Woda

Najczęstszym problemem akwarystów decydujących się na prowadzenie akwarium morskiego jest woda. Dopasowanie wody morskiej jest sprawą bardzo trudną i czasochłonną. Jednak wszystko jest wykonalne. Głównym problemem związanym z dopasowaniem odpowiedniej wody jest fakt bardzo zróżnicowanego zasolenia wód morskich na całym świecie. Skąd więc mamy wiedzieć jaka woda jest odpowiednia? Stosunek ilości soli do ilości wody jest kwestią trudną do zgadnięcia, dlatego potrzebujemy fachowych informacji. Wszystkie morza, które są słabo połączone z oceanem, bądź też położone w tych strefach, w których występuje silne parowanie, należą do tych o największym stopniu zasolenia. Jednak nie jest to jedyny czynnik wpływający na stopień zasolenia wody morskiej. Wpływ na to mają także ruchy mas wody oraz wszelkie dopływy wody słodkiej z okolicznych rzek. Dobrym przykładem jest Morze Śródziemne. Posiada ono mocniejszy stopień zasolenia, aniżeli Ocean Atlantycki. Morze Czerwone także swoim zasoleniem może posłużyć za przykład, w porównaniu z Oceanem Indyjskim. Jednak najczęściej podawanym przykładem jest Morze Martwe. Morze to posiada na tyle mocny stopnień zasolenia, że uniemożliwia to rozwinięcie się w nim jakiegokolwiek życia. Uwzględniając zarówno rośliny, jak i ryby. Właśnie dlatego, kupując ryby morskie do naszego akwarium, dokładnie przestudiujmy ich pochodzenie. Jest to wiedza konieczna do prawidłowego funkcjonowania naszego akwarium. Stopień zasolenia wody w naszym domowym zbiorniku musi być jak najbardziej zbliżony do naturalnego środowiska życia naszych ryb. Jeśli dowiemy się z jakich wód pochodzą nasze ryby, dopasowanie wody do ich preferencji pozostanie jedynie formalnością.

Ważnym zadaniem związanym z kontrolą wody w naszym zbiorniku jest regularny pomiar jego zasolenia. By pomiar takowy się udał musimy nabyć specjalne urządzenie o nazwie aerometr. Urządzenie to dostępne jest w większości dobrze zaopatrzonych sklepów akwarystycznych. Oprócz tego bardzo korzystną cenowo ofertę możemy znaleźć w licznych sklepach internetowych. Urządzenie to specjalizuje się we wskazywaniu gęstości wody w zależności od głębokości, w jakiej został zanurzony. Sam pomiar polega na tym, że im nasz aerometr schodzi głębiej, tym mniejsze jest zasolenie roztworu. Analogicznie im aerometr jest płyciej, tym zasolenie większe. Jeżeli urządzenie, które nabędziemy, zostanie w odpowiedni sposób wyskalowane do zakresu akwarium morskiego, powinno ono zostać wyposażone w wartości takie jak: skala ciężaru właściwego, miejsce zetknięcia się poziomu wody z podziałką oraz wartość ciężaru właściwego dla konkretnej wody.  Wartość ta to nic innego niż stosunek gęstości danej cieczy do gęstości wody destylowanej. By nasze pomiary były prawidłowe musimy pamiętać by wykonywać pomiar specyficznej grawitacji zawsze w tej samej temperaturze wody. Jest to bardzo ważne, z racji tego że spadek temperatury powoduje wzrost gęstości i odwrotnie. Dlatego zawsze najpierw sprawdźmy temperaturę wody, gdyż to od niej zależny jest sukces naszego pomiaru. Z reguły odpowiednią gęstością wody w akwariach morskich jest 1,020 ? 1,025. Czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę w naszych pomiarach, jest fakt że im wyższy ciężar właściwy wody tym natężenie procesów metabolicznych ryb wzrasta. Jeśli pomiar zostanie wykonany nieprawidłowo ryby będą zmuszone męczyć się z ciągłą utratą wody ze swoich organizmów.

Często powtarzanym pytaniem, jest pytanie dotyczące miejsca, z którego możemy wziąć wodę do naszego akwarium. Najprostszą i prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź: ?z morza?. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na wodę morską, dlatego istnieje również coś takiego jak sztuczna woda morska. Wodę taką jesteśmy w stanie sporządzić sami, musimy tylko dokładnie przestudiować jakie preparaty i w jakich ilościach powinniśmy ze sobą pomieszać. Wszystkie niezbędne do tego preparaty możemy nabyć w sklepach akwarystycznych. Ich cena niestety nie należy do przystępnych. Oczywistym jest, iż najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie czystej naturalnej wody morskiej. Na takie rozwiązanie jednak mogą pozwolić sobie jedynie osoby, które mieszkają odpowiednio blisko morza, a konkretnie takiego jego miejsca, w którym znajduje się woda nie zanieczyszczona. Lecz takie osoby również muszą uważać. Woda morska bardzo często zawiera naprawdę dużo niebezpiecznych organizmów. W takim przypadku jej zastosowanie nie jest możliwe w akwarystyce. Najlepszym wyborem będzie woda morska syntetyczna. Jest ona w stu procentach bezpieczna, a także bardzo łatwo dostępna w sklepach zoologicznych. Kolejną jej cechą jest łatwość zastosowania. Decydując się na własnoręczne przyrządzenie sztucznej wody musimy mieć na uwadze fakt stosowania się do instrukcji, która została dołączona do danego preparatu. Oprócz tego  powinniśmy pamiętać, że woda taka pod żadnym pozorem nie może zostać sporządzona w metalowym naczyniu. Naczynie takie zabierze jej wiele niezbędnych do funkcjonowania ryb właściwości.

Przygotowanie wody morskiej nie należy do trudnych procesów. W zasadzie, jeśli dojdziemy do wprawy okaże się ono dla nas wręcz banalne. Woda morska powinna być przygotowywana w pojemniku wykonanym np. z plastiku. Może to być plastikowe wiadro. Pod żadnym pozorem naczynie to nie może być wykonane z metalu. Przed samym wsypaniem soli do wody w naszym wiadrze powinien zostać dodany tak zwany preparat odchorowujący. Dzięki temu preparatowi uda nam się usunąć chlor oraz wszelkie metale ciężkie. Następnie możemy już przejść do wsypania soli. W procesie tym powinno zostać zużyte całe opakowanie zawierające sól. Bardzo często zdecydowana większość substancji śladowych osadza się na dnie opakowania, stąd konieczność wyczerpania go do samego końca. Oprócz tego opakowanie, które pozostanie niedomknięte może nawilgnąć, co zmienia rzeczywistą wagę naszego preparatu. Woda, którą udało się nam przygotować, musi być przechowywana w pojemnikach wykonanych z plastiku. Pojemniki te koniecznie muszą być szczelne. Woda ta nie może zostać od razu wlana do naszego akwarium. Niestety warunkiem absolutnie koniecznym jest pozostawienie jej w ciemnym pojemniku na około dwadzieścia cztery godziny. Właśnie w tym czasie ważne jest jej jak najsilniejsze napowietrzenie, do którego musimy przyłożyć dużą wagę. Dzięki temu zyskamy stu procentową pewność, że wszystkie sole rozpuściły się do końca. Uda nam się także pozbyć chloru, który jest bardzo szkodliwy dla ryb morskich. Bardzo ciężko jest określić niezbędną ilość wody, jaką powinniśmy wykonać. Dlatego najczęściej po prostu przygotowuje się wodę o odpowiedniej gęstości, której ilość jest taka sama jak pojemność zbiornika do którego jest ona przeznaczona. Oczywiście jakaś część wody nie zostanie przez nas wykorzystana, jednak nie ma to zbyt dużego znaczenia. Dzięki takiemu postępowaniu nie jesteśmy zmuszeni do określenia właściwego ciężaru wody, gdyż jej temperatura może być nieodpowiednia. Wszelkie poprawki, jakim powinna ulec przygotowana przez nas woda, powinny zostać dokonane już w akwarium. Poprawki te polegają na dodawaniu soli, dzięki czemu ciężar właściwy wzrośnie. Jeśli jednak chcemy zmniejszyć ciężar właściwy do akwarium powinniśmy dolać świeżą wodę.

Bardzo ważnym jest pamiętanie o regularnej kontroli pH naszej wody. Woda morska, która znajduje się w akwarium powinna stale utrzymywać kwasowość lub zasadowość w granicach od ośmiu do ośmiu i pół. Jesteśmy w stanie dokładnie określić pH naszej wody przy pomocy specjalistycznych zestawów pomiarowych przeznaczonych do wody morskiej. Zestawy takie możemy nabyć w większości sklepów akwarystycznych. Jeśli w akwarium dojdzie do spadku pH możemy zdecydować się na zastosowanie piasku koralowego, który jest bogaty w wapń, jako podłoże. Dzięki temu zminimalizujemy proces spadania pH. Samo zmniejszenie wartości pH informuje nas o bardzo istotnym fakcie, a mianowicie o tym iż woda zaczyna się starzeć i konieczna jest jej natychmiastowa wymiana. Woda nie powinna zostać wymieniona na raz. Dobrze jest robić to stopniowo, każdorazowo wymieniając jakąś część wody.