Podłoże

Podłoże jest niezwykle ważnym aspektem, dotyczącym naszego akwarium. Jeżeli nosimy się z zamiarem założenia akwarium, powinniśmy wybrać odpowiednie dla niego podłoże, na którym będą rosnąć rośliny. Obecnie na rynku mamy dostępny bardzo duży wybór, który kompletnych amatorów przyprawia o białą gorączkę.

Co zatem najlepiej wybrać? Jednym z dostępnych surowców jest żwir. Żwir rzeczny jest najczęstszym wyborem zarówno młodych jak i doświadczonych akwarystów. Składa się najczęściej z drobnych kamyczków o granulacji dwa do czterech minimetrów (większy nie jest polecany). Żwir wspaniale nadaję się na wierzchnią warstwę podłoża. Rośliny są w nim silnie zakorzenione, ale niestety nie zawiera żadnych substancji odżywczych. Pamiętajmy, aby nie wybierać większej granulacji niż sześć minimetrów, który jest właściwie górą granicą użyteczną. W większych kamyczkach odkładać będą się odchody, które powodować mogą podnoszenie się poziomu azotanów i azotynów. Przed umieszczeniem żwirku w akwarium, należy przepłukać go kilka razy ciepłą wodą. Pakowany do worków, nie zawsze jest wolny od piachu. Oczyszczanie prowadzimy do czasu, aż woda, w której płukany jest żwirek, stanie się przejrzysta. Zapobiegnie to późniejszemu zanieczyszczeniu akwarium osadem.

Uważam jednak, że piasek kwarcowy jest najlepszym, tanim rozwiązaniem. Wiele osób zarzuca, że piasek, gdy jest niezruszany, powoduje gnicie korzeni roślin. Owszem może się tak dziać, ale jest to przypadek szczególny i pojawia się rzadko. Jego śnieżnobiały kolor w akwarium prezentuje się bardzo ładnie i w przyjaznych warunkach nie ciemnieje. Czyścimy go przed wyłożeniem akwarium podobnie jak żwirek.

Kolejnym popularnym elementem jest torf. Torf należy traktować jako element, który wzbogaca podłoże. Powinien zostać przykryty warstwą  żwirku lub piasku, ponieważ pozostawiając go na wierzchu może zanieczyścić wodę. Jest nieocenionym i naturalnym źródłem substancji odżywczych dla wielu roślin. Zdecydowanie zakwasza oraz zmiękcza wodę, dlatego należy stosować go z umiarem; swoją obecnością w zbiorniku zabarwia wodę.

Ostatnim stosunkowo ciekawym podłożem jest tak zwane podłoże ?odżywcze?. Mam tutaj na myśli produkty firm, które przygotowują gotowe podłoże akwariowe wzbogacane w mikro i makro-elementy. Stosowane są jako dodatek, alternatywna warstwa, która odżywia rośliny, stąd powinny być umieszczane między np. piaskiem od spodu i żwirkiem z zewnątrz. Substancje odżywcze uwalniane są powoli, dlatego podłoże jałowieje dopiero po okresie około roku, do dwóch lat ( w zależności od rodzaju i producenta).

Wybierając podłoże miejmy na uwadze na pierwszym miejscu jego funkcjonalność, a dopiero później wygląd. Każdy najmniejszy szczegół wyposażenia naszego akwarium jest niezwykle ważny. Starajmy się zapewnić naszym zwierzętom jak najlepsze warunki do życia. Oczywiście pamiętajmy również o kosztach, jakie możemy poświęcić na udoskonalenie naszego zbiornika. Nigdy nie róbmy nic ponad nasze siły.