Rozgwiazdy

Mało która osoba niezwiązana z akwarystyką zdaje sobie sprawę z tego, że te piękne stworzenia ? rozgwiazdy, mogą zamieszkiwać nasze akwaria. Większość ludzi kojarzy je jedynie z morzem czy nawet z bajkami. Tak naprawdę na prawdę niewielu miało okazję zobaczyć je na żywo. Jest czego żałować, ale nic straconego.

Wśród rozgwiazd bardzo widoczny jest podział na dwie wyraźne grupy. Pierwszą grupą są rozgwiazdy niegroźne. Są one niewielkich rozmiarów i żywią się morskimi glonami oraz planktonem. Druga grupa to rozgwiazdy, które są drapieżnikami. Pomimo tego, że są to przedstawiciele tego samego gatunku, bardzo się od siebie różnią. Pierwsze są polecane nawet tym początkującym akwarystów. Nie sprawiają zupełnie żadnych problemów związanych z hodowlą, a ich wychowanie to sama przyjemność. W zasadzie nie musimy wiedzieć nic na ich temat, by zdecydować się na ich ?adopcję?. Jedyną trudnością, jaką możemy napotkać na swojej drodze, może być potrzeba zaspokojenia ich potrzeb pokarmowych. Preferują one pokarmy, które dosyć ciężko jest uzyskać w normalnych sklepach. Jednak jeśli dobrze rozejrzymy się w swojej okolicy to na pewno znajdziemy dobrze zaopatrzony sklep akwarystyczny. Jeśli nie, zostają nam jeszcze sklepy internetowe. Niestety w niektórych przypadkach utrzymanie rozgwiazd przy życiu w akwarium przez dłuższy czas okazuje się nie lada wyzwaniem. W środowisku sztucznym ? akwariowym nalezą one do gatunków raczej słabych.

Istnieje jednak kilka gatunków, które doskonale radzą sobie w zbiornikach akwariowych. Są to np. rozgwiazdy z rodzaju Linickia, takie jak rozgwiazda niebieska. Sprawiają one najmniej kłopotów ze wszystkich zwierząt tego typu, a dodatkowo są najbardziej żywotne. Decydując się na kupno rozgwiazdy warto przeczytać cokolwiek na ich temat, choćby po to by wiedzieć który rodzaj wybrać. I tutaj dobrze byłoby zaznaczyć, że wszystkie rozgwiazdy z rodzaju Fromia, należą do trudnych w hodowli. Głównie z racji tego, iż jedzą one tylko i wyłącznie jeden rodzaj pokarmu. W związku z tym, jeżeli będziemy chcieli utrzymać je przy życiu przez długi czas, koniecznym będzie zaopatrzenie naszego akwarium w dużą ilość żywych skałek. Jednak nawet to nie daje nam stu procentowej gwarancji, że się uda.
Do rozgwiazd z gatunku drapieżników zaliczane są np. korona cierniowa. Rozgwiazda ta w kwestii pokarmu preferuje głównie korale mardepowe. Często również zdarza jej się nadgryzać parzące ukwiały. Ogólnie zwierzęta tego typu nie sprawiają żadnych wręcz problemów związanych z wyżywieniem. Do rodzaju drapieżników zaliczone zostały także wszystkie rozgwiazdy słoneczne, z rodzaju Prototeaster, a także wszyscy ich krewni. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na zakup rozgwiazdy zwanej pięciokątną musimy liczyć się z tym, iż jest ona zaliczana do grona rozgwiazd pochłaniających największe ilości jedzenia. Rozgwiazdy takie powinny być hodowane tylko i wyłącznie w akwariach tropikalnych. Czasami zdarza się prawidłowe i udane rozmnożenie tych osobników, gdyż są one żyworodne. Dzieje się to jednak bardzo rzadko.

Jeżeli posiadamy jakiekolwiek doświadczenie związane z akwarystyką, jest to plus dla nas. Głównie przez to, że dzięki naszemu doświadczeniu dobranie odpowiedniego pokarmu dla rozgwiazd nie będzie niczym trudnym. Są to zwierzęta o naprawdę zróżnicowanych preferencjach żywieniowych. I tak, w zależności od gatunku, jedzą one zupełnie co innego. Znajdują się takie, które jedzą pokarmy mrożone oraz specjalne, dostępne w sklepach akwarystycznych, tabletki. Inne natomiast nie będą w stanie normalnie funkcjonować bez dużej ilości żywych skałek w swoim akwarium. Wszystko zależy od tego, jaki gatunek wybierzemy. Jeśli chodzi o pokarm, zdecydowanie najmniej problemów sprawiają rozgwiazdy drapieżne, ponieważ im do pełni szczęścia wystarczy jedynie tradycyjny pokarm zwierzęcy.

Oczywiście rozgwiazdy mogą być trzymane w akwariach wraz z innymi zwierzętami. Jednak nie ze wszystkimi. Na pewno dobrymi dla nich towarzyszami będą wszystkie spokojne bezkręgowce. Nieco większy problem pojawia się w przypadku rozgwiazd drapieżnych. Te z kolei mogą przebywać w akwarium jedynie z rybami, a także z niektórymi wytrzymałymi gatunkami skorupiaków.

Nigdy i pod żadnym pozorem nie możemy zdecydować się na umieszczenie w jednym wspólnym zbiorniku rozgwiazdy oraz krewetki arlekinowej. Są to swoi podstawowi wrogowie. W głównej mierze przez wzgląd na to, iż podstawowym składnikiem diety owej krewetki są właśnie rozgwiazdy. Tutaj warto uważać także na wszystkie większe gatunki skorupiaków, gdyż również i im zdarza się skusić na rozgwiazdę.

Decydując się na zakup rozgwiazdy jest kilka czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Przede wszystkim na to czy jest ona w możliwie jak najlepszej kondycji, a także czy nie ma białych przebarwień. Owe przebawienia świadczą o uszkodzeniu rozgwiazdy. Dodatkowo warto przestudiować pewną literaturę związaną z tym rodzajem zwierząt, by wiedzieć z jakimi konkretnymi gatunkami mogą być trzymane, a z jakimi nie. Pamiętajmy także by woda w naszym zbiorniku akwarystycznej była jak najwyższej jakości, gdyż ma ona decydujący wpływ na wygląd i stan zdrowotny naszej rozgwiazdy. Warto także kupować jej jedzenie dobre jakościowo by nie uszkodzić jej zdrowia. Są to zwierzęta bardzo delikatne, dlatego powinniśmy poważnie zastanowić się czy na pewno chcemy wziąć na siebie taką odpowiedzialność.