Temperatura

Bardzo istotną sprawą dla każdego akwarysty powinno być utrzymanie odpowiedniej temperatury w akwarium. Z racji tego, iż odpowiednia temperatura zapewnia rybom przetrwanie, wpływa odpowiednio na ich tarło, a także kondycję fizyczną i psychiczną, jest to rzecz bardzo istotna. Nasze ryby powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki do życia. Ogólnie każdy rodzaj ryb ma swoje własne wymagania dotyczące odpowiedniej temperatury do życia, aczkolwiek wszystkie są do siebie zbliżone.

Właśnie dlatego zaokrąglając, przeciętna temperatura dla większość rybek akwariowych wynosi około dwudziestu czterech do dwudziestu sześciu stopni Celsjusza. Powinniśmy pilnować, by nie dochodziło do wahań temperatury, gdyż jej wysokie wahania mogą w konsekwencji przyczynić się do śmierci naszych podopiecznych. Z reguły problem ten zostaje rozwiązany przez zakup odpowiedniej grzałki, którą możemy nabyć w każdym sklepie zoologicznym. Oczywiście w naturalnym środowisku zmiany temperatury również mają miejsce, jednak najczęściej nie przekraczają one dwóch czy trzech stopni Celsjusza. Takie niewielkie zmiany temperatury, głównie nocne, wpływają na ryby pozytywnie. Dzięki takiemu zabiegowi rano stają się bardziej rozbudzone i aktywniejsze, a co za tym idzie wzrasta prawdopodobieństwo tarła. Jednak wszystkie większe skoki temperatur mogą skończyć się tragicznie dla naszych ryb, dlatego warto tego pilnować.

Oczywiście temperaturę wody w akwarium należy sprawdzać cyklicznie. Najlepszym do tego narzędziem okazuje się niedoceniony termometr. Najlepszym wyborem jest termometr szklany ? konkretnie rtęciowy bądź alkoholowy. W tym momencie wielu osobom nasunie się pytanie: dlaczego nieodpowiedni staje się termometr w formie paseczka naklejanego na szybę? Otóż dlatego, iż termometr szklany jest o wiele dokładniejszy i nie ulega on zniszczeniu. Wystarczy, że zakupimy go raz i raz na kiedy oczyścimy w osadów, jakie utworzą się na jego powierzchni, a będzie z nami do ostatnich dni naszego zbiornika. Jedynym możliwym mankamentem szklanego termometru może być gumowa przyssawka, którą jesteśmy zmuszeni wymieniać mniej więcej co rok czasu, głównie ze względów estetycznych oraz funkcjonalnych. Przyssawka ta z czasem staje się mało plastyczna i zaczyna odklejać się od ścianek akwarium. Termometr w postaci paseczka po czasie wygląda bardzo nieestetycznie. Jego kolor płowieje, a wskaźnik temperatury widocznie wyciera się pod wpływem dotyku. Klej, który pozostawia on po swojej obecności, może przysporzyć nam wielu problemów jeśli zechcemy się go pozbyć.

Jednak utrzymanie niskiej temperatury w akwarium w okresie letnim nie należy do łatwych zadań. Gorące powietrze sprawia, że woda szybko się nagrzewa, a nasi podopieczni czują się niekomfortowo. Jak więc temu zaradzić? Najbardziej uniwersalnym i najłatwiejszym sposobem na obniżenie temperatury jest użycie lodu. Aby nie wywołać miejscowego wyziębiania wody, najlepszą metodą jest podwieszenie lodu pod pokrywą zbiornika. Do tego celu można przygotować bardzo drobną siatkę lub kawałek materiału (np. fragment prześcieradła). Materiał/siatkę podczepiamy do obudowy folią samoprzylepną lub jeśli zachodzi taka potrzeba możemy przycisnąć jej  końcówki samą pokrywą. Lód ze względu na wysoką temperaturę szybko będzie się roztapiał i na całej powierzchni przesiąkał przez materiał, wpadając do wody. Kapiące krople będą powoli chłodziły cały zbiornik nie powodując szoku termicznego u ryb. Dla bezpieczeństwa, zalecam ustawienie maksymalnego przepływu wody przez filtr, który oddając wodę, będzie powodował szybki ruch tafli. Decydując się na prowadzenie akwarium pamiętajmy, że największą wartością powinna być wygoda i dobre samopoczucie naszych zwierząt. Właśnie dlatego starajmy się zadbać o nie najlepiej jak tylko potrafimy.