Wprowadzenie ryb

Na początku naszej przygody z akwarystyką wielu z nas zastanawia się od czego właściwie zacząć. Otóż jeśli uda nam się przebrnąć przez wybranie odpowiedniego zbiornika pozostaje jedynie zakupienie i wprowadzenie ryb do akwarium. Jedynie, a może aż? Jak zdążyliście się zapewne przekonać wybór ryb jest bardzo problematyczny i wielu z nas nie wie jak powinno się do tego zabrać.

Każde akwarium na początku swego założenia wymaga czasu by wszystko się w nim ustabilizowało. W czasie tym między innymi powstają bakterie oraz inne mikroorganizmy, które gromadzą się w filtrze i na co dzień pomagają nam oczyszczać wodę. Również rośliny potrzebują czasu na przyjęcie się i zaklimatyzowanie w nowym miejscu. Taka stopniowa stabilizacja może potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie powinniśmy zająć się wyborem ryb, jednocześnie stopniowo wprowadzając je do nowego domu. Na sam początek najlepszym wyjściem jest wprowadzenie połowy z planowanej liczby ryb. Co kilka dni możemy dopuszczać po kilka sztuk tak, by nie było to jednorazowy szok a naturalne przejście do większej ilości osobników w zbiorniku.

Jak już pisałam pomimo tego, iż dla początkujących akwarystów wybór ryb jest bez wątpienia zadaniem fascynującym, którego wyczekujemy z niecierpliwością, jest to również wybór niezmiernie trudny ? w końcu to nasze pierwsze w życiu akwarium. Sytuacja utrudnia się, jeżeli na temat ryb wiemy bardzo mało. Niestety wiele ryb nie nadaje się do życia w akwarium wielogatunkowym.  Inne z kolei wymagają od nas dużego doświadczenia, gdyż do życia niezbędne im są złożone i specyficzne warunki środowiska. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla osób początkujących jest wybór ryb, które są bardziej odporne na czynniki środowiska. Są to np.:

  • Gupik,
  • Zmienniak plamisty,
  • Zmienniak wielobarwny,
  • Mieczyk Hellera,
  • Bojownik syjamski

 

Poszczególne ryby różnią się swoimi potrzebami głównie w zakresie wielkości akwarium, gęstości roślin, temperatury oraz naświetlenia. Najczęstszym błędem popełnianym na samym początku przez wielu akwarystów jest wpuszczenie zbyt dużej liczby ryb w stosunku do rozmiarów zbiornika. Najlepszą zasadą jest fakt, iż na jeden centymetr długości ryby przypada około jeden litr wody. Warto zawsze pamiętać, że im większe jest nasze akwarium, tym lepsze warunki do życia mają nasze ryby.

Kupując ryby akwariowe przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na ich zdrowy wygląd. Niestety wystarczy, że tylko jedna ryba okaże się chora, by była wstanie zainfekować wszystkie inne osobniki w akwarium. Niezbyt kuszącą perspektywą jest kupienie ryb tylko po to, by po kilku dniach doszło do masowego śnięcia. Właśnie dlatego wygląd odgrywa bardzo dużą rolę. No więc, czym charakteryzują się zdrowe ryby?

  • Nie postrzępionymi i wyprostowanymi płetwami,
  • Brakiem narośli i owrzodzeń,
  • Brakiem ubytków łusek i ran,
  • Dużą aktywnością (oczywiście wyłączając ryby prowadzące spokojny tryb życia),
  • Apetytem.

 

Oprócz wyglądu, w trakcie wyboru ryb akwariowych, dużą rolę odgrywają również wszelkie specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre gatunki ryb są przystosowane do życia w stadzie, natomiast inne nie znoszą rywali wokół siebie. Warto również pamiętać by za bardzo nie mieszać ze sobą ryb o różnych cechach, np. uważam, że umieszczenie ryb prowadzących aktywny tryb życia z tymi prowadzącymi spokojny, jest bardzo złym rozwiązaniem. Ryby najzwyczajniej będą się źle czuły w swoim towarzystwie. Wszystkie pojedyncze cechy mają znaczenie i należy dobrać je tak by ze sobą współgrały i uzupełniały się wzajemnie. Umieszczenie ryb posiadających długie płetwy (takie jak welon) z rybami, które mogłyby im te płetwy poodgryzać (np. Brzanka sumatrzańska) nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jeżeli uda nam się już wybrać odpowiednie gatunki ryb pozostaje nam jeszcze tylko jeden problem. Dotyczy on transportu ryb do domu. Transport powinien odbywać się w warunkach jak najmniej stresujących dla ryb oraz maksymalnie zabezpieczających stałą temperaturę wody. By utrzymać stałą temperaturę wody powinno się owinąć worek gazetą lub ubraniem. Pomocne bywa również osłonięcie ryb przed światłem. Pamiętajmy, że nagłe działanie mocnego światła ma bardzo niekorzystny wpływ na ryby. Zanim ryby do akwarium powinniśmy włożyć worek do wody akwariowej i odczekać około dziesięć minut żeby stopniowo wyrównać temperaturę wody. Następnie ostrożnie otwieramy worek i wpuszczamy nieco wody z akwarium aby przyzwyczaić ryby do nowej wody. Następnie pozostawiamy worek na kolejne dziesięć minut powtarzając tą czynność jeszcze raz. Po wykonaniu uprzednich czynności ostrożnie wyciągamy ryby z worka i wpuszczamy do akwarium. Po wypuszczeniu zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia rano. Pierwszy raz karmimy ryby następnego dnia.