Parzydełkowce

Parzydełkowce to zwierzęta, które tak naprawdę większości z nas kojarzą się jedynie z bajkami z dzieciństwa. Mało kto może pochwalić się faktem, że owego parzydełkowca widział na żywo, a co dopiero że posiada takiego w akwarium. Ta grupa zwierząt należy bezpośrednio to rodziny jamochłonów. Są to zwierzęta bardzo interesujące. Swoją nazwę zawdzięczają faktowi, iż ich zewnętrzna budowa ciała posiada parzydełka. Jest to organ, który chroni zwierzęta przed wszystkimi drapieżnikami, a także dzięki któremu są one w stanie zdobyć pożywienie. Zwierzęta te są bardzo niebezpieczne dla swojego otoczenia w momencie, w którym nastawiają się na polowanie. Posiadają one bardzo silny jad, który wydzielają po to, by poraził on ich potencjalną ofiarę, którą następnie będą w stanie pochłonąć. Zdecydowanie największa grupa parzydełkowców to ta, która żywi się w głównej mierze zooplanktonem. Ta grupa zwierząt charakteryzuje się faktem prowadzenia osiadłego trybu życia, głównie przez to, iż przytwierdza się do podłoża. Warto zaznaczyć, iż w ciągu całego swojego życia parzydełkowce są w stanie całkowicie zmienić kształt swojego ciała nawet kilka razy. Nie jest to jednak reguła, gdyż mogą one być także przez całe swoje życie takie same. Zazwyczaj dzielone są one na trzy główne grupy, a mianowicie: stułbiopławy, krążkopławy, a także koralowce.

Stułbiopławy (Hydrozoa)
Jest to jedna z gromad parzydełkowców. Wyróżniają się one bardzo charakterystyczną na tle innych cechą. Są one zdolne do przemiany pokoleń. Oznacza to, iż na zmianę (co pokolenie) występuje stadium polipa, bądź też stadium meduzy. Zwierzęta te żyją jedynie w koloniach. Kolonie te z reguły zostają zbudowane z pojedynczych polipów. Każdy pojedynczy polip spełnia swoją własną określoną rolę w całej grupie. Są takie, które odpowiadają za odżywianie, obronę, wytwarzanie gonad, czy nawet uczestnictwo w rozmnażaniu. Są to zadania z góry narzucone, bez których cała grupa nie może prawidłowo funkcjonować.

Niestety do hodowli akwarystycznej przeznaczona jest naprawdę niewielka liczba gatunków stułbiopławów. Zdecydowana większość nie nadaję się do hodowania w warunkach sztucznych. Są to głównie gatunki złożone z małych polipów, takie jak np. Millepora. Decydując się na hodowlę stułbiopławów najlepiej jest wybrać jakiś gatunek z rodzaju Eudendrium, gdyż te w akwariach czują się wręcz znakomicie.

W swoim środowisku naturalnym stułbiopławy żywią się w głównej mierze jak najdrobniejszym planktonem. Stąd najczęstszą i najlepszą metodą odżywiania w zbiornikach akwarystycznych okazuje się być stosowanie tak zwanego planktonu zastępczego. Jest to specjalnie przygotowany plankton, który możemy nabyć w sklepach akwarystycznych. Oprócz niego naszym zwierzętom możemy podać także larwy Artemii.

Stułbiopławy posiadają wrogów, z którymi nie powinny być trzymane w jednym wspólnym zbiorniku. Są to ślimaki z gatunku Aeolidoidei. Ten gatunek ślimaków jest niezwykle groźny pod tym kątem, iż jest w stanie zniszczyć nawet całe kolonie stułbiopławów.

 Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie w jednym akwarium stułbiopławów oraz bezkręgowców musimy pamiętać by były one od siebie w możliwy sposób odizolowane. Jest to niezwykle ważne i nie możemy o tym zapomnieć. Stułbiopławy mogą przeszkadzać we wzroście innym bezkręgowcom, a ich nad wyraz silny jad może w bardzo dotkliwy sposób je poparzyć .Oprócz tego musimy mieć na uwadze by stułbiopławy nie zostały umieszczone w miejscu nazbyt oświetlonym, gdyż zostaną one wtedy pokryte przez glony, co doprowadzi do ich śmierci. Ich miejsce umieszczenia jest bardzo ważne. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest Millepora ? nakłutek. Ta odmiana stułbiopława żyje w symbiozie wraz z zooksantellami. Życie bez światła jest o tyle ważne, iż bez niego zostają przeprowadzone procesy fotosyntezy. Procesy te mają bardzo istotną rolę w kwestii przetrwania gatunku.

Krążkopławy (Scyphozoa)
Krążkopławy to mniej popularny gatunek z rodzaju stułbiopławów. Głównie z racji tego, iż niemożliwym jest hodowanie go w warunkach akwariowych. Wszystko przez to, że jego jad jest zbyt silny, przez co staje się bardzo niebezpieczny nawet dla człowieka. Jedynie nieliczne z nich są wyjątkami, które przy dobrym traktowaniu są w stanie przebywać w warunkach akwariowych. Do owych wyjątków należy tylko i wyłącznie jeden gatunek, a mianowicie jest to Kasjopei (Cassiopeia Andromeda). Gatunek ten jest w stanie nie tylko żyć w zbiorniku akwarystycznym, ale nawet rozmnażać się w takich warunkach. Dieta Krążkopławów nie należy do nazbyt skomplikowanych. Z jej prawidłowym ułożeniem i rozplanowaniem jest w stanie poradzić sobie nawet całkowicie początkujący akwarysta. Zdecydowanie najlepiej przyswajalnym przez krążkopławy pokarmem są larwy solowca. Jednak oprócz nich nasze zwierzęta powinny mieć zapewnione stałe urozmaicenie diety. Dzięki temu będą w dobrej kondycji zdrowotnej. Musimy także pamiętać by gatunek ten miał ciągle zapewnioną jak największą ilość bieżącego światła. W świetle krążkopławy tworzą symbiozę wraz z zooksantellami. Hodowla tego gatunku ma także swoje wady. Jedną z największych wad jest fakt, iż muszą być one hodowane jedynie w akwariach jednogatunkowych, gdyż ze względu na swój jad nie nadają się do współżycia z żadnymi innymi gatunkami zwierząt. Dodatkowo bardzo ciężko jest nabyć krążkopławy w nawet dobrze zaopatrzonych sklepach akwarystycznych. Właśnie przez wzgląd na to są one niezwykle rzadko spotykane we wszelkich akwariach domowych, a nawet w dużych zbiornikach akwarystycznych w ogrodach zoologicznych.