Małże

Małże to zwierzęta morskie, które mogą być trzymane w zbiorniku akwariowym morskim. Wielu akwarystów decyduje się na zakup i rozpoczęcie hodowli małż głównie ze względu na uatrakcyjnienie swojego akwarium. Trzeba przyznać, iż jest to coś nad wyraz oryginalnego. Niestety mało kto wie jak prawidłowo się z nimi obchodzić, a wymagają one specjalnego traktowania.

Najbardziej godne zauważenia i przede wszystkim polecenia są małże z rodzaju Tridacna. Inną nazwą, z jaką możemy się spotkać, jest nazwa przydacznie. Nazwa ta wzięła się stad, że w zależności od obecności zooksantelli małże te mogą przybierać najrozmaitsze barwy z palety od brązu przez zieleń aż po niebieski. Dzięki temu każda małża jest w zasadzie wyjątkowa. Bez wątpienia przyciągają one wzrok obserwatora bardzo szybko. Rodzaj ten zamieszkuje w głównej mierze górne partie rafy koralowej.

Małże z reguły mogą być trzymane w jednym zbiorniku wraz z rybami. Nawet jeśli ma wystąpić jakiekolwiek niebezpieczeństwo są one w stanie się obronić. W przypadku, jeśli małża zostanie w jakiś sposób zaatakowana, zareaguje ona bardzo szybko zamykając swoją skorupę. Na zamknięcie skorupy pozwalają jej umieszczone na niej fotoreceptory. Małże żywią się, a dokładniej mówiąc pobierają pokarm, poprzez ciągłe przefiltrowywanie wody. Z wody są one w stanie czerpać składniki odżywcze, a także mikroelementy. Przed zakupem małż warto jest poczytać na temat różnych gatunków. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieli jak obchodzić się z danymi małżami. Sprzedawcy w sklepach zoologicznych niestety bardzo często mylą gatunki, przez co podają nam błędne informacje, które później mają wpływ na zdrowie i długość życia naszych zwierząt. Każdy gatunek ma swoje własne wymagania, w związku z czym z każdym powinniśmy obchodzić się w inny sposób. Stąd konieczność wiedzy na temat danego gatunku.

Dzięki posiadaniu małż w naszym zbiorniku jesteśmy w stanie w naprawdę łatwy sposób zauważyć jakiekolwiek wahania związane z jakością wody. Jeśli takowe wahania mają miejsce to automatycznie kondycja małż gwałtownie spada. Jest to zauważalne gołym okiem. Woda, w której mieszkają małże, powinna spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi ona być bogata w substancje odżywcze. Nasze małże powinny zostać umiejscowione w górnych partiach dekoracji. Tam zazwyczaj przepływ wody jest silniejszy, a oświetlenie mocniejsze. Oprócz tego uda nam się uniknąć ataków ze strony wieloszczętów. Jesteśmy w stanie sprawdzić naszą wodę również w inny sposób. Otóż jeśli uda nam się kupić zdrowy egzemplarz małży (co wbrew pozorom wcale nie jest takie proste) to umieszczony w wodzie o naprawdę dobrej jakości, posiadającej dużą ilość substancji odżywczych w mgnieniu oka zakotwiczy się w podłożu. Uda jej się to tylko i wyłącznie dzięki bisiorowi, który sama wytwarza.

Generalnie karmienie małży nie powinno sprawiać żadnych problemów. Z reguły radzą sobie z nim nawet początkujący akwaryści. Głównie dzięki temu, iż małże w tej kwestii nie należą do zwierząt wymagających, a ich pokarm do ciężko spotykanych. Żywią się one w głównej mierze planktonem zastępczym. Jest on dostępny w każdym dobrze wyposażonym sklepie akwarystycznym bądź też zoologicznym, oraz w licznych sklepach internetowych, a jego cena nie należy do nazbyt wygórowanych. Jedynie gatunki z rodzaju Tridacna nie powinny być karmione planktonem zastępczym. Gatunki te posiadają zooksantelle, dlatego nie potrzebują one dodatkowego dokarmiania i pokarm się po prostu zmarnuje. Jedyna konieczność w przypadku tych gatunków to bardzo intensywne oświetlanie lampami HQI.

Rozmiary zbiornika, w którym trzymane są małże, nie mają żadnego znaczenia. Byleby nie był on za bardzo przepełniony zwierzętami. Oczywistym jest ? wszystko z umiarem. Pamiętajmy, że najważniejszy jest komfort zwierząt, nie nasz. W akwarium, w którym są hodowane małże, nie powinny być trzymane jakiekolwiek drapieżne rozgwiazdy czy też większe gatunki skorupiaków. Rozwiązanie takie jest niezwykle niebezpieczne dla naszych małż. Rozgwiazdy są jednymi z ich największych wrogów. Wszystko przez to, że w czasie ataku są one w stanie objąć ciałem całą skorupę małży, a następnie doprowadzić do puszczenia zwieraczy małża tylko przez silne pociąganie. Kolejnym krokiem jest wciśnięcie swojego żołądka w szparę jaka powstała oraz rozpuszczenie ciała małży przy pomocy soków trawiennych. Właśnie dlatego za wszelką cenę powinniśmy unikać takowych rozwiązań.

Bardzo często w trakcie naszej obserwacji małż zauważamy coś dziwnego. Mianowicie widoczne stają się małe kraby bądź krewetki na skorupie małży. Nie ma w tym nic dziwnego. Osobniki te bardzo często żyją w jamach płaszczowych małż i są dla nich w stu procentach nieszkodliwe. Nie ma konieczności usuwania ich, chyba że bardzo się na to uprzemy.

Temperatura wody w zbiorniku nie ma w zasadzie żadnego większego znaczenia. Ważnym jest jedynie, by nie była ona ani nazbyt zimna (temperatura minusowa), ani też bardzo gorąca (powyżej trzydzieści stopni). Najlepiej jeśli oscyluje ona w przedziale od zera do dwudziestu stopni Celsjusza. Dokładną temperaturę jesteśmy w stanie dobrać dopiero do odpowiedniego gatunku małży, gdyż niektóre gatunki mają różne wymagania dotyczące temperatury przez wzgląd na ich pochodzenie.  Zbiornik powinien zostać udekorowany licznymi roślinami, a także jaskiniami. Oprócz tego mogą znajdować się w nim glony, lecz nie jest to konieczność.

Małże, tak jak każde inne zwierze, to duża odpowiedzialność. Właśnie dlatego powinniśmy dokładnie przemyśleć ich zakup i dowiedzieć się jak najwięcej na ich temat. Dobrze jest znać wszystkie szczegółowe wymagania dotyczące danego gatunku, by przez własne niedoinformowanie nie doprowadzić do śmierci małż.

Komentarze: “Małże”