Pielęgnacja zbiornika

Jeżeli chcemy na co dzień napawać się pięknymi zdrowymi rybami, zieloną roślinnością, oraz krystalicznie czystą wodą, niezbędna ku temu jest regularna pielęgnacja naszego akwarium. Czynności związane z pielęgnacją akwarium dzielą się na czynności codzienne, comiesięczne, a także coroczne. Wszystkie są tak samo ważne i o wszystkich powinniśmy pamiętać.

Opieka codzienna

Każdego dnia powinniśmy znaleźć chwilę na zajrzenie do naszego zbiornika. Nie pochłania to dużo czasu, dlatego ważnym jest tak zaplanować dzień by zawsze o tym pamiętać i nigdy tego nie pominąć. Jest to około piętnastu minut z naszego dnia, lecz dla akwarium ma to niezwykle duże znaczenie. Uważam, że jeżeli już zdecydowaliśmy się na założenie zbiornika, powinniśmy być w stanie poświęcić trochę więcej naszego czasu na jego prawidłowe utrzymanie i obserwację. Przede wszystkim każde akwarium powinno być odpowiednio oświetlone. Najczęstszym wyborem jest dwunastogodzinny cykl dobowy. Oznacza to, że zawsze o tej porze, zachowując przyjęty przez nas cykl dobowy, powinniśmy zapalać i gasić świetlówki. Oczywiście jesteśmy tylko ludźmi i nie zawsze jesteśmy w stanie być w domu na czas, bądź też musimy wyjść wcześniej. Właśnie dlatego sprawdzonym i często wybieranym rozwiązaniem jest wyłącznik czasowy, który jest niewielkim wydatkiem (w granicach 20zł.). Wyłącznik taki nastawiamy według własnych potrzeb, dzięki czemu samodzielnie dba on o oświetlenie naszego akwarium.

Bez wątpienia najważniejszą czynnością codzienną jest karmienie naszych zwierzaków. Oczywistym jest, iż pod żadnym pozorem nie możemy o tym zapomnieć. Jeśli nie wiemy w jakich odstępach czasowych oraz jakimi ilościami karmić naszych podopiecznych, najlepiej jest postępować zgodnie i instrukcją na opakowaniu karmy. Oznacza to, iż najlepszym rozwiązaniem jest karmienie ryb małymi porcjami, kilka razy dziennie. Ich dieta powinna być urozmaicona. Nie ograniczajmy się jedynie do jednego pokarmu. Dobrze jest w zależności od pory dnia (zazwyczaj rano, w południe oraz wieczorem) dawać im inny pokarm. Co jakiś czas idealnie sprawdza się także pokarm żywy. Odpowiednie żywienie jest niezwykle ważne. Pamiętajmy: JEDZENIE MUSI BYĆ UROZMAICANE. Jeżeli z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie nakarmić naszych ryb w jakimś konkretnym czasie, na rynku dostępne są automatyczne karmniki. Jednak decydując się na zwierzęta postarajmy się wykazać odpowiedzialnością i korzystajmy jedynie z automatycznych dóbr, które oferuje nam XXI wiek. Nasze ryby potrzebują nas, nie maszyn.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem codziennej pielęgnacji jest kontrola poziomu wody, temperatury oraz filtra. Powinniśmy upewnić się czy nasz filtr nie jest zapchany i czy działa prawidłowo. Jeżeli zauważymy zmniejszenie przepływu wody, koniecznie musimy go przeczyścić. Sprawdźmy również temperaturę wody. Pomimo tego, iż grzałki dobrych firm zazwyczaj działają bezawaryjnie przez bardzo długi czas, może zdarzyć się im błąd. Najlepiej sprawdzić wskazania termometru, dzięki czemu upewnimy się czy wszystko działa tak, jak powinno. Monitorujmy także poziom wody, a w razie potrzeby dolejmy jej. Nie możemy dopuścić by filtr pracował ?na sucho?, a grzałka wysuszyła się.

Ostatnim codziennym zadaniem każdego akwarysty jest obserwacja ryb i roślin. Uważam, iż jest to zadanie najprzyjemniejsze spośród wszystkich związanych z codzienną pielęgnacją. Akwarium obserwujemy zazwyczaj zerkając na nie co jakiś czas i sprawdzając czy wszystko jest w porządku. Jednak oprócz tego powinniśmy poświęcić przynajmniej kilka minut dziennie by dokładnie i starannie przyjrzeć się rybom i roślinom. Dzięki temu, jeżeli w naszym akwarium będzie dziać się cokolwiek złego, od razu to zauważymy. Często dziwne zachowanie ryb świadczy o ich chorobie. Jeżeli takowe zachowanie wykryjemy od razu i uda nam się szybko rozpocząć leczenie mamy duże szanse na całkowite wyleczenie bez ofiar w rybach. Jeśli zaobserwujemy mętnienie wody, czy pojawianie się glonów, może to świadczyć o złych parametrach wody lub o naszym zaniedbaniu. Zauważenie kilku żółknących listków pokaże nam, iż roślinom brakuje jakiegoś składnika. Dobry akwarysta jest w stanie wyczytać nadchodzące niebezpieczeństwo już po pierwszych objawach. Starajmy się być najlepsi w naszej dziedzinie i poświęcajmy codziennie kilka minut na prawidłową obserwację i pielęgnację naszego zbiornika.

Opieka tygodniowa

Każdy pojedynczy weekend oznacza więcej czasu pochłoniętego przez akwarium. Powinniśmy poświęcić wtedy trochę więcej czasu na wszelkie obowiązkowe czynności. Najważniejszą spośród nich jest cotygodniowa, regularna podmiana wody. Jeśli nie jesteśmy w stanie fachowo określić ile procent wody trzeba podmienić, po prostu odmulmy wodę i dolejmy tyle, ile się wypompuje. Odmulając wodę ważnym jest by starać się zebrać z dna jak najwięcej zanieczyszczeń, jednocześnie nie niszcząc roślin i uważając by nie uszkodzić ryb. Odmulacze działają różnie, dlatego powinniśmy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Wszelką ?chemię?, którą stosujemy by usprawnić rozwój naszego akwarium również wlewa się co tydzień. Jednak starajmy się unikać takich preparatów i zostawmy wszystko naturze. Zdecydowanie będzie to o wiele lepszy wybór dla naszych ryb. Jedynymi preparatami chemicznymi, które mogą być stosowane regularnie są nawozy dla roślin, oraz jeśli to konieczne preparat służący obniżeniu zawartości azotanów.

Kolejnym z naszych cotygodniowych obowiązków jest sprawdzenie wszystkich podstawowych parametrów wody. Niezbędne są testy na pH, azotany, fosforany, a także twardość węglanową. Dobrze jest jednak wykonać wszystkie testy i w razie złych wartości natychmiast prawidłowo je skorygować metodami regularnymi, bądź jeśli to konieczne za pomocą chemii.

Opieka miesięczna

W zasadzie nie ma żadnych konkretnych wymagań związanych z opieką miesięczną. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb akwarysty i jego akwarium. Większość akwarystów co miesiąc skupia się na wymianie włókniny w filtrze oraz na wyczyszczeniu go. Zwracając uwagę na czyszczenie filtrów, warto zaznaczyć iż na wielu stronach akwarystycznych możemy spotkać się z przeświadczeniem, że wkłady filtracyjne należy czyścić w wodze z naszego zbiornika. Jest to bzdura. Wkłady najlepiej jest płukać pod w miarę słabym strumieniem wody z kranu, która będzie miała temperaturę zbliżoną do wody akwariowej. Płucząc gąbki dobrze jest je lekko naciskać.

Opieka roczna

Opieka roczna to przede wszystkim dwie ważne rzeczy, co do których musimy pamiętać iż muszą wykonywane regularnie co rok. Najważniejsza jest wymiana zużytych świetlówek na nowe. Drugą rzeczą są generalne oględziny akwarium. Raz do roku powinniśmy sprawdzić stan filtra. Mam tutaj na myśli wszelkie uszczelki, zawory, wkłady itp. Oprócz tego dobrze jest sprawdzić grzałki oraz ogólny stan naszego zbiornika. Zwróćmy uwagę na to czy akwarium nie ma rozszczelnień, pęknięć itp. Wymieńmy wszystkie zużyte elementy i sprawmy by nasze akwarium wyglądało jak nowe.

Opieka „w danym momencie?

Oprócz wszystkich rodzajów opieki jest również możliwość, iż nagle przechodząc z pokoju do pokoju zauważymy jakąś niezgodność, np. zaglonioną szybę. W takim przypadku nie powinniśmy czekać, tylko od razu musimy chwycić za czyścik akwarystyczny i ?usunąć usterkę?. Może to być również przetarcie zewnętrznej szyby, usunięcie nadmiaru pokarmu itp.

Pamiętajmy, iż dbanie o nasze akwarium jest rzeczą niezwykle ważną. Decydując się na posiadanie własnego zbiornika zróbmy wszystko co w naszej mocy by był on zadbany i by naszym rybom żyło się bardzo dobrze, niemalże jak w naturalnym środowisku. W końcu wygląd akwarium świadczy o akwaryście. Dlatego poświęćmy te parę minut na nasze ryby i pokażmy wszystkim, że jesteśmy w stanie utrzymać bardzo zadbany zbiornik z pięknymi zdrowymi rybami i roślinnością.