Skorupiaki

Decydując się na posiadanie akwarium morskiego mamy duże pole do popisu, gdyż zakres zwierząt, które możemy w nim trzymać jest bardzo szeroki. Jednymi z takich zwierząt są skorupiaki. Te, w zależności od rodzaju jaki wybierzemy, mogą być większe lub mniejsze, lecz zawsze pozostaną bardzo oryginalne.

Ustronogi (inaczej Stomatopoda) ? to bez wątpienia jedne z najciekawszych skorupiaków. Swoim oryginalnym wyglądem zrzeszają sobie grono wielbicieli i sprawiają, że zawsze są podziwiane i zauważane przez osoby obserwujące akwarium. Skorupiaki te charakteryzują się swoimi pięcioma parami odnóży służących do chwytania. Druga para szczękonóży uzbrojona została w bardzo ostry kolec, który służy Ustronogom tylko i wyłącznie do zabijania swoich ofiar. Uznane one zostały do rodziny drapieżników. Drapieżniki te w swoich naturalnych warunkach mieszkają jedynie w naprawdę szczelnych skalnych szczelinach oraz w licznych jaskiniach raf koralowych. Bardzo ciekawym jest fakt, iż możemy otrzymać te skorupiaki zupełnie ?gratis? bez nabywania ich w sklepie i niekoniecznie zgodnie z naszą wolą. Otóż możliwym jest dostanie się Ustronóg do naszego zbiornika wraz z ciałem gąbek bądź żywymi skałkami, które  zdecydujemy się w nim umieścić. Młode osobniki są bardzo małych rozmiarów, w związku z czym trudno jest je zauważyć. Skorupiaki te posiadają bardzo charakterystyczne gałki oczne. Gałki te znajdują się na specjalnych słupkach. Ustronogi wręcz nadużywają swojego wzroku, gdyż jesteśmy w stanie zauważyć, że ciągle coś obserwują. Dzięki temu należą do stworzeń nad zwyczaj inteligentnych i ostrożnych. Decydując się na duży okaz, pamiętajmy że zwierzęta ta posiadają masywny kolec. Kolec ten jest w stanie przebić nawet kilkumilimetrowe akwarium.

Jeśli chcemy nabyć duży okaz koniecznie musi on zostać umieszczony w akwarium gatunkowym. Nie decydujmy się na hodowlę dużych Ustronóg w akwariach wielogatunkowych, ponieważ nie jest zwierzę które nadaje się do hodowli wraz z innymi gatunkami. W zasadzie w jednym akwarium z tymi drapieżnikami przebywać mogą jedynie małe gatunki, które w naszym zbiorniku znalazły się przez przypadek, wraz z żywymi skałkami. Jeśli jednak zdecydujemy się na hodowlę Ustronóg np. z krewetkami, musimy mieć na uwadze iż prawie pewnym jest fakt, że w niedalekiej przyszłości będą one ofiarą naszych drapieżników. Dzięki takiemu sposobowi hodowli (akwarium gatunkowe) nasz portfel nie będzie narażony na opustoszenie. W zbiorniku Ustronóg znajdować się powinna jedynie prosta grzałka i pompka. Dodatkowym, lecz nie koniecznym elementem jest odpieniacz białek. Jednak jeśli nie zdecydujemy się na jego umieszczenie w akwarium, to wystarczy jedynie częściowa wymiana wody co jakiś czas. Z racji tego, iż są to zwierzęta wszystkożerne, karmienie przebiega bez najmniejszych nawet problemów. Przygotowanie diety dla tych skorupiaków jest zadaniem bardzo prostym, z którym poradzi sobie każdy dobry akwarysta. Jedynym wymogiem jest przygotowanie tak dużych kawałków pożywienia, by Ustronogi były w stanie je chwycić.

Kolejnymi bez wątpienia bardzo popularnymi skorupiakami są krewetki (Natantia). Są one najlepiej rozpoznawalne wśród skorupiaków. W kręgach akwarystów cieszą się naprawdę dużą sławą. Głównie przez wzgląd na to, że by je hodować, nie wymagane jest żadne wcześniejsze doświadczenie w tej dziedzinie. Są to zwierzęta bardzo atrakcyjne, stąd ciągła chęć posiadania ich w swoim własnym akwarium. Krewetki nie należą do zwierząt dużych. Zazwyczaj osiągają około dziesięć centymetrów. Często jednak zdarzają się osobniki mniejsze, natomiast rzadko ? większe. Zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia. Rzadkością jest zobaczenie ich w zbiorniku w czasie dnia. W kwestii wyglądu zdecydowanie najbardziej charakterystyczną i zauważalną cechą jest pasek barwy biało-czerwonej. Pasek ten biegnie idealnie przez sam środek ciała krewetek. Jest on szczególnie charakterystyczny dla tak zwanych krewetek ? czyścicieli. To właśnie dzięki niemu inni mieszkańcy akwarium dostają informację, że w każdej chwili mogą skorzystać z usług sanitarnych. Natomiast same skorupiaki poruszają swoimi białymi czułkami właśnie po to, by zaprosić innych do skorzystania z ich usług.

Jeżeli decydujemy się na hodowlę krewetek postarajmy się o zapewnienie im jak najlepszych warunków życiowych. Dobrze, jeśli w zbiorniku akwarystycznym oprócz wspomnianych krewetek znajdują się także ryby oraz bezkręgowce. Sprawia to idealne wręcz warunki w kwestii towarzystwa. Skorupiaki te nie są problematyczne w kwestii hodowli, jest jednak kilka wymogów które powinniśmy spełnić. By aklimatyzacja zwierzęcia przebiegła prawidłowo musimy wprowadzać ją stopniowo i co najważniejsze w odpowiedni sposób. Najgorszym błędem jest spieszenie się z wprowadzeniem dopiero co kupionych krewetek do zbiornika. Czynność ta wymaga czasu, gdyż w tym przypadku popełnienie błędu niejednokrotnie kończy się błędem zwierzęcia, gdyż krewetki bardzo źle reagują na wszelkie nagłe zmiany jakości wody.

W kwestii karmienia krewetki to jedne z najmniej problematycznych zwierząt akwariowych. Nie potrzebują specjalnie przygotowanej diety, dzięki czemu z wykarmieniem ich poradzi sobie każdy ? nawet początkujący akwarysta. Skorupiaki te w głównej mierze żywią się resztkami, które pozostawili po sobie inni mieszkańcy akwarium. Oprócz tego oczywiście możemy karmić je inną, specjalistyczną karmą ? jednak nie jest to konieczność.

Krewetki mogą być łączone z wszystkimi gatunkami bezkręgowców, a także z wszystkimi gatunkami ryb, nawet tymi bardzo dużymi. Właśnie dzięki temu mamy pewność, iż nadają się one do każdego zbiornika wodnego. Jedynym wymogiem jest fakt, by był to zbiornik morski.

Na sam koniec, na krótką uwagę zasługują także krewetki rodzaju Alpheus. Te skorupiaki słyną z tego, iż zamieszkują tylko i wyłącznie górne partie rafy koralowej. Bardzo często możemy spotkać się z ich inną nazwą, a mianowicie ?krewetki pistoletowe?. Nazwa ta wzięła się z tego, iż zwierzęta te, dzięki swoim szczypcom, wydają bardzo charakterystyczne dźwięki zbliżone do strzałów z pistoletu. Dzięki temu udaje im się ogłuszyć swoje ofiary, a także odstraszyć wszystkie drapieżniki w okolicy.