objawem łatwym do zauważenia są pęcherzyki powietrza w naczyniach krwionośnych płetw i skrzeli.

Choroba gazowa należy do chorób, którym można zapobiec w łatwy sposób. Wystarczy nie dopuścić do przeplenienia wody w naszym akwarium. Zbiornik powinien być równomiernie oświetlany i ustawiony z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. Musimy pamiętać, iż zbyt mocne oświetlenie w dzień może doprowadzić do nadmiaru tlenu w zbiorniku oraz do jego deficytu w nocy. Jeżeli jednak zauważymy już objawy choroby gazowej u ryb, bezzwłocznie powinniśmy umieścić je w odstałej i równomiernie natlenionej wodzie z odpowiednio przygotowanym oświetleniem.