Odżywianie ryb

Jeżeli zdecydujemy, że chcemy zająć się akwarystyką morską, musimy zadbać o to by nasze ryby były w jak najlepszej kondycji zdrowotnej. Ogromny wpływ na ich zdrowie ma odżywianie. Jest to w zasadzie jednen z głównych czynników decydujących o tym czy nasze ryby posiadją infekcje, liczne zaburzenia, a nawet choroby układu trawiennego. Dlatego tak ważnym jest, by pokarm podawany naszym rybom był sprawdzony i odpowiedni. Jest to zadanie trudniejsze, aniżeli przy odżwianiu ryb w awariach słodkowodnych. Głównie z racji tego, że ryby morskie mają bardzo zróżnicowane i rozbieżne preferencje dotyczące odżywiania. Gatunki zaliczane do drapieżnych najczęściej jadają pokarm, który mogą upolować ? a więc żywy i ruszający się. Znajdziemy również ryby całkowicie roślinożerne, a nawet wszystkożerne. Wszystko zależy od gatunku danej ryby i jej preferencji. Niestety nie jesteśmy w stanie zmienić wymogów naszych ryb, stąd musimy do nich po prostu przywyknąć decydując się dany gatunek.

 

Zdecydowanym plusem jest fakt, iż preferencje żywieniowe naszych ryb nie mają nawet najmniejszego wpływu na to z kim są one trzymane w akwarium. I tak oto ryby roślineżerne bez problemu podzielą się miejscem w zbiorniku wodnym z rybami jedzącymi tylko pokarmy mięsne. Jedynym napotkanym problemem, może być fakt że jedne ryby są bardziej żarłoczne aniżeli inne. Dlatego te bardziej żarłoczne mogą zaczać wyjadać pokarm rybom nieśmiałym.

 

 

 

Jeżeli w naszym zbiorniku zdecydujemy się trzymać ryby, które pochodzą bezpośrednio ze swojego środowiska naturalnego, możemy mieć problem z wykarmieniem ich. Problem ten wynika z tego, że ryby te przeżywają szok związany z ich ?przeprowadzką?, przez co odmawiają jedzenia. Zaakceptowanie nowego, zupełnie innego środowiska życia, zawsze trwa dłuższy czas. Jednak w większości przypadków się udaje. W takim przypadku musimy zacząć podawać co raz więcej odpowiedniego pokarmu, a także w miarę możliwości dostosować warunki akwariowe do tych panujących w środowisku naturalnym. Akwaryści często decydują się na podawanie rybom, niechcącym jeść, pokarmu żywego. Pokarm taki kusi o wiele bardziej, aniżeli ten suchy. Stąd często udaje się ?zmusić? ryby do jedzenia.

Istnieje kilka najważniejszych zasad związanych z karmieniem ryb w akwarystyce morskiej. Zasad tych trzeba przestrzegać, gdyż są one podstawą odpowiedniego żywienia. Przede wszystkim nie możemy dopuścić do tego, by nasze ryby zostały przekarmione. Pamiętajmy, że przesada w każdą stronę, jest zła. Dlatego dbajmy o to, by były one karmione wystarczająco dużo, ale nie za dużo. Karmiąc ryby zwróćmy uwagę na czas, w jakim dostępny jest dla nich pokarm. Nie możemy pozwolić na to, by najadła się tylko połowa ryb. Dopasujmy ilość pokarmu i czasu, w którym jest dostępny, do ilości ryb w akwarium. Każda z nich musi być najedzona. Miejmy także na uwadze te ryby, które żywią się poprzez żerowanie w podłożu. One nie są w stanie pożywić się pokarmem podawanym normalnym rybom. By nakarmić ryby żerujące, a także roślinożerne, możemy zdecydować się na posmarowanie papką z połączenia glonów i mięsa licznych skał czy roślin. Wbrew pozorom ryby nie powinny być karmione regularnie w dużych ilościach. Przejedzenie nie jest rzeczą dobrą. Każdy przecież woli zjeść kilka razy a mniej, niż raz za dużo. Dlatego postarajmy się karmić ryby często, podając im niewielkie ilości pokarmu. Idealną pomocą przy tym zadaniu okazują się być dostępne na rynku karmniki automatyczne. Wykonają one za nas całe zadanie związane z karmieniem ryb w odpowiednich ilościach i odpowiednio często.

Ryby morskie jednak najczęściej żywią się pokarmem żywym. Na rynku mamy naprawdę szeroki wybór produktów żywych. Niestety nie wszystkie są warte uwagi. Niektóre mogą nawet doprowadzić do bardzo poważnych chorób. Czym więc najlepiej karmić ryby? Na przykład larwami solowca. Jest to pokarm lubiony przez praktycznie wszystkie ryby mięsożerne i wszystkożerne. Larwy te pochodzą z wód słonych i są zaklasyfikowane do rodziny skorupiaków. Oprócz tego ryby bardzo chętnie spożywają plankton. Plankton jest o tyle wygodnym jedzeniem, gdyż możemy wyprodukować go sami. Na rynku dostępnych jest wiele zestawów, które służą do hodowli planktonu. Zestawy te nie są drogie. Jeżeli jednak nie posiadamy owego zestawu, nic straconego. Zamiast planktonu możemy podać rybom na przykład wioślarki lub oczliki. Są one w zasadzie tak samo lubiane jak wspomniany plankton. Te bardziej wybredne gatunki ryb także znajdą coś dla siebie wśród pokarmu żywego. Niedrogim, a bardzo dobrym pokarmem są czerwone oraz białe larwy much. Jest to pokarm naprawdę chętnie spożywany. Jedzeniem, które możemy uzyskać ze wszystkich czystych potoków, jest kiełż zdrojowy. Kiełż spożywany jest bardzo chętnie, lecz tylko przez wybrane gatunki ryb. Większość wciąż podchodzi do niego sceptycznie. Ostatnim pokarmem, który z doświadczenia mogę polecić są żywe larwy komarów. Niestety larwy takie są dostępne w sklepach zoologicznych. Skąd zatem je wziąć? Najłatwiej jest uzyskać je ze zbiorników na deszczówkę, lecz tylko i wyłącznie w okresie lata. Warto się natrudzić, gdyż jest to pokarm bardzo ceniony przez większość ryb.

Musimy pamiętać, że im więcej pokarmu dajemy naszym rybom, tym więcej zostaje resztek. Warto skupić się na dopasowaniu odpowiedniej ilości pokarmu dla naszych ryb, gdyż nie zjedzone pozostałości po jedzeniu są dla nas ogromnym utrapieniem. Przede wszystkim dlatego, że w znaczącym stopniu zanieczyszczają one wodę, przez co musi ona być dobrze filtrowana i bardzo często wymieniana.

Oczywiście w diecie ryb nie liczy się tylko i wyłącznie pokarm żywy. Możemy karmić nasze ryby także tak zwanymi pokarmami suchymi. Pokarm taki ceniony jest głównie przez ryby roślinożerne. Jest dostępny we wszystkich sklepach zoologicznych oraz stricte akwarystycznych, w bardzo przystępnych cenach. Jednym z najbardziej popularnych pokarmów suchych są tabletki. Tabletki przyklejane są do szyby, a następnie podawane zwierzętom przez pęsetę. Jest to dosyć problematyczne, ponieważ musimy nakarmić każde zwierze po kolei. Niestety nie jesteśmy w stanie podać tabletek wszystkim rybom jednocześnie. Stąd żywienie w ten sposób pochłania naprawdę dużo czasu. Kolejnym pokarmem suchym są tak zwane płatki. Tutaj już nie ma problemu związanego z czasem karmienia. Pokarm podawany jest jednocześnie wszystkim rybom. Płatki powinniśmy rozsypać na powierzchni wody. Po pewnym czasie wystarczająco nasiąkną one wodą i opadną na dno. Po opadnięciu zostaną zjedzone przez ryby. Możemy zdecydować się także na podaniu rybom granulatu. Granulat rozsypywany jest na powierzchni wody. Jednak jest to pokarm wymagający od nas wcześniejszego przygotowania, na co nie każdy akwarysta ma chęci. Przygotowanie to polega na rozpuszczeniu go w niewielkim naczyniu by stał się miękki i gotowy do szybkiego zjedzenia przez ryby. Jeśli chcemy nakarmić jednego konkretnego osobnika, możemy zrobić to przy pomocy rurki.

Istnieją również pokarmy mrożone, jednak są one spożywane w głównej mierze przez ryby należące do drapieżnych. Inne gatunki rzadko są nim zainteresowane. Pokarm ten uznawany jest za stosunkowo problematyczny, ponieważ zanim podamy go rybom musimy bardzo dokładnie go rozmrozić by był gotowy do zjedzenia. Jeżeli podamy pokarm zamrożony może on doprowadzić do chorób, a nawet śmierci naszych ryb.

Chcąc urozmaicić dietę ryb możemy zdecydować się na podanie im do zjedzenia innych ryb. Wbrew pozorom ryby są ulubionym pokarmem innych ryb. Akwaryści urozmaicający dietę często żywią ryby także chudą wołowiną bądź posiekanym sercem.
Posiadając w swoim akwarium gatunki roślinożerne możemy zdecydować się na rozpoczęcie hodowania glonów. Będzie to doskonały i stale dostępny pokarm dla naszych ryb. Oprócz tego karmmy je roślinami pochodzącymi z upraw ekologicznych.